Wino czyli gvino – Gruzja kolebką tradycji winiarskich

Marani

Wino czyli gvino…

Część źródeł podaje, że pierwsze ślady winiarskich praktyk odkryto w rejonie Szulaweri we wschodniej Gruzji – były to gliniane dzbany pochodzące sprzed ponad 6000 lat p.n.e. Samo słowo „wino” może się wywodzić od gruzińskiego „gvino”. Gruzińskie wina produkowane są z endemicznych szczepów winogron.

Oznacza to, że dane jagody spotkać można tylko w tym rejonie Świata. – Na jakość miejscowych odmian winogron składa się wyjątkowo dobra gleba i warunki klimatyczne Gruzji, m.in. spora różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą. Jeśli dodamy do tego wielowiekową tradycję uprawy winorośli oraz produkcji wina, uzyskamy odpowiedź na pytanie, dlaczego ten gruziński trunek cieszy się takim uznaniem – mówi Vano Makhniashvili z firmy Marani 1915, zajmującej się dystrybucją gruzińskich win Marani. Kultura i kulinaria gruzińskie są nierozerwalnie powiązane z tym szczególnym trunkiem. Litery gruzińskiego alfabetu przywodzą skojarzenia z winoroślami, zwiedzający Gruzję deklarują, że podobne motywy widzieli także na… nagrobkach. To właśnie winem wznosi się słynne toasty, przypominające barwne opowieści. Gruzini piją głównie wino białe, powstające m.in. ze szczepów Mtsvane czy Tsolikauri. Reprezentatywny czerwony gruziński szczep to Saperavi.

Miło nam poinformować, że firma Marani będzie jednym ze sponsorów jubileuszu miesięcznika Stolica.

O Marani:

Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kakcheti – Telawi. Winiarnia łączy
nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi
amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kakcheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie:

http://www.marani.com.pl/

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.