“Emocje zdobywania szczytów – w górach i w nauce”

Prof.KrzysztofZdzitowiecki

Już 20 czerwca 2014 roku o godzinie 19.00 w Klubie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 odbędzie się osiemnaste spotkanie z cyklu: “Śladami Mistrzów … Wielkie Postacie na Saskiej Kępie”. Honorowy Patronat nad cyklem objął Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski.

 “Emocje zdobywania szczytów – w górach i w nauce”

Prof. Krzysztof Zdzitowiecki – zdobywca najwyższych szczytów, badacz jaskiń, biolog

Honorowy Patronat wieczoru Klub Wysokogórski Warszawa

Wieczór dedykowany:

Profesorowi Krzysztofowi Zdzitowieckiemu pseud. Pomurnik , taternikowi, alpiniście i himalaiście, kierownikowi Zakładu Różnorodności Biologicznej Pasożytów w Instytucie Parazytologii PAN. Pracownikowi pierwszej wyprawy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, uczestnikowi sześciu wypraw na Antarktydę.

 W programie m.in.

Sasko-Kępska historia rodzinna, świat widziany sercem matki Hanny Zdzitowieckiej – pisarki dla dzieci. Pierwsze wspinaczki – jaskinie, Pieniny, Tatry. Czasy zdobywania szczytów, wyprawy w Himalaje, Karakorum czy Gasherbrum. Wielotorowa praca naukowa – polscy naukowcy w dziedzinie parazytologii zajmujący się obszarem badań Antarktyki. Rozmowy z Mistrzem i Jego zacnymi Gośćmi Specjalnymi przeplatane fragmentami filmów i prezentacją zdjęć.

 Idea spotkania:

Wiosną 2013 r. prowadziłam spotkanie dedykowane pionierom polskich wypraw polarnych Alinie i Czesławowi Centkiewiczom. Tego wieczora historie polarników opowiadała także Małgorzata Korczak – Abshire z Zakładu Biologii Antarktyki IBB PAN i Profesor Stanisław Rakusa – Suszczewski, założyciel Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego w Zachodniej Antarktyce PAN.

Do dnia dzisiejszego widzowie wspominają wieczór i niezwykłe historie Polaków, którzy przyczynili się do rozwoju badań naukowych w dalekiej Antarktyce.

Kto z nas zdaje sobie sprawę, jak wygląda praca ludzi, dzięki którym powstała stacja naukowa PAN im. wielkiego polskiego podróżnika Henryka Arctowskiego? Kto z nas zdaje sobie sprawę, jak ogromny wkład w światowy rozwój nauk mają od lat Polacy? Mamy powód do dumy z osiągnięć i na tej niwie, my zwykli zjadacze polskiego chleba.

 

Miałam szczęście trafić z polecenia twórcy stacji im. Henryka Arctowskiego Profesora Stanisława Rakusa-Suszczewski na ulicę Styki na Saskiej Kępie.

Tam mieszka niezwykły Mistrz wraz z rodziną.

To Profesor Krzysztof Zdzitowiecki.

Wielki polski naukowiec, drugi na świecie polski parazytolog, zajmujący sie obszarem Antarktyki. Autor paru monografii dotyczących pasożytów Antarktyki wydanych przez najlepsze wydawnictwa zachodnie. Miłośnik gór, zdobywca szczytów nie tylko górskich ale tych w nauce. Wytrwały w dążeniu do celu, wzór dla młodych i tych, którzy uprawiają alpinizm i tych, którzy pokochali nauki przyrodnicze. Przyjaciel między innymi Wandy Rutkiewicz i Janusza Onyszkiewicza, Eugeniusza Chrobaka, Janusza Kurczaba, Andrzeja Heinricha, Bernarda Uchmańskiego. Członek  Honorowy Klubu Wysokogórskiego,  Honorowy Członek Polskiego Związku Alpinizmu. Miłośnik opery!

  Kiedy poprosiłam Profesora o spotkanie, usłyszałam słowa: Ale ja już jestem na emeryturze.

Odpowiedziałam Profesorowi: Mistrzowie, Autorytety nigdy nie odchodzą na emeryturę!

 Warto spotkać się z Profesorem Krzysztofem Zdzitowieckim, by usłyszeć jego opowieści pełne pięknej emocji o górach, o nauce, przyjaźniach na całe życie, posłuchać gości Pana Profesora, którzy kontynuują jego dzieło. Przeżyć radość ze spotkania z Mistrzem pełnym pasji i niezwykłego poczucia humoru!

Miłości do gór, do przyrody uczyła naszego Mistrza jego Matka Hanna Zdzitowiecka – pisarka i poetka dla dzieci. Życie zatacza krąg… jak w wierszu Matki Pana Profesora, który go sam mi powiedział:

“Bursztyny” – Zdzitowiecka Hanna

Szumiała sosenka, szumiała żałośnie, że w ubogim piasku ponad morzem rośnie. Żałośnie szumiała,

łzy żywiczne lała, gdy padły na piasek fala je zabrała. Zabrała je fala na głębie dalekie. Leżały tam lata, leżały tam wieki. Wicher zwalił sosnę, fale ją zabrały, tylko te żywiczne łezki pozostały.

Wyniosą je fale, wyrzucą z głębiny. Pozbierają ludzie złociste bursztyny.

I kto wspomni jak to przed wiekami płakała sosenka żywicznymi łzami.

 Goście specjalni:

Bohater Wieczoru Profesor Krzysztof Zdzitowiecki

Kinga Baranowska – Wiceprezes Klubu Wysokogórskiego Warszawa

Andrzej Sobolewski – Członek Honorowy Klubu Wysokogórskiego Warszawa

dr hab. Katarzyna J. Chwedorzewska – Kierownik Zakładu Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN

 

Gospodyni wieczoru Jadwiga Teresa Stępień – inicjator i organizator projektu

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.