Festiwal Otwarte Mieszkania

Tegoroczna VII już edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania ,,Miasto na Skarpie”, dotyczy nieco zapomnianego przez mieszkańców, a jednego z najpiękniejszych zakątków stolicy jakim jest Skarpa Warszawska. Odbędzie się w terminach 25-26 maja oraz 1-2 czerwca, wydarzenia towarzyszące tj. wystawa, gra miejska, mapka/przewodnik po zabytkach skarpy, wykłady oraz spacery będą trwały do września br. 

Najważniejszym zadaniem festiwalu jest spojrzenie na Skarpę jako na wielkoprzestrzenną całość kompozycyjną. Ma ona wyjątkowe znaczenie dla miasta i daje duże możliwość jego rozwoju pod względem urbanistycznym, kulturalnym i przyrodniczym. Jako przestrzeń urbanistyczna przez setki lat otwierała dla architektów i urbanistów szeroką gamę możliwości.

Program Festiwalu obejmuje bardzo różnorodne miejsca – bo taka jest właśnie Skarpa, która uległa licznym przekształceniom na przełomie kilku stuleci. Zwiedzający zostaną zaproszeni do pracowni artystów: Barbary Falender na Mostowej, Zbigniewa Maleszewskiego na ul. Bugaj, dawnej pracowni Aliny Szapocznikow i Zofii Wolskiej na Brzozowej.

Zaprezentowane zostaną cenne założenia historyczne: niedostępne na co dzień zakamarki kampusu Uniwersytetu Warszawskiego, Elizeum, mieszkanie ks. Twardowskiego przy kościele Wizytek, Muzeum Ziemi z willą Pniewskiego.

Mieszkańcy otworzą dla fanów Festiwalu swoje prywatne mieszkania między innymi w kamienicy Gustawa Lautera i Włodzimierza Nipanicza na ul. Dynasy, na ul. Słonecznej, w kamienicy Biura Odbudowy Stolicy na ul. Chocimskiej, w modernistycznej kamienicy na ul. Fabrycznej. Z tarasu na dachu kamienicy Jerzego Nechaya i Czesława Pukińskiego na ul. Dynasy, będzie można podziwiać krajobraz Skarpy. Dzięki zaglądaniu do wnętrz obiektów położonych na Skarpie lub w bezpośrednich jej okolicach mieszkańcy otrzymają możliwość spojrzenia na Warszawę z zupełnie nieznanej perspektywy.

Więcej informacji:https://www.facebook.com/FestiwalOtwarteMieszkania/ oraz na stronie internetowej www.tonz.pl

Kościół Wizytek mieszkanie ks. Twardowskiego

Festiwal współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Patronat honorowy:

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Patronat medialny:

RDC

TVP Kultura

Miesięcznik Stolica

„Spotkania z Zabytkami”

RZUT

Partnerzy:

Fundacja Culture Shock

Warszawy historia ukryta

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.