Śladami Mistrzów – ks. Jan Twardowski

Śladami Mistrzów

W sobotę 20 grudnia 2014 r. o godz. 18.00 w Klubie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23, odbędzie się dwudzieste drugie spotkanie z cyklu: “Śladami Mistrzów … Wielkie Postacie na Saskiej Kępie”. 

Wieczór dedykowany: Księdzu  Janowi Twardowskiemu, wikariuszu saskokępskiej Parafii w latach 50-tych, katechecie dzieci specjalnej troski. Rektorowi warszawskiego Kościoła Sióstr Wizytek niemal 50 lat. Księdzu, który nazywał siebie „Księdzem, który pisze wiersze” szczególnie dla dzieci. Księdzu – poecie nazywanego „Janem od Biedronki”. Laureatowi wielu nagród i odznaczeń (m.in. Nagroda im. Brata Alberta, nagroda PEN Clubu im. Roberta Gravesa, Order Uśmiechu, nagroda IKAR, nagroda TOTUS, która zwana jest również “katolickim Noblem” Doktorowi Honoris Causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ).

 W programie m.in.

Poeta Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach przyjaciół. Rozmowy przeplatane fragmentami „niecodziennika” i filmami z poezją Jana od Biedronki.

Zapraszam z mocą by wspomnieć wielkiego, pełnego niezwykłego poczucia humoru Księdza Jana Twardowskiego. Wierzę, że Ksiądz Jan od Biedronki nie opuszcza z nieba tych… którzy kochają nie rozumnym sercem!

 Ks. Twardowski o sobie

Jestem bardzo wdzięczny tym, którzy pisali recenzje i artykuły o moich wierszach. Stale się od nich uczę. Zdarzało się jednak, że omawiając moje wiersze, pisano o dialektyce, antynomiach, Pascalu, Heraklicie, Heglu, koegzystujących realiach.

Przeraziłem się.Otworzyłem tom moich wierszy i natrafiłem na takie teksty: “Polna myszka siedzi sobie, konfesjonał ząbkiem skrobie”, “kto bibułę buchnie, temu łapa spuchnie”, “siostra Konsolata, bo kąsa i lata”, “rysowałem diabła bez rogów, bo samiczka” – i uspokoiłem się. 

Ks. Jan Twardowski, “Niecodziennik”, Kraków 1991r.

Gospodyni wieczoru Jadwiga Teresa Stępień – inicjator i organizator projektu

Goście specjalni:

Siostra Anna Teresa – Kościół Wizytek w Warszawie

Dr Aldona Kraus – przyjaciółka Księdza

Czesław Czapliński – fotograf, przyjaciel Księdza

Ks. Adam Ołdak – wikariusz saskokępskiej parafii

Marcin Bieliński – nauczyciel w XXVII LO im. Tadeusza Czackiego

Jerzy Słomczyński – publicysta

Uczniowie i absolwenci XXVII LO im. T. Czackiego w Warszawie

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.