Rozmaitości Majowe

Stolica 05 2016

Inauguracja XIII Festiwalu Pieśni odbędzie się 28.05 na Zamku Królewskim w Warszawie. W trakcie współorganizowanego przez Fundację Filharmonia im. Romualda Traugutta festiwalu odbędzie się 14 występów w czterech kategoriach: koncert inauguracyjny, IX Festiwal Pieśni Europejskiej (pieśń ukraińska, niemiecka, hiszpańska, słowacka, francuska), XIII Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich (Mikołaj Gomółka, Stanisław Niewiadomski, Ignacy Jan Paderewski, Pejzaż Polski, Karol Mikuli, Paweł Łukaszewski, Stanisław Moniuszko) i kończący festiwal 27.11 koncert Pieśni Powstania Listopadowego.

***

W ramach cyklu wykładów Galeria Sztuki XIX Wieku odbędą się w Muzeum Narodowym w Warszawie spotkania: 5.05 ‒ Biedermeier: prosto, mieszczańsko, wygodnie… Kultura i sztuka I połowy XIX wieku (dr Agnieszka Rosales Rodriguez); 12.05 ‒ Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki widziana okiem historyka sztuki i konserwatora (Ewa Micke-Broniarek i Dorota Pliś); 19.05 ‒ Artystyczna podróż Anny Bilińskiej (dr Agnieszka Bagińska).

***

Od 28.04 trwa w Muzeum w Nieborowie i Arkadii (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie) wystawa dzieł wybitnej francuskiej malarki, Élisabeth Vigée Le Brun. Zbiory pochodzące z polskich kolekcji można oglądać do 23.10.

***

Zachęta ‒ Narodowa Galeria Sztuki zaprasza 11.05 na spotkanie z cyklu Sztuka dostępna: osoby niewidome będą wtedy miały okazję poznać twórczość Teresy Murak. Wstęp wolny.

***

Do 22.05 potrwa w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego wielka zbiórka książek dla dzieci i młodzieży. Zebrane tomy zostaną przekazane do 150 szpitali w Polsce, które zgłosiły się do programu Zaczytane Biblioteki.

***

Do 13.05 trwają w Galerii XX1 Mazowieckiego Instytutu Kulturalnego przy al. Jana Pawła II 36 dwie wystawy: Jana Rylkego My Polacy oraz Agnieszki Łukaszewskiej Psie mleko.

***

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award 2016. To pierwsze tego rodzaju wyróżnienie dla polskiego muzeum w prawie czterdziestoletniej historii konkursu.

***

23.05 odbędzie się w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego wernisaż wystawy prac młodych artystów z cyklu Skłonności do ostrości. Nawiązujące do wydarzeń politycznych i problemów społecznych plakaty powstały w pracowniach prof. Eugeniusza Skorwidera, prof. Grzegorza Marszałka oraz prof. Mirosława Adamczyka. Projekt został zrealizowany przy współpracy Legnickiego Centrum Kultury, Fundacji Satyrykon oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

***

Do 18.05 w mieszczącej się w budynku dawnego młyna parowego na warszawskiej Pradze restauracji Boska Praga przy ul. Stefana Okrzei 23 potrwa wystawa malarska Beaty Nowakowskiej.

***

Legia Warszawa obchodzi w tym roku swoje stulecie ‒ z tej okazji klub zaprasza na trwającą do 29.05 wystawę plenerową, którą obejrzeć można u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. Partnerem wystawy jest Dom Spotkań z Historią.

***

W dniach 11-15.05 odbędzie się 19. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja. Wszystkie koncerty odbędą się w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego. Wystąpią zespoły: Chwila Nieuwagi, Gęsty Kożuch Kurzu, InFidelis, Kapela Popieronie, Królestwo Beskidu, Maniucha i Ksawery, T/Aboret, Tryptyk, Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska, Zawartko/Piasecki.

***

12.05 Cezary Polak poprowadzi spotkanie wokół wystawy Na nowo. Warszawiacy 1945-55. Tematem wykładu w Domu Spotkań z Historią będzie pierwsza powojenna dekada w stolicy widziana oczami pisarzy: Leopolda Tyrmanda i Stefana Wiecheckiego.

 

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.