Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie MASŁAW zapraszają na debatę wokół tematyki drukowanej mapy Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r., która odbędzie się 10 grudnia 2015 r. o godz. 18 w klubokawiarni Państwomiasto w Warszawie.

– Premiera mapy Tu było, tu stało 3 (TBTS), która odbyła się 1 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców stolicy. Na mapie znalazło się 20 obiektów, tym razem nie wyburzonych, a tych, które jeszcze istnieją, choć zostały poddane rozmaitym zmianom: modernizacjom, adaptacjom, remontom, konserwacjom. Tematem debaty będzie rodzaj i jakość tych zmian – mówi Patrycja Jastrzębska, autorka i organizatorka projektu Tu było, tu stało.

Tu było, tu stało 3

Jak konserwować, by cenne architektonicznie budynki zyskały nowy blask? Jak je modernizować, by otrzymały “drugie życie”? Czy “architektoniczne wydmuszki” to jeszcze zabytki? Co oznacza określenie “warszawska szkoła konserwacji” i do jakich budynków się odnosi? Czy problem wielu warszawskich zabytków – termomodernizacja – musi oznaczać zatarcie ich oryginalnej substancji? – oto pytania, które zapewne padną podczas debaty.

Wśród obiektów, które pojawiły się na mapie, a które będą przedmiotem dyskusji, są: Hotel Europejski, DT „Smyk” (CDT), Pałac Jabłonowskich (d. Ratusz), Prudential, stacje Linii Średnicowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Fort Sokolnickiego, willa własna Romualda Gutta, Biurowiec Prezydium Rządu, Plac Grzybowski i inne.

W debacie uczestniczyć będą: prof. Waldemar Baraniewski (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), Michał Krasucki (wicedyrektor, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta), Małgorzata Kuciewicz (Grupa Projektowa Centrala) oraz Patrycja Jastrzębska (Tu było, tu stało, Stowarzyszenie Masław). Dyskusję poprowadzi Agnieszka Rumińska (Bryła.pl, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane).

Bezpłatne egzemplarze mapy dostępne są w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w warszawskich instytucjach kultury, wybranych klubokawiarniach, domach kultury, punktach informacji turystycznej i bibliotekach. Informacje o miejscach można znaleźć na facebook.com/TuByloTuStalo i facebook.com/events/565699336916021/.

Mapa Tu było, tu stało 3 dostępna będzie bezpłatnie również podczas debaty. Wtedy też będzie można nabyć dwie pierwsze części mapy Tu było, tu stało, które dotyczyły wyburzeń wartościowych obiektów (wydane w 2011 i 2013 r.).

Trzecia część mapy Tu było, tu stało (TBTS) została wydana drukiem w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. Znalazło się na niej 20 budynków, a także przestrzeni miejskich, które zmieniły się w ciągu ostatnich 25 lat, a są cenne ze względu na swoją wartość artystyczną, historyczną, kontekst społeczno-kulturowy czy też istotną dla stolicy lokalizację. Polsko-angielskim opisom zdjęć towarzyszą archiwalne zdjęcia.

Uczestnicy debaty:

*prof. ASP dr hab. Waldemar Baraniewski – historyk sztuki, absolwent i wieloletni pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki UW, profesor na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi badania nad sztuką powszechną i polską XIX i XX wieku. Krytyk i kurator wystaw. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA; członek Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk. Współzałożyciel i członek Rady Naukowej Fundacji ARS AURO PRIOR i Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Członek Rady Naukowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

*Patrycja Jastrzębska – historyczka sztuki, twórczyni inicjatywy Tu było, tu stało poświęconej architekturze, przestrzeni miejskiej i dziedzictwu Warszawy. Współzałożycielka i członek zarządu Stowarzyszenia Masław. Animatorka kultury, arteterapeutka. Działa na rzecz przestrzeni miejskiej stolicy animując dyskusje i spotkania. Od kilku lat organizuje wycieczki po mniej znanych zakątkach Warszawy oraz spacery architektoniczne. Od pięciu lat prowadzi stronę społecznościową „Tu było, tu stało” zajmującą się architekturą i zabytkami Warszawy oraz zmianami w przestrzeni miejskiej zachodzącymi po 1989 r. Autorka licznych tekstów poświęconych sztuce współczesnej, miastu oraz edukacji kulturalnej.

*Michał Krasucki – historyk sztuki, wicedyrektor w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Warszawy. Od 2000 r. w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami, członek jego władz ogólnopolskich, a w latach 2010–2015 prezes oddziału warszawskiego tej organizacji. Inicjator corocznego Festiwalu Otwarte Mieszkania, w ramach którego udostępniane są do zwiedzania mieszkania i atelier plastyków i architektów warszawskich XX w.; współorganizator miejskiego Zespołu ds. Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych przy Prezydencie m.st. Warszawy, któremu także przewodniczy. Autor i współautor szeregu publikacji na temat architektury miasta (np.: “Warszawskie dziedzictwo postindustrialne”, “Żol. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza”).

*Małgorzata Kuciewicz – architektka, współzałożycielka grupy projektowej Centrala. Studiowała architekturę w Warszawie, Montpellier i Tampere, doświadczenie zdobywała w Berlage Institute w Amsterdamie i na warsztatach EASA. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, autorka i współautorka indywidualnie zaprojektowanych wnętrz, obiektów architektonicznych, wystaw, a także projektów służących pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast. Zajmuje się badaniem, popularyzacją, a także działaniem na rzecz zachowania i rewitalizacji wartościowego dziedzictwa architektury i urbanistyki. Obecnie rezydentka Akademie Schloss Solitude.

*Agnieszka Rumińska – warszawianka i redaktorka. Od 2008 szefowa serwisu Bryla.pl, organizatorka internetowego plebiscytu na najlepszy i najgorszy polski budynek, zatytułowany „Bryła” i „Makabryła Roku”. Redaktorka w „Co Jest Grane” dodatku „Gazety Wyborczej”. Od 4 lat organizuje wykłady polskich architektów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, cykl zatytułowany jest Polska Bryła. Autorka książki “101 najciekawszych polskich budynków dekady”.

TU BYŁO, TU STAŁO – debata wokół trzeciej części drukowanej mapy

czwartek, 10 grudnia 2015 r., godz. 18.00

klubokawiarnia Państwomiasto,

ul. Andersa 29, Warszawa

Koncepcja mapy: Patrycja Jastrzębska (Tu było, tu stało, Stowarzyszenie MASŁAW)

Współpraca merytoryczna: Małgorzata Kuciewicz (Centrala)

Konsultacje merytoryczne: prof. Waldemar Baraniewski (ASP Warszawa)

Grafika: Zofia Herbich

Organizatorzy: Stowarzyszenie MASŁAW; Tu było, tu stało

Współorganizator debaty: Klubokawiarnia Państwomiasto

Partnerzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni: Aktivist, Architektura Murator, Bryła.pl, Gazeta Co Jest Grane, Radio Kolor, Stolica, TVP Kultura, Urbnews.pl

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

facebook.com/TuByloTuStalo

www.maslaw.org.pl

panstwomiasto.pl/

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.