Tegoroczne 6. Warszawskie Targi Książki odbędą się w dniach 14-17 maja 2015 roku na Stadionie Narodowym. Niezwykle ważnym, międzynarodowym elementem tegorocznej edycji WTK jest udział Francji w charakterze gościa honorowego. Przez cztery dni na Stadionie Narodowym nowości i bestsellery prezentować będzie ponad 850 wystawców z Polski i 27 krajów. Swój dorobek przedstawią znakomici autorzy z kraju i zagranicy, odbywać się będą spotkania, dyskusje, debaty, wykłady i prezentacje, nie zabraknie atrakcji literacko-artystycznych.
Wraz z licznym gronem francuskich wydawców gościć będziemy wielu wybitnych autorów, m.in. szczególnie cenionych we Francji laureatów Nagrody Goncourtów, jak Jérôme Ferrari czy Pierre Lemaitre. Gościem polskiej publiczności będzie również niezwykle popularny w Polsce i we Francji Eric-Emmanuel Schmitt – dramaturg, eseista i powieściopisarz. Obok wydarzeń promujących literaturę i kulturę francuską na Targach, w warszawskim kinie Muranów odbędzie się Przegląd Nowego Kina Francuskiego, a w Teatrze Polskim – francuskie wieczory literackie. Stoisko Francji na WTK, zaprojektowane przez pracownię znanego, polsko- francuskiego architekta Stanisława Fiszera, na kształt symbolicznego ogrodu zakwitnie tysiącem tytułów.
Gospodarzami będą Ambasada Francji i Instytut Francuski w Warszawie, partnerem programu – BIEF (Międzynarodowe Biuro Wydawców Francuskich), ponadto wystąpienie wspierają: Fundacja Orange i Carrefour Polska.
Obok francuskich gwiazd gościć będziemy autorów reprezentujących różne gatunki literatury światowej. Będą wśród nich m.in.: prof. Philip Georg Zimbardo, Edward Lucas, John Flanagan, Irene Cao, Maja Kuczerska, Nina Litwiniec, Luis Vicente de Aguinaga, Rocío Cerón, Cristián Gómez Olivares. Komiks dla dzieci i młodzieży, ale też i dla dorosłych osobiście przedstawią autorzy z kilkunastu krajów. Nie zabraknie cenionych postaci polskiej literatury, takich jak: Bohdan Butenko, Jerzy Bralczyk, Iwona Chmielewska, Sylwia Chutnik, Katarzyna Grochola, Julia Hartwig, Józef Hen, Wojciech Karpiński, Grzegorz Kasdepke, Marek Krajewski, Dorota Masłowska, Andrzej Stasiuk, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska, Józef Wilkoń i wielu innych.
Podczas Targów poznamy nominacje do prestiżowych nagród literackich (Gdynia, Nike, Gryfia), laureatów nagród m.in.: Honorowej Nagrody Warszawskich Targów Książki IKAR, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrody Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz promocji czytelnictwa”. Odbędą się też rozstrzygnięcia 55. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie”, Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka” czy Konkursu Plastycznego dla dzieci „Bazgroł”.
Dobrą i ważną tradycją WTK są spotkania branżowe, organizowane przez polskich i zagranicznych partnerów. W tej edycji ważnym tematem będzie ustawa o stałej cenie książki, o której debatować będą polscy i francuscy specjaliści zaproszeni do dyskusji „Cywilizujemy rynek książki w Polsce”. Przedstawiciele branży będą mogli także wziąć udział w spotkaniu „Czytelnictwo i rynek książki: Francja – Polska – Europa”.
Ponadto jak co roku Polacy będą mogli skorzystać z doświadczeń niemieckich przedstawicieli branży księgarsko-wydawniczej i multimedialnej na seminarium organizowanym m.in. przez Frankfurckie Targi Książki i Polską Izbę Książki „Modele biznesowe typu e-Lending dla wydawców – dwa przykłady niemieckie”.
W piątek uwaga uczestników Targów w dużej mierze koncentrować się będzie wokół książki akademickiej i naukowej. Pod patronatem Polskiej Akademii Nauk odbędzie się cykl wykładów z udziałem autorytetów PAN – cenionych popularyzatorów nauki. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA oraz związany z nimi konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową już od trzech lat stanowią widoczną i ważną Tradycyjnie sobota na Warszawskich Targach Książki jest Dniem Reportażu. Polecamy spotkania z autorami–finalistami szóstej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki: Drauzio Varellą, Izą Michalewicz, Michałem Olszewskim. Dyskusję panelową z nominowanymi tłumaczami: Jerzym Czechem, Mariuszem Kalinowskim i Michałem Lipszycem poprowadzi Bogusława Sochańska. Gościem specjalnym będzie Martin Pollack, który został uhonorowany Piórem Wolności z okazji 35-lecia Polskiego Sierpnia.
W ramach obchodów 250. rocznicy ustanowienia w Polsce instytucji teatru publicznego, Instytut Teatralny zaprezentuje bogatą ofertę wydawniczą kilkunastu oficyn i zaprosi na spotkania z wybitnymi ludźmi teatru. Ponadto w przestrzeni Targów młodzieży będzie można uczestniczyć w warsztatach scenograficznych, a dzieci w warsztatach kulinarno-teatralnych. Warszawskie Targi Książki to przecież także wielkie święto małych czytelników. Oprócz licznych wydawnictw dziecięcych na Targach zawita Festiwal Literatury dla Dzieci i inni animatorzy kultury dla najmłodszych. W sali dziecięcej, w Galerii odbędą się premiery długo wyczekiwanych książek, spotkania z autorami, warsztaty plastyczne z najlepszymi polskimi ilustratorami, zabawy dźwiękiem i spotkania z różnymi kulturami. Wśród gości pojawią się m.in. Iwona Chmielewska, Marcin Szczygielski, Anna Czerwińska-Rydel, Marianna Sztyma, Iwona Wierzba, Irena Cieślińska czy Yvette Żółtowska-Darska.
Dopełnieniem Warszawskich Targów Książki są Wirtualne Targi Książki, zaplanowane w dniach 11-24 maja pod adresem etargi-ksiazki.waw.pl. Ich zaletą jest dłuższy czas trwania i większa dostępność – każdy internauta może je odwiedzić w dowolnym momencie, bez ograniczeń i konieczności wychodzenia z domu.
Więcej informacji: targi-ksiazki.waw.pl
6. Warszawskie Targi Książki na Stadionie Narodowym czynne będą w dniach i godzinach:
14 maja 2015 (czwartek) 10.00-18.00
15 maja 2015 (piątek) 10.00-19.00
16 maja 2015 (sobota) 10.00-19.00
17 maja 2015 (niedziela) 10.00-17.00