Rozmaitości czerwcowe Stolicy

 Tożsamość według Czarnoty

Galeria „Pies Czy Suka” przy Szpitalnej 8a zaprasza na ekspozycję ilustracji Anny Czarnoty „Love Is Coming”. Prace artystki to zwykle cykle, których wspólnym mianownikiem jest temat własnej i cudzej tożsamości. Do 21 czerwca.

Próbuję myśleć…

John Lurie, znany muzyk i aktor, tym razem powraca do Warszawy jako malarz. Wystawę „Próbuję myśleć. Proszę bądź cicho” można oglądać w Zachęcie. Prezentacja współczesnych prac artysty jest próbą zmierzenia się z ikoną lat 90. zeszłego wieku, przełamania poprzedniego wizerunku i pokazania twórcy w nowym świetle. Do 2 sierpnia.

Żartownik Lengrena

W Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ulicy Koziej można oglądać wystawę  „Żartownik Lengrena. Zbigniew Lengren 1919-2003”.Znajdą się na niej m.in. żarty rysunkowe, humor prasowy, satyryczno-humorystyczne „fotorysunki”, ilustracje książkowe, projekty scenograficzne i plakaty artysty. Do 23 sierpnia.

MPW dla niepełnosprawnych

System audioprzewodników w Muzeum Powstania Warszawskiego już działa. Prawie pięć godzin nagrań podzielonych zostało na krótkie części, co sprawia, że każdy może dostosować ścieżkę zwiedzania do swoich preferencji. Komentarze uruchamiają się automatycznie – wystarczy zbliżyć się do danego miejsca, by system samodzielnie zaczął odtwarzać odpowiednie nagranie.

Czyste rzeźby

Zarząd Oczyszczania Miasta zorganizował umycie i zaimpregnowanie 43 parkowych rzeźb. Wszystkie zostały wyczyszczone gorąca wodą, a następnie na ich powierzchnię nałożono specjalne preparaty antygraffiti i glonobójcze. Czystością lśnią m.in. żeliwny mostek w parku Ujazdowskim, kapliczka w parku Skaryszewskim oraz zegar słoneczny w Ogrodzie Saskim.

Legendarny fiat

W Muzeum Techniki i Przemysłu NOT trwa wystawa „Z ziemi włoskiej do Polski – rzecz o polskim fiacie 125p”. Na ekspozycję składają się kronikarskie dzieje auta, zwiedzający mają więc okazję zapoznać się m.in. z kulisami produkcji „dużego fiata”. Wśród eksponatów znajduje się oryginalny model z początku produkcji oraz słynny fiat rekord, na którym w 1973 r. polscy kierowcy pobili rekord świata jazdy non stop na dystansie 50 tys. km. Do końca sierpnia.

Koncerty przy Grochowskiej

W soboty i niedziele o godz. 16 przy Grochowskiej 272 można posłuchać orkiestry Sinfonia Varsovia podczas tradycyjnych już Letnich Koncertów, cyklu prezentującego wybitnych artystów młodego pokolenia. Grają m.in. Maciej Kułakowski i Zuzanna Sosnowska – laureaci I nagrody X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia – Bartosz Kołsut (akordeon) i Natalia Karaszewska (flet) oraz kandydaci do tegorocznego konkursu chopinowskiego. Do 6 września.

Chopin w Łazienkach

W każdą niedzielę pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach występują światowej sławy pianiści wykonujący utwory wielkiego kompozytora. W tym roku zagrają m.in.: Bronisława Kawalla, Atsuko Ogawa, Joanna Różewska, Joanna Ławrynowicz, Karolina Nadolska, Louis Alvanis, Neal Larrabee, Joanna Michna, Karol Radziwonowicz i Tommy Jing Yu Leo. Koncerty rozpoczynają się o godz. 12 i 16. Do 30 września.

Program dla nauczycieli

Ruszył program „Warszawa z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku” skierowany do uczniów i nauczycieli warszawskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Edukacyjny pakiet multimedialny przybliża losy warszawskich rodów niemieckiego pochodzenia, takich jak np. Fukierowie, Wedlowie, Szlenkierowie, Gebethnerowie, których członkowie zapisali piękna kartę polskiej historii. Organizatorem jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Sztuka włoska dziś

„WIA Expo – Warsaw International Art Expo” to wystawa przygotowywana w Domu Artysty Plastyka przy Mazowieckiej. Zaprezentuje nowoczesną sztukę włoską – malarstwo, fotografię, wideo, rzeźbę, instalacje. Zobaczymy m.in. prace Krzysztofa Bednarskiego, Marka Angeliniego, Bee Elemiah czy Daniela Bombellego. Niektóre będą przykładem wykorzystania różnych mediów w sztuce, inne nawiążą do starożytnych technik malowania. 23 czerwca-7 lipca.

Spotkania POSUL-u

Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający w poniedziałki o godzinie 19 w kawiarni To Się Wytnie przy Stalowej 46 organizuje bezpłatne wykłady. Najbliższe spotkania: 8 czerwca – Ewa Manowiecka, Tomasz Lerski: „Maria Dąbrowska i jej Warszawa”; 15 czerwca – Juvenalia na POSUL; 22 czerwca – Grzegorz Krawczyński: „Okręgowe rozgrywki piłkarskie stalinowskiej Warszawy”; 29 czerwca – Jarosław Zieliński: „Rozwój terytorialny i zabudowa prawobrzeżnej Warszawy od XVII do XX wieku” oraz uroczyste zakończenie szóstego już roku akademickiego.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.