Stolica w maju

Stolica_05-2015

Zapraszamy do lektury nowej „Stolicy”, a 23 maja na wspólny spacer na Saską Kępę, gdzie co roku od 10 lat obchodzone jest jej święto; w ciągu jednego dnia niepozorne, a przecież magiczne uliczki, jak Francuska czy Paryska, przyciągają sto tysięcy gości. Kultowa Saska Kępa to część Pragi-Południe, dzielnicy tak różnorodnej, że stworzenie z jej części jednolitego organizmu graniczy z cudem – pisze w artykule „Praga-Południe, czyli klucz do Warszawy” Władysław W. Łagodziński. Podejmowany po raz kolejny program rewitalizacji Pragi-Południe ma niwelować różnice w jakości życia w poszczególnych fragmentach dzielnicy, gdzie w tysiącach mieszkań wciąż brakuje jeszcze centralnego ogrzewania i łazienek. Chęć zaangażownia w rewitalizację Pragi zgłasza nawet sam ambasaror Francji Pierre Buhler w rozmowie „Francuzi płaczą dwa razy” z redaktor naczelną Ewą Kielak Ciemniewską.

A jeśli już mowa o Francuzach, to w tym numerze właśnie oni, a raczej francuscy pisarze i wydawcy będą bohaterami Warszawskich Targów Książki. Z tej okazji sporo miejsca poświęcamy francuskiej kulturze i literaturze (Miłość nieodwzajemniona” Piotra Łopuszańskiego), wspólnej historii („Dwie Marie” Krzysztofa Falkowskiego), paryskim architektom („I paryżanie u nas budowali” Jarosława Zielińskiego) oraz kuchni francuskiej, znanej u nas już od XVIII wieku („Nie tylko ślimaki” Ewy Sośnickiej-Wojciechowskiej).

W majowej „Stolicy” także „Józef Hen i Papcio Chmiel na tych samych szlakach”, czyli opowieść Pawła Dunin-Wąsowicza o dwóch zafascynowanych westernami chłopcach, którzy mijali się na Senatorskiej w drodze do swoich gimnazjów, a w tym roku będą obchodzić 92. urodziny.

Nie zabraknie również wspomnienia o zmarłym niedawno Władysławie Bartoszewskim, a nawet jego artykułu, który ukazał się w „Stolicy” w 1957 r.!

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.