Upiększają Warszawę poprzez kwiaty i zieleń

Stolica_1-2-2017 Stolica_1-2-2017-spis

 

Znamy zwycięzców konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”, którego celem jest upiększanie miasta poprzez zieleń, ale również promocja zdrowego stylu życia. Podczas uroczystej gali w Nowym Teatrze nagrodzono 27 laureatów w 11 kategoriach i przyznano 14 wyróżnień.

 

„Warszawa w kwiatach i zieleni” w tym roku okazała się wielkim sukcesem, mieszkańcy zgłosili nie tylko swoje ogrody i ogródki, ale również ukwiecone okna i parapety, małe ogródki balkonowe, a nawet ogrody społecznościowe tworzone przez ludzi mających na uwadze piękno przyrody Warszawy. Do konkursu przesłano niemal 400 zgłoszeń. Młodsze i starsze pokolenia pokazały, że konkurs jest ważny dla wszystkich mieszkańców stolicy, bez względu na wiek i doświadczenie ogrodnicze.

 

– Konkurs „Warszawa w kwiatach” jest obecny w Warszawie od wielu lat. Rozpoczęty w trakcie prezydentury Stefana Starzyńskiego, który przykładał wielką wagę do idei konkursu, konkurs został wskrzeszony przez społeczników skupionych przy Towarzystwie Przyjaciół Warszawy – powiedział podczas uroczystej gali, Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodał – Za rok czeka nas 35 edycja konkursu, mam nadzieję, że jubileusz będzie okazją do dalszego wzrostu zainteresowania konkursem wśród warszawiaków.

 

W dobie, gdy natura wraca do łask, a ekologia wkracza w każdy aspekt naszej codzienności, Warszawa pokazała, że każdy z nas może przyczynić się do przekształcenia miasta w żywy, zielony ekosystem. „Warszawa w kwiatach i zieleni” to coroczny konkurs, do którego można zgłosić swój ogród, ogródek, balkon a nawet ukwiecone okno. To także cykl wydarzeń, które pokazują warszawiakom, że zielone i zdrowe miasto może dać wiele szczęścia.

 

Ogrody nagrodzone w trzech głównych kategoriach:

– człowiek – miejsce 1. Barbara Nowakowska, miejsce 2. Barbara Kochnio, miejsce 3. Magdalena Wojciechowska,

– sąsiedzi –  miejsce 1. Spółdzielnia Budowlano–Mieszkaniowa „NOWY ŚWIAT”, miejsce 2. Alina Wojtasik i Elżbieta Brożek, miejsce 3. Anna Miłecka i Barbara Nastaziak,

– instytucja – miejsce 1. Służewski Dom Kultury, miejsce 2. ex aequo: Zamek Królewski w Warszawie i Wspólnota Mieszkaniowa Żoliborz Artystyczny, miejsce 3. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

 

W tym roku Nagroda im. Stefana Starzyńskiego, za wieloletnie kultywowanie tradycji konkursu, wręczono Jagodzie Banach, Monice Jargot–Kędzierskiej i Krystynie Gott.

 

Nagrody rozdało także Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Komisja Zarządu Głównego wyłoniła 16 laureatów, a ponadto przyznała 14 wyróżnień. Członkowie komisji Zarządu Głównego TPW wybrali laureatów w każdej z sześciu kategorii: 1. Balkony, loggie i okna, 2. Ogródki przydomowe, 3. Budynki i tereny ogólnodostępne, 4. Osiedla mieszkaniowe, 5. Inne formy zieleni miejskiej oraz 6. Mister Kwiatów.

 

Nagrody dla laureatów, w postaci sprzętu do podlewania i pielęgnacji ogrodów, przyznał partner konkursu Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W tym roku nagrodę specjalną w kategorii „Najpiękniejszy ogródek przydomowy” wręczył magazyn „Mój ogródek” Agnieszce Mikołajczuk.

 

Pierwsza edycja konkursu „Warszawa w kwiatach” odbyła się w 1935 roku, kiedy to z inicjatywy Prezydenta Starzyńskiego powstał konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”. Wojna przerwała organizację Konkursu, w latach 70-tych XX wieku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy konkurs został odnowiony. W roku 1971 mieszkańcy Powiśla jako pierwsi podjęli konkursowe wyzwanie i stanęli w zawodach lokalnych. Od tamtego czasu idea upiększania swojego miasta zielenią rozprzestrzeniła się na całą Warszawę. Od kilkunastu lat, co roku, ponad 500 osób zgłasza się do konkursu.

 

PARTNERZY:

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie

PATRONI MEDIALNI:

RDC, Co Jest Grane, Aktivist, Magazyn Usta, Stolica, entertheroom.pl, girlsroom.pl, warsawholic.pl, Mój Ogródek, Weranda Country, Mój Piękny Ogród, Przepis na Ogród, Kocham Ogród, ulicaekologiczna.pl, Moje Mieszkanie, wymarzonyogrod.pl

 

Organizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.