Najpiękniejsze klejnoty natury

Wystawa fotografii śnieżynek z kolekcji A.B. Dobrowolskiego

ze zbiorów PAN Muzeum Ziemi

13 maja – 24 czerwca 2016

5. Śnieżynka z kolekcji A.B. Dobrowolskiego

Najpiękniejsze klejnoty natury to tytuł wystawy czasowej z cyklu Natura Sztuka. Na wystawie prezentowane są wybrane fotografie śnieżynek z liczącego około 2000 zdjęć zbioru Antoniego Bolesława Dobrowolskiego. Znajdują się tam m.in. mikrofotografie śnieżynek wybitnych fotografów końca XIX i początków XX w.: W.A. Bentley’a z USA, G. Nordenskjölda i F. Hallberga ze Szwecji, A. Sigsona z Rosji, R. Neuhaussa z Niemiec oraz Szlávika z Austrii.

A.B. Dobrowolski w ramach badań lodu i zjawisk lodowych interesował się kryształkami śniegu, tzn. składnikami chmur lodowych, powstającymi w wolnej przestrzeni powietrznej w wyniku krzepnięcia bezpośredniego pary wodnej. Dla tego typu studiów bardzo ważnym materiałem były właśnie mikrofotografie kryształków, których niepowtarzalne piękno A.B. Dobrowolski wyraził słowami: „Są to najpiękniejsze kryształy lodu i najpiękniejsze kryształy w ogóle…kryształki śniegu to najpiękniejsze klejnoty natury”.

Nasza ekspozycja poświęcona jest blaszkowym kryształom śniegu. Ilustracją procesu narastania śnieżynek jest prezentowany na ekranie film „SNOWTIME” autorstwa Vyacheslava Ivanova.

PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Al. Na Skarpie 27

wystawa czynna:

od poniedziałku do piątku: 9.00 – 16.00
w niedziele: 10.00 – 16.00 (wstęp wolny)
Ceny biletów: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł
www.mz.pan.pl

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.