Rozmaitości Stolicy

Stolica_12-2014_okladka

Muzeum nagrodzone

Muzeum Narodowe w Warszawie zdobyło Grand Prix w konkursie m.st. Warszawy na najlepszy projekt z dziedziny edukacji kulturalnej organizowany w roku szkolnym 2013/2014. Projekt dla młodzieży „Temat: Sztuka” realizowany był przez Dział Edukacji MNW w okresie ferii zimowych 2014 r. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Motocykle XX wieku

Po raz pierwszy od 12 lat w Muzeum Techniki i Przemysłu otwarto wystawę stałą poświęconą polskim motocyklom XX wieku. Eksponaty wybrane z bogatej kolekcji muzeum, opatrzone szczegółowymi opisami, obrazują polski – godny przypomnienia – dorobek w tej dziedzinie.

Bach i inni

W listopadzie ukazały się nowe płyty z serii Warner Classics, m.in. najnowszy album Piotra Anderszewskiego (Bach: English Suites 1, 3, 5), Diany Damrau (Donizetti: Lucia di Lammermoor) i Kuby Stankiewicza (The Music of Victor Young). Wydano też kilka interesujących DVD muzycznych i nowe tytuły z serii Callas Remastered Edition.

6. Jazz Jamboree

Trwa 56. festiwal Jazz Jamboree, podczas którego jak zawsze można posłuchać gwiazd polskiego i światowego jazzu. Koncertom towarzyszy wystawa fotograficzna „60 Years of Polish Jazz Festivals” oraz projekcje filmów Andrzeja Wasylewskiego z cyklu „Jazzowe dzieje Polski”. Program na www.jazz-jamboree.pl. Do 12 grudnia.

Watch Docs

Rozpoczął się już 14. Festiwal Filmowy Watch Docs, jeden z największych na świecie poświęconych prawom człowieka. Głównym wydarzeniem jest retrospektywa twórczości amerykańskiego filmowca Joe Berlingera – laureata tegorocznej festiwalowej Nagrody im. Marka Nowickiego przyznawanej za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Program na www.watchdocs.pl. Do 14 grudnia.

Mozart w Warszawie

W Filharmonii Narodowej wystąpi Vienna Mozart Orchestra, duma austriackiej stolicy. Oprócz Warszawy muzyków będzie można usłyszeć również w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. 17 grudnia.

Dawnych reklam czar

W Audytorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim trwa wystawa reklam publikowanych w warszawskiej prasie w latach 1920-1939. Do 5 stycznia.

POSUL zaprasza

Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający zaprasza na wykłady w kawiarni To Się Wytnie przy ul. Stalowej 46 w poniedziałki o godzinie 19. Najbliższe: 8 grudnia – Wanda Anna Wach „Saska Kępa doby przedrozbiorowej”; 12 stycznia – Katarzyna Zachwatowicz-Jasieńska o swoich rodzicach.

Magia tatuażu

Tradycja tatuażu w południowo-wschodniej Azji, zwana Sak Yan (od „sak” – „nakłucie” i „yan” – „święty symbol”) jest jedną z najstarszych na świecie. Tajski tatuaż ma wiele ukrytych znaczeń niezrozumiałych dla odbiorcy europejskiego. Przybliżyć je stara się ekspozycja w Muzeum Azji i Pacyfiku zatytułowana „Sak Yan – magia tajskiego tatuażu”. Do 11 stycznia.

Maski i marionetki

Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę „Inne oblicza. Maski, marionetki i sztuka cieni ze zbiorów Chińskiego Narodowego Muzeum Sztuki”. Niesamowite eksponaty ukazują zarówno materialną, jak i duchową kulturę dawnych Chin. Ekspozycji towarzyszą liczne spotkania oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Do 1 marca.

Wielka Wojna na Wschodzie

W setną rocznicę wybuchu I wojny światowej Dom Spotkań z Historią zorganizował wystawę „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1918. Od Bałtyku po Karpaty”. Ekspozycja prezentuje przebieg I wojny na terenach dzisiejszych Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy, można na niej obejrzeć liczne fotografie z frontu, fragmenty wojennych filmów dokumentalnych oraz posłuchać nagrań korespondencji żołnierzy z frontu. Do 6 kwietnia.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.