Październikowe rozmaitości Stolicy

Stolica_10-2013_okladka

45-lecie Andrzeja Seweryna
We wrześniu Andrzej Seweryn, znakomity aktor i od 2011 r. dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana, obchodził 45-lecie pracy twórczej. Serdecznie gratulujemy jubileuszu!

Koncert dla autorki „Pasażerki”
W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej 15 września odbył się uroczysty koncert z okazji 90. urodzin Zofii Posmysz. Pisarka zasłynęła przede wszystkim jako autorka słuchowiska „Pasażerka z kabiny 45”, na podstawie którego powstał znany film Andrzeja Munka „Pasażerka”( 1963), a potem opera o tym samym tytule. Zofia Posłysz znana jest także szerokiej publiczności jako współautorka popularnego słuchowiska „Jeziorany”. Solenizantce życzymy wielu lat życia i sukcesów.

Moda na Modę Polską
W Lookout Gallery przy Puławskiej 41/22 otwarta jest wystawa zdjęć „Tribute to Moda Polska”. 11 artystów oddało hołd nieistniejącej już marce, wykonując fotografie zainspirowane projektami Mody Polskiej.
Do 19 października.

Anioł na Bródnie
W Parku Rzeźby na Bródnie odsłonięto nową rzeźbę – „Anioła Stróża” autorstwa Romana Stańczaka. „Anioł” stanął na straży Raju, ogrodu założonego w 2009 r. przez innego artystę, Pawła Althamera, i jego przyjaciół.

Kino Kępa zaprasza
Klub Kultury Saska Kępa przy Brukselskiej 23 zaprasza na seanse filmowe kina Kępa. Kilka razy w tygodniu można obejrzeć tu filmy ambitne, mniej znane, zarówno fabularne, jak i dokumentalne. PROGRAM

Organy Śródmieścia
Trwa Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia”; koncerty odbywają się w każdą niedzielę w śródmiejskich kościołach. Szczegółowy program na www.kapitula.org
Do 27 października.

Rysunki Gawłowskiego
W Galerii Grafiki i Plakatu przy Hożej 40 można obejrzeć prace Jacka Gawłowskiego. Artysta bez użycia komputera tworzy lapidarne i dowcipne grafiki komentujące aktualne wydarzenia. Swoje prace publikował m.in. w „Szpilkach” i „Zwierciadle”; od lat tworzy dla „Gazety Wyborczej”.
7-24 października.

Europa śpiewa
Po raz siódmy w Warszawie organizowany jest Festiwal Pieśni Europejskiej, podczas którego usłyszymy utwory z Austrii, Włoch, Turcji, Niemiec, Łotwy i Anglii. Koncert inauguracyjny odbędzie się w Zamku Królewskim. Więcej na www.zamek-krolewski.pl/koncerty
7-27 października.

Targi Sztuki
W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego odbędą się 11. Warszawskie Targi Sztuki, podczas których przedstawiciele antykwariatów, domów aukcyjnych i galerii zaprezentują najbardziej godne uwagi obiekty ze swojej oferty. To jedyna tego typu impreza w Polsce. www.warszawskietargisztuki.pl 11-13 października.

WFF na starcie
Wkrótce rozpocznie się kolejny Warszawski Festiwal Filmowy. Przedsprzedaż biletów odbywa się w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. 11-20 października.

Tańcząc Bacha
Pierwszy raz w Polsce – na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej – zostanie wystawiony spektakl „Red Bull Flying Bach”. Członkowie zespołu Flying Steps, mistrzowie stylu breakdance, odtańczą „Dobrze temperowany klawesyn” Jana Sebastiana Bacha.
15-16 października.

Festiwal teatralny
Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych zaprasza na Eye on Culture Festival poświęcony krajom środkowej i wschodniej Europy: Rosji, Litwie, Białorusi, Polsce i Czechom. Będzie można obejrzeć spektakle teatralne poruszające tematykę funkcjonowania reżimów niedemokratycznych, stosunku do przeszłości i wykluczenia w społeczeństwie. Program obejmuje też koncerty, panele dyskusyjne i spotkania z twórcami. Więcej na www.eyeonculturefestival.eu
17-20 października.

„Listy do Skręcipitki” we Wrocławiu
Monodram „Listy do Skręcipitki”, o którym szerzej pisaliśmy w numerze czerwcowo-lipcowym „Stolicy”, zakwalifikował się do konkursu 42. Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Trzymamy kciuki.
Festiwal: 18-21 października, Wrocław.

Biografie rzeczy
Muzeum Historii Żydów Polskich przedstawia wystawę „Biografie rzeczy” dedykowaną darczyńcom, którzy przekazali tej placówce wiele ciekawych obiektów, m.in. przedmioty codziennego użytku i kultu religijnego, książki czy rzeczy wykonane przez Żydów ukrywających się w czasie II wojny światowej.
18 października-17 lutego.

Walewska w Teatrze Wielkim
Teatr Wielki – Opera Narodowa organizuje koncert mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej. Niezwykle utalentowana artystka jest uwielbiana przez publiczność nie tylko polską, ale i zagraniczną.
26 października.

Gitara w roli głównej
W ramach ósmego Warszawskiego Festiwalu Gitarowego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będzie można posłuchać utworów na gitarę – zarówno w wykonaniach solowych, jak i zespołowych, a także z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Więcej informacji na www.wfg.com.pl
14-16 listopada.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.