Aktualny numer

STOLICA, nr 6 (2313), czerwiec 2018

6. Co nam budują: most Południowy – Katarzyna Radzimirska

Most będzie posadowiony na 2796 palach, do wybudowania jest jeszcze ok. 300 pali. Przy wznoszeniu mostu stosowana jest nowoczesna i rzadko wdrażana przy tego typu inwestycjach technologia MSS (Movable Scaffoding System)…

WARSZAWY DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI 1915-1918

13. Jak wyglądała stolica sto lat temu?

Całe miasto sto lat temu było w przybliżeniu wielkości obecnego Śródmieścia, jako że narzucone po powstaniu listopadowym ograniczenia budowlane skutecznie zahamowały rozwój miasta. Po 1831 r. wdrożono w życie jedną z wielu popowstaniowych represji – przekształcenie Warszawy w twierdzę. Głównym punktem twierdzy stała się cytadela, pod której budowę rozebrano właściwie cały dawny magnacki Żoliborz. […] Skutkiem tej decyzji było zamknięcie prężnie rozwijającego się miasta w tych samych granicach na bez mała sto lat.

14. Latające diabły – pionierzy polskich skrzydeł – Jarosław Zieliński

Pierwszeństwo wśród Polaków w kategorii konstrukcji lotniczych należy się Adolfowi Warchałowskiemu, który powrócił w 1910 r. z Francji wraz z samolotem Farman, zmodyfikował jego plany i rozpoczął w wiedeńskich zakładach Autoplan produkcję seryjną. W ciągu roku zbudował łącznie 15 maszyn w 10 (!) wersjach, stosując coraz to inne silniki i ich osłony, usterzenie i płaty. W roku 1912 Polak skonstruował równie udany wodnopłat.

15. Kalendarium – czyli czym żyła Warszawa i jej mieszkańcy w czerwcu 1918 r.

Żydowska gazeta „Hajnt” donosiła, że na placu Żelaznej Bramy w firmie Boboli władze wykryły i skonfiskowały duże ilości pieprzu, mąki, oleju jadalnego oraz nafty, 40 tys. rubli w złocie i znaczne kwoty w monetach srebrnych. Właścicieli ukrytych zapasów aresztowano.

22. Na skrzydłach do Polski – Stanisław Januszewski

Z HISTORIĄ W TLE

28. Łaźnia ,,pod Messalką” – Adrian Sobieszczański

35. Wielka historia Małej Wsi

36. O losach zabytkowego szpitala na Wilanowie – Katarzyna Dzierzbicka

KULTURA

40. Mistyk i wizjoner: wspomnienie o malarzu Kazimierzu Stabrowskim – Adam Czartkowski

Był to średniego wzrostu mężczyzna, krzepki, muskularny, czarno zarośnięty, o twarzy zdradzającej tatarskie pochodzenie (Stabrowscy z ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego pochodzą), ale raczej powolny, opanowany, mówiący cicho i bynajmniej nieposiadający nic z cygana w sobie; uśmiechał się łagodnie i miał w sobie coś trącącego mistycyzmem.

 44. O tym, co nam mówią stare ryciny – Jerzy S. Majewski

52. W lustrze historii – czyli o nagrodzonych książkach warszawskich – Rafał Skąpski

54. Małe muzea, ciekawe miejsca – Muzeum Książki Dziecięcej – Janusz Dobrzyński OFS

56. O malarzu i przyjacielu króla, Marcellu Bacciarellim, na marginesie wystawy w Zamku Królewskim Tatiana Hardej rozmawia z Dorotą Juszczak

Król już wtedy zorientował się, że bez Bacciarellego ani rusz. Był on prawą ręką monarchy we wszystkich kwestiach artystycznych. Pełnił funkcję nadwornego malarza, ale także swego rodzaju ministra sztuki, chociaż oficjalnie takie stanowisko nie istniało. Malował wielkie cykle obrazów historycznych i portrety do dekoracji wnętrz Zamku Królewskiego i Łazienek, kierował królewską Malarnią i jej finansami, nadzorował wszystkie przedsięwzięcia budowlane, współtworzył galerię malarstwa, był autorem katalogów zbiorów. To człowiek orkiestra, zastanawiam się, kiedy w ogóle miał czas malować.

60. Lalka to rzecz poważna – z Jarosławem Kilianem rozmawia Artur Mościcki

Teatr lalkowy stanowił schronienie dla wielu ludzi, bo nie był tak kontrolowany przez cenzurę jak teatry dramatyczne. Nie był tak mocno inwigilowany. Traktowano go jako coś marginalnego, mniej ważnego. Do Teatru Lalka w Warszawie trafiło wtedy wielu ludzi szukających wolności artystycznej i azylu.

 66. Z notatnika miastoluba. Uzdrowisko plac Hallera – Maria Terlecka

Wydawałoby się, że już więcej dla zdrowia prażan zrobić nie można, aż tu radny Pragi-Północ Kamil Ciepieńko ze stowarzyszenia Kocham Pragę wpadł na pomysł tężni solankowej na placu. Ile energii i zdrowia kosztowało przeforsowanie tej idei – wie tylko on. Dopiął swego i w połowie kwietnia tego roku na tyłach przychodni, tuż przy źródle oligoceńskim, zrobił się klimat jak w Ciechocinku. Plac Hallera stał się sławny, pielgrzymują do tężni ludzie z rubieży stolicy.

 67. Refleksje nadwiślańskie. Smyk wiecznie żywy – Jacek Fedorowicz

68. Mowa z Grochowa – Przemysław Śmiech

71. Zwierzę w mieście. France kawki – Arkadiusz Szaraniec

72. Warszawa na starej fotografii. Z żabiej perspektywy – Jarosław Zieliński

Do kupienia min. w: 
Empikach, salonikach i kioskach – Ruch, Garmond, Kolporter,
Placówkach Poczty Polskiej,
Domu Spotkań z Historią ul. Karowa 20 (także archiwalne numery),
Księgarni MDM ul. Piękna 31/37,
Księgarni Warszawskiej ul. Zielna 39 – budynek PAST-y (także archiwalne numery),
Księgarni Naukowej al. Solidarności 83/89,
Księgarni im. Bolesława Prusa ul. Krakowskie Przedmieście 7,
Księgarni Serenissima w Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum Narodowym,
Księgarni im. K.K. Baczyńskiego ul. Żeromskiego 81,
Księgarni Eureka ul. Francuska 15,
Antykwariacie “Książka dla każdego” BUW,
Antykwariacie “Warszawa” ul. Ludwika Narbutta 41/43, m. 35,
Antykwariacie “Gryf” ul. Dąbrowskiego 71 (także archiwalne numery),
Bibliomania ul. Solec 103.

Komentarze są wyłączone.