Stolica grudzień 2014

Stolica_12-2014_okladka

W grudniowym numerze „Stolicy” dużo ciekawych tekstów do poczytania w wolnym świątecznym czasie. Wspaniałe historie niezwykłych ludzi i miejsc. I tak Magdalena Stopa zabiera nas na plac Defilad, gdzie bohaterowie jej artykułu „Zanim powstał Pałac” (m.in. Jan Kobuszewski i Michał Fogg, prawnuk  pieśniarza Warszawy Mieczysława Fogga) opowiadają o istniejących tutaj przed II wojną ulicach i kamienicach, w których mieszkali oni sami bądź ich rodziny. Z kolei o przedwojennej firmie krawieckiej rodziny Zarembów, istniejącącej do dzisiaj pod tym samym szyldem przy Nowogrodzkiej, pisze Tatiana Hardej, a sylwetkę architekta Macieja Nowickiego, projektanta m.in. pełnych rozmachu powojennych wizji Warszawy oraz amerykańskiej Dorton Areny i siedziby ONZ, przedstawia Mariusz Prządak. Tym opowieściom nie ustępuje tekst Jarosława Zielińskiego o Kazmierzu Granzowie, twórcy cegły zwanej „grancówką”, i jego lusksusowej kamienicy.

W przyszłym roku będziemy obchodzić 260. rocznicę urodzin Stanisława Staszica. Dla tych, którym wydaje się, że o Staszicu wiedzą już wszystko, naszpikowane ciekawostkami artykuły Hanny Krajewskiej i Joanny Arvaniti z Polskiej Akademii Nauk. Na deser polecamy dwa teksty – Marii Terleckiej i Anny Kalinowskiej – o elegantkach czasów PRL oraz urokliwą historię warszawskiego placu Broni, gdzie – jak w powieści Ferenca Molnára „Chłopcy z Placu Broni” – odbywały się rytualne bitwy dzieci reprezentujących różne dzielnice.

Wszystkich zachęcamy natomiast do wzięcia udziału w naszym konkursie na najładniejszą polską nazwę w warszawskiej przestrzeni publicznej, zwłaszcza tych, którzy mają już dosyć „pointów”, „house’ów”, „factorów”, „shopping-centerów” czy „towersów”. Inspiracją niech będzie artykuł prof. Kwiryny Handke „Warszawiacy nie gęsi”.

Życzymy miłej lektury i Wesołych Świąt!

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.