Wrześniowe rozmaitości Stolicy

Stolica_09-2013_okladka

Muzea za złotówkę

Od 1 września dzieci i młodzież do 16. roku życia za wstęp do muzeów państwowych zapłacą tylko złotówkę. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego liczy, że dzięki temu najmłodsi staną się bardziej aktywnymi uczestnikami kultury.

Muzyka i malarstwo

W marcowym numerze „Stolicy” pisaliśmy o interesującej serii muzycznej wydawanej przez Muzeum Narodowe we współpracy z EMI Classics. Płyty CD prezentują muzykę wielkich kompozytorów w najlepszym wykonaniu, a każdą z płyt ilustruje jeden obraz wybrany z kolekcji muzeum, którego opis znajduje się w dołączonej do płyty książeczce. Ostatnio w serii ukazały się kolejne krążki: z muzyką Igora Strawińskiego i „Kompozycją fantastyczną” autorstwa Witkacego, Dymitra Szostakowicza ze słynnym „Szałem” Władysława Podkowińskiego oraz wybór utworów Pawła Szymańskiego, Philipa Glassa, Henryka Mikołaja Góreckiego i Steve’a Reicha zilustrowany „Pejzażem zimowym z rzeką” Juliana Fałata.

Powstaje Muzeum PRL

W Nowym Dworze Mazowieckim powstaje pierwsze na Mazowszu Muzeum PRL, którego otwarcie planowane jest na wiosnę 2014 r. Twórcy muzeum pragną odtworzyć ówczesny klimat codziennego życia w Polsce Ludowej, dlatego też proszą o przekazywanie im przedmiotów z tamtego okresu. Dzięki temu niepotrzebne już sprzęty mogą zyskać drugie życie.

Przetwory w Królikarni

W Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni pokazane zostaną najlepsze prace laureatów konkursu „Przetwory” z lat 2010-2012, promującego nowoczesny, ekologiczny design wykorzystujący recycling. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty.
1 września-24 października.

Stracone dzieciństwo

Galeria Elektor przy ulicy Elektoralnej 12 przygotowuje ekspozycję obrazów Małgorzaty Malinowskiej „Pokolenie utracone”. Inspiracją artystki były wykonane w latach 1933-1939 zdjęcia żydowskich dzieci, zajętych zabawą i nieświadomych zbliżającego się horroru wojny.
16 września-20 października.
www.galeriaelektor.pl

Parkowanie z książką

Wilanowski park po raz kolejny otwiera się na miłośników czytania w plenerze. Przy zabytkowej Pompowni czeka na nich regał z pozycjami do wypożyczenia. Po zakończeniu akcji „Parkowanie z książką” książki zostaną przekazane Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wilanów. Do 22 września.

Warszawskie Dni Rodzinne

Warszawa może być miastem przyjaznym dla dzieci i rodziców – pragną to udowodnić organizatorzy Warszawskich Dni Rodzinnych. Stołeczne instytucje, firmy i kafejki włączyły się do tworzenia trzydniowego programu gier i zabaw dla najmłodszych. Udział w większości zajęć jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.
20-22 września.
Program na: www.warszawskiednirodzinne.pl.

 Inwestycja w naukę

„Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję” – to hasło 17. Festiwalu Nauki. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych wykładach, spotkaniach i dyskusjach dotyczących wszelkich dziedzin nauki, od geologii po etnografię i antropologię kulturową.
20-29 września.
Program na: www.festiwalnauki.edu.pl.

Festiwal Tańca Współczesnego

Zbliża się 12. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł w Teatrze Studio przy placu Defilad 1. Organizatorzy zapowiadają wiele wydarzeń, m.in. spektakl francuskiego artysty Jérôme Bela czy performance poświęcony niezapomnianemu Wacławowi Niżyńskiemu, przygotowany przez Sławomira Krawczyńskiego, Tomasza Wygodę i Annę Godowską. 20-27 września.
www.cialoumysl.pl

Jak się zmienia stolica

W Nowym Teatrze przy ulicy Madalińskiego 10/16 już wkrótce zostanie otwarta wystawa „Zdjęcia miasta. Fotografia warszawska i praktyki pokrewne”. Ma pokazać Warszawę kilku pokoleń, od zrujnowanego wojną miasta po coraz bardziej nowoczesną metropolię.
20 września-24 listopada.

Weekend w galeriach

21 organizatorów Warsaw Gallery Weekend – warszawskie galerie i fundacje sztuki współczesnej – zaprasza do udziału w trzeciej już takiej imprezie. Bogaty program – obejmujący również piątek – zawiera wernisaże specjalnie na tę okazję przygotowanych wystaw, a także spotkania z artystami i kolekcjonerami oraz warsztaty i koncerty.
27-29 września.
Więcej na: www.warsawgalleryweekend.pl.

Pamiętamy o Bądarzewskiej

Z okazji 152. rocznicy śmierci Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej Towarzystwo Przyjaciół Warszawy organizuje spacer po cmentarzu Stare Powązki wraz ze złożeniem kwiatów na grobie kompozytorki. 29 września, godz. 11, miejsce spotkania: ul. Powązkowska, brama Świętej Honoraty.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.