POSUL najbliższy wykład 21.03.17

 

20 marca (poniedziałek)

zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie

POSUL – Praskiego Otwartego Samozwańczego Uniwersytetu Latającego 😉

Naszymi wykładowcamik będą:

Karolina Wanda Gańko i Łukasz Lubryczyński,

którzy wygłoszą wykład pt.

Dziewiętnastowieczni warszawscy dorożkarze i dorożki, czyli “gdyby nie złodzieje, hrabiowie i pindy – nie wyżyłby dryndziarz całkiem ze swej dryndy”

Dorożki stanowiły nieodłączny element XIX-wiecznej Warszawy. Uważny czytelnik ówczesnej literatury i prasy odnajdzie niejednokrotnie wzmianki o tych pojazdach, a zobaczy je na licznych obrazach, rycinach i fotografiach przedstawiających naszą stolicę. Dziś często nie uświadamiamy sobie, że przez większość okresu belle epoque dorożki, pomimo konkurencji tramwajów konnych i omnibusów, były głównym środkiem komunikacji miejskiej. Nasza wiedza na temat dorożek jest stosunkowo niewielka, gdyż dla XIX-wiecznego mieszkańca Warszawy były czymś tak powszednim, jak dla nas obecnie taksówki czy autobusy. W związku z tym nikt nie poświęcał im większej uwagi. A szkoda, bo dorożki z hałasem toczące się po brukowanych ulicach, powożone przez nie zawsze trzeźwych dryndziarzy stanowią wdzięczny temat do opowiadań. To właśnie ich urok docenił w latach 40. XX wieku Konstanty Ildefons Gałczyński pisząc swoją słynną “Zaczarowaną dorożkę”… chociaż przemierzającą ulice Krakowa. My pragniemy przybliżyć Państwu ten ciekawy, ale zapomniany świat warszawskich dorożkarzy. Świat utrwalony, m. in. w stołecznych balladach i satyrach. W trakcie spotkania nie zabraknie również wątków praskich dorożkarzy.
Karolina Wanda Gańko – absolwentka Instytutu Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Autorka książek Hrabia Marian Starzeński i jego rodzina w dobrach Ruda oraz Dzieje Gminy Dębe Wielkie od czasów prehistorycznych do 1831 roku. Badaczka i popularyzatorka historii regionalnej gminy Dębe Wielkie. Interesuje się historią społeczną Polski, a zwłaszcza tematyką ziemiańską. Potomkini XIX-wiecznego dorożkarza warszawskiego.

Łukasz Lubryczyński – absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Instytutu Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na co dzień pracuje w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy. Pasjonat genealogii i historii społecznej. Warszawiak od pokoleń, który wśród przodków ma również dorożkarzy.

Czas: poniedziałek, 21 marca 2017, godz. 19 z hakiem 

Miejsce: ul. Stalowa 46, kawiarnia “To Się Wytnie”

10-15 minut od Metra Arsenał

Dojazd: autobusy 120, 140, 160, 162, 190, 262, 340, 517 i 738  (do przystanku Szwedzka) lub tramwaj 23 (do pętli Czynszowa).

Mapka dojścia z przystanków: http://www.posul.waw.pl/p/jakdojechac.html 

Kolejne wykłady:
27 marca
dr Kazimierz Kozica 
Kolekcjoner dr Tomasz Niewodniczański (1933–2010)
i jego zbiory kartograficzne, graficzne i archiwalne
3 kwietnia (primaaprilisowo)
Zbigniew Muszyński
Warszawskie cepry pod Giewontem, czyli jak dawniej zdobywano grań Krupówek.10 kwietnia
Elżbieta Laszczka
Geologia Wisły11-23 kwietnia – ferie wielkanocne24 kwietnia
Igor Strojecki
Julian Ochorowicz w kręgu rodziny i przyjaciół na tle Warszawy – o Julianie Ochorowiczu od wirujących stolików do telefonu”25 kwietnia – 7 maja – ferie konstytucyjne8 maja
prof. Tadeusz Trajdos
Działania rosyjskie na terenie zaboru rosyjskiego – bez cenzury, bez mitów, bez poprawności politycznej 
[tytuł roboczy]

Info o programie także na FaceBooku.

Wykłady odbywają się pod patronatem Miesięcznika Stolica i Związku Stowarzyszeń Praskich

Aktualny program na najbliższe tygodnie dostępny na POSUL.WAW.PL a za ok. miesiąc pojawi się harmonogram na marzec

Jeśli ktoś prowadzi jakieś strony internetowe, może oczywiście tę informację umieścić albo rozesłać ten mail przyjaciołom, nasze spotkania są otwarte.

Motto spotkań: „Z miłości do naszego miasta gotowiśmy posolić nawet Pragę” 😉

Pozdrawiamy i gorąco zapraszamy.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.