Pokaz filmu “Rok 1863” w Muzeum Niepodległości w Warszawie

Rok 1963 film

Zapraszamy na pokaz filmu

“Rok 1863”

5 czerwca 2013 r. o godzinie 17.00
w Muzeum Niepodległości w Warszawie,
odbędzie się spotkanie z cyklu
Rozmowy o powstaniu styczniowym

W programie:
spotkanie z dyr. Grażyną Grabowską, Dyrektora z Filmoteki Narodowej
pokaz filmu fabularnego Rok 1863. (Edward Puchalski, 1922 r.)

Prezentowany film był pierwszą adaptacją “Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego, najpiękniejszej w literaturze polskiej opowieści o roku 1863, łączącej wątki: patriotyczny i miłosny. Fascynujący urok powieści, umiejętnie przetworzonej na scenariusz filmowy, działa na widza dając mu moc trwałych i silnych wrażeń, wskrzesza naszą bohaterską przeszłość, minione krwawe dni narodu polskiego w walce o wolność i niepodległość ojczyzny. Na ekranie podziwiać możemy wiele ciekawych kreacji aktorskich. W rolę rannego księcia Odrowąża wcielił się popularny w pierwszej połowie lat 20. aktor i znakomity tancerz Ryszard Sobiszewski.
Rok 1863 uznawany jest za ważny dla polskiego kina zabytek oraz niezwykle cenną dokumentację historyczną, ponieważ w filmie u boku aktorów wystąpili autentyczni powstańcy styczniowi.
Zrekonstruowany i odrestaurowany cyfrowo film został dodatkowo wzbogacony o muzykę skomponowaną przez Michała Lorenca. Kompozytor stworzył nietypową jak na niemy film ścieżkę dźwiękową. Napisana przez Lorenca 124 minutowa kompozycja jest opowieścią muzyczną odzwierciedlającą jego odczucia i refleksje na temat filmu, a nie zespołem dźwięków służących jedynie do podkreślenia scen widocznych na ekranie.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.