Kongres Obywatelski

JAKIE „RAZEM” POLAKÓW – WOKÓŁ ZASAD, CELÓW CZY ZAGROŻEŃ?

Jakie „razem” Polaków – wokół zasad, celów czy zagrożeń? – to hasło XIV Kongresu Obywatelskiego, który odbędzie się 19 października br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Tegoroczne hasło odzwierciedla nasze przekonanie, że Polska potrzebuje więcej „razem”. Tylko wspólnie możemy sprostać wyzwaniom przyszłości, związanym m.in. z edukacją, rewolucją cyfrową czy zmianami klimatycznymi. Wokół czego budować polskie „razem” i dlaczego jest nam dziś ono tak potrzebne? W jaki sposób i w jakich sferach tego dokonywać? Co może być najlepszym bodźcem do zjednoczenia Polaków? Czy – wbrew historycznym doświadczeniom – będziemy potrafili zbudować polskie „razem” nie tylko w obliczu zagrożenia?

Na temat „razem” na różnych płaszczyznach życia będziemy na XIV Kongresie Obywatelskim rozmawiali podczas dwóch sesji plenarnych oraz 10 sesji tematycznych. W tym roku szczególnie mocny akcent będzie zostanie położony na zagadnienia związane ze zmianami klimatu, którym poświęciliśmy aż trzy sesje. Wierzymy, że są one na dłuższą metę najważniejszym wyzywaniem, przed którym stoi nasz kraj i cała ludzkość. Od sprostania temu wyzwaniu zależeć będzie już nie tylko jakość życia ale również nasze zdrowie i sama kwestia przeżycia. Dwie sesje tematyczne zostaną też poświęcone tematowi obywatelskości – wspólnie będziemy zastanawiali się nad tym, czym jest i jak budować kulturę obywatelską, a także w jaki sposób wdrażać demokrację partycypacyjną na szczeblu lokalnym i regionalnym. Tradycyjnie też podczas Kongresu nie zabraknie debat poświęconych edukacji, kulturze oraz rozwojowi proinnowacyjnemu.

W ramach tegorocznego Kongresu Obywatelskiego odbędą się też Obchody 20-lecia Samorządu Regionalnego. W roku podwójnych wyborów oraz obchodów 30-lecia transformacji ustrojowej, rocznica ta przechodzi dość niezauważona. Dla nas jednak powołanie samorządów regionalnych to jedno z kluczowych wydarzeń w najnowszej historii Polski. W ramach Obchodów, na które będą się składały dwie sesje tematyczne, w sposób szczególny docenimy samą ideę samorządności regionalnej, a także osoby, które ją budowały i nadal budują.

W tegorocznym Kongresie, podobnie jak w poprzednich latach, wezmą udział reprezentanci świata administracji publicznej i samorządowej, nauki, biznesu, organizacji pozarządowych, jak również troszczący się o dobro Polski oraz polskiego społeczeństwa obywatele. Udział w tegorocznym Kongresie potwierdzili już m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, prof. Andrzej Zybertowicz, europosłanka prof. Danuta Hübner, kulturoznawczyni prof. Barbara Fatyga z Uniwersytetu Warszawskiego, socjolog prof. Piotr Sztompka z Uniwersytetu Jagiellońskiego czy dziennikarka radia TOK FM Karolina Lewicka.

Wstęp na XIV Kongres Obywatelski jest bezpłatny, obowiązuje jednak rejestracja (link do formularza: https://rejestracja2.kongresobywatelski.pl/index.php/). Wszelkie informacje dotyczące Kongresu, jak również aktualny program znajdują się na stronie www.kongresobywatelski.pl. Zapraszamy też do śledzenia aktualności z naszego Facebooka.

Partnerzy XIV Kongresu Obywatelskiego: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Kulczyk Investments, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Związek Województw RP, Centrum Nauki Kopernik.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.