Wojciech Fangor wystawa 6.11 – 15.12

Layout 1

Retrospektywna wystawa Wojciecha Fangora odbędzie się w dniach 06.11 – 15.12.2015 r. w Galerii DAP w Domu Artysty Plastyka przy ul. Mazowieckiej 11a, w Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków. Wojciechowi Fangorowi została przyznana Nagroda im. Jana Cybisa za rok 2014 – najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce. „Nad wystawą Mistrza pracujemy już od kilku miesięcy – od momentu kiedy Kapituła przyznała Artyście wyróżnienie w postaci Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2014 za całokształt twórczości malarskiej. Retrospektywna wystawa listopadowa będzie hołdem Jego pamięci” – mówi Bożenna Leszczyńska Prezes OW ZPAP.

Na wystawie zaprezentujemy:

– wczesne prace Artysty malowane w stylu realistycznym;

– obrazy w konwencji socrealizmu;

– dzieła inspirowane kubizmem;

– obrazy „bezkrawędziowe” i „telewizyjne”;

„Wystawa w Domu Artysty Plastyka będzie ostatnią wystawą Artysty planowaną i organizowaną jeszcze za Jego życia. Podczas uroczystego wernisażu miał zostać uhonorowany Nagrodą im. Cybisa za rok 2014. Był tym faktem zaskoczony i zarazem bardzo uszczęśliwiony” – mówi Aga Pietrzykowska – Dyrektor Biura Wystaw.

Będziemy prezentować twórczość związaną z poszukiwaniami w zakresie przestrzeni. Artysta wówczas odkrył, że możliwa jest iluzja przestrzeni rozwijającej się w przeciwnym kierunku niż przestrzeń renesansowa, nie w głąb obrazu, a w kierunku widza. Powstające w tych abstrakcyjnych obrazach (koła, później fale) iluzje optyczne sprawiły, że jego obrazy były kojarzone z op-artem.

Nie zabraknie serii obrazów opartych na przekazie telewizyjnym, w których wykorzystał efekty wizualne typowe dla tego medium. Artysta wykonał wiele zdjęć ekranu telewizyjnego, które służyły mu później przy malowaniu obrazów. Warto wybrać się na spacer po Warszawie i zobaczyć prace, które zrealizował w przestrzeni publicznej. W roku 1963 powstały na dworcu Warszawa Śródmieście realizacje barwnych mozaik. Wojciech Fangor rozplanował je pod kątem rozmieszczenia i barw. W 2007 roku opracował projekt końcowego wystroju siedmiu stacji II linii metra w Warszawie. W ten sposób powstała największa na świecie podziemna galeria op-artu.

Wojciech Fangor był jednym z najważniejszych artystów XX wieku. Wybitny malarz, grafik, plakacista, rzeźbiarz i pedagog; współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu. Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polskim medalem nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski – przyznawanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas trwania wystawy organizowane będą wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych, oprowadzania kuratorskie oraz spotkania z kuratorem wystawy Stefanem Szydłowskim.

W Galerii LUFCIK obejrzeć można będzie wystawę Jadwigi Sawckiej – Laureatki Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2013. Aktualne informacje dotyczące wystawy zamieszczane na stronie Okręgu

Warszawskiego ZPAP oraz na naszej stronie na Facebooku. Narodowe Centrum Kultury jest patronem honorowym tego wydarzenia.

Wystawa czynna będzie w dniach: 06.11.2015r. – 15.12.2015r.

Codziennie (pn-nd) 11:00 – 19:00

Galeria DAP, siedziba OW ZPAP, ul. Mazowiecka 11A, Warszawa

http://www.owzpap.pl

https://www.facebook.com/domartystyplastyka

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.