Stolica 9/2014

Stolica_09_2014_Page_01

Zapraszamy do lektury wrześnowej „Stolicy” – grubszej i w nowej szacie graficznej! W tym numerze kibicujemy Parkowi Miniatur prezentującemu w skali 1:25 kolejne modele dawnych gmachów stolicy, m.in.wspaniałych pałaców: Kronenberga, Lubomirskich i Saskiego.

Ciekawe dzieje tych trzech rezydencji przedstawiają na naszych łamach: Jarosław Zieliński, Tomasz Markiewicz i Marcin Kalicki. Żegnamy się natomiast z budynkiem z całkiem „innej bajki” – z lat 60. XX wieku – Sezamem przy Marszałkowskiej. W artykule „Sezamie, zamknij się!” wspomina go Tatiana Hardej. Wrzesień – jak co roku – przypomina o początku wojny 1939 r.

Proponujemy wzruszające wspomnienie uczestnika obrony Warszawy Stanisława Rostworowskiego o bezimiennych bohaterkach miasta i fascynującą historię zegara Zamku Królewskiego, który dokładnie 75 lat temu – w wyniku hitlerowskiego bombardowania i pożaru – zatrzymał się na godzinie 11.15. Hitem tego numeru jest niewątpliwie rozmowa Marcina Mierzejewskiego z pianistą Maciejem Grzybowskim, popularyzatorem twórczości wybitnego, zapomnianego muzyka, a także człowieka o niezwykłej osobowości Andrzeja Czajkowskiego. Na koniec polecamy artykuł Adama Tyszkiewicza o Liceum Warszawskim – szkole m.in. Chopina, Mochnackiego i Kolberga, oraz interesujący tekst prof. Tadeusza Jana Cegielskiego, do napisania którego pretekstem stała się wystawa „Masoneria. Pro publico bono” w Muzeum Narodowym.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.