Aktualny numer

„Stolica” 1-2/2018

Stolica 1-2/2018

TEMATY MIESIĄCA

6. Warszawy droga do niepodległości 1915-18 – Jarosław Zieliński

Dzień 11 listopada 1918 r. przeszedł do historii jako formalna data odzyskania niepodległości przez Polskę, ale moment ten został poprzedzony kilkuletnim żmudnym procesem budowania podstaw obywatelskiej samorządności oraz zrębów władzy państwowej w trudnych warunkach wojennych i pod kontrolą wojsk okupacyjnych.

7. Kalendarium warszawskie 1918czym żyła Warszawa w styczniu i lutym 1918r. Co się wydarzyło każdego dnia unikalne kalendarium opracowane po raz pierwszy:

7 stycznia *Do Wiednia wyjechał minister aprowizacji Stefan Przanowski – celem sprowadzenia z terenów okupowanych przez Austrię znacznej liczby wagonów z żywnością dla Warszawy.

*Cukiernicy Warszawy zawnioskowali o zawieszenie wypieku ciastek z powodu ich zbyt wysokich cen. Zamiast nich mieli wypiekać tanie bułeczki pszenne. *W szpitalach warszawskich niższa służba szpitalna podjęła strajk. […]

12 stycznia *Do strajku niższej służby szpitalnej przyłączyli się szpitalni felczerzy i miejscy urzędnicy administracyjni, który w petycji zażądali poprawienia warunków materialnych.

*Władze Królestwa Polskiego poręczyły udzielenie Miastu pożyczki. […]

19 stycznia *Miastem wstrząsnęła seria tajemniczych odkryć. W ciągu dwóch dni w różnych domach w pobliżu szpitala wolskiego odnajdywano ukryte w paczkach odcięte nogi kobiety i mężczyzny. *Strajk drukarzy. Nie ukazują się warszawskie gazety codzienne.[…]

 14. Dla kogo willa Narutowicza? – Xymena Pilch-Nowakowska  o willi Gabriela Narutowicza, którą władze Mazowsza chcą sprzedać w przetargu.

 PRZED WYBORAMI

16. DNA Warszawy – z Czesławem Bieleckim, architektem, politykiem, publicystą, o tym, co powinno się zmienić w Warszawie, rozmawia Jan Tomasz Lipski

,,W większości stolic europejskich już w ciągu jednej kadencji mer czy burmistrz przeprowadza swój flagowy projekt od pomysłu do fazy realizacyjnej. A u nas pustynia przed pałacem Stalina straszy do dziś. I to w samym centrum.

POWROTY ’45

20. Migawki wspomnień – Warszawę z 1946 r. wspomina 90-letni Tadeusz Zieliński

,,Wsiadam na rower i kieruję się w stronę Chmielnej. Zwały gruzu są miejscami tak wielkie, że trzeba zsiadać i przedzierać się pieszo. Sceneria jest tu trochę inna – trafiają się resztki stojących ścian, gęsto podziobane odłamkami pocisków. Powoli zbliżam się do dworca, a ściślej mówiąc, do jego częściowo ocalałego fragmentu. To pozostałość hali z kopulastym dachem, stąd wychodziło się na Chmielną. Zniszczenia są ogromne, tym bardziej przerażające, że dotyczą miejsc dobrze mi znanych”.

24. Sprawdzono, min nie ma – o rozminowywaniu Warszawy w 1945 r. pisze Mateusz Napieralski

Warszawa pokryta została regularnymi polami minowymi, a prócz tego naszpikowana tysiącami tzw. min niespodzianek. Tego typu pułapki były zakładane najczęściej w mieszkaniach i na klatkach schodowych. Ładunki przywiązywano sznurkami do okien, drzwi szaf, klap dachowych, w niektórych przypadkach montowano je w kranach. Naciśnięcie klamki, uchylenie klapy lub odkręcenie wody uruchamiało prosty mechanizm inicjujący.

Stolica 1-2/2018

ARCHITEKTURA

28. Mała i duża skala nowego Mokotowa – Grzegorz Mika o projektowaniu i rozbudowie jednej z największych dzielnic powojennej Warszawy

Zniszczenie większości dzielnicy podczas wojny znacząco ułatwiało zadanie projektantom kolejnych kolonii, mogącym tworzyć śmiałe założenia osiowe integrujące grupy obiektów i kwartały zabudowy. Realizację dzielnicy, planowanej dla ok. 10 tys. mieszkańców, rozpoczęto w 1952 r.

HISTORIA W KRAJOBRAZIE MIASTA

34. Tam kamienie mówią w jidysz… – dzieje cmentarza żydowskiego przy ulicy Okopowej opisuje Artur Bojarski

W początkach istnienia cmentarza pomniki, zgodnie z regułami religii żydowskiej, miały postać pionowo stojącej kamiennej płyty – macewy – zamkniętej łukiem lub prosto. Na płycie oprócz inskrypcji często umieszczano wykonane w reliefie sceny z życia czy wyobrażenia zasług zmarłego. Złamane w połowie drzewo symbolizowało wczesną śmierć, dłonie złączone w geście błogosławień stwa znaczyły, że pochowano kogoś z rodu kapłanów, ręka wrzucająca monetę do skarbonki wskazywała na pochowanie dobroczyńcy jakiejś sprawy.

38. Miejsce niepamięci – Tatiana Hardej o metropolii żydowskie na Bródnie

40. Dom Baudouina – Elżbieta Ciborska

43. Zimnowojenne zjawy na Kozielskiej – tajemnice Muzeum Zimnej Wojny odkrywa Jacek Olecki

Schron zachował się w praktycznie niezmienionym stanie, wraz z wyposażeniem, m.in. wewnętrzną łącznością, kamerami, rejestratorami promieniowania oraz oryginalnymi meblami. Zachowano pierwotny układ pomieszczeń, zadbano też o detale z epoki, np. artykuły biurowe i spożywcze z końca lat 70. XX w.

KULTURA

44. W jej obrazach widać radość ocalenia – z Zuzanną Janin, o jej matce Marii Anto, rozmawia Marta Królak

,,Maria Anto żyła w świecie niedopowiedzeń, skrytych tajemnic, pewnej podwójności, bo taki był PRL. Cała kultura – sztuka, teksty, kabarety – opowiadała prawdę o rzeczywistości, ale w pewien zawoalowany sposób, ze względu na cenzurę. Ta podwójność podziemnej kultury jest wrośnięta w jej obrazy”.

48. Teatr – jedyny sposób na życie – z Sylwestrem Biragą, pomysłodawcą, założycielem i dyrektorem Teatru Druga Strefa, rozmawia Ewa Sośnicka-Wojciechowska

,,Od pierwszej premiery przez następnych 14 lat nie mieliśmy własnej siedziby, magazynu, stałego repertuaru ani stałego zespołu. Wystarczyło czarne tło na scenie, dwa reflektory i już mogliśmy grać.

51. Historia zaklęta w przedmiotach – Jerzy S. Majewski

54. Notatnik warszawski

58. Stolica czyta

60. Warszawa szemrana: Kamienica spod ciemnej gwiazdy – historia kamienicy przy ul. Karolkowej 25/27 pod lupą Mateusza Rodaka

Miała Karolkowa 25/27 wśród swoich mieszkańców również kilka postaci, które śmiało uznać można za przedstawicieli ówczesnych elit złodziejskich. Najważniejsi z nich to słynni warszawscy kasiarze: Stanisław Godlewski ps. „Śledź” (mieszkanie nr 25), z zawodu piekarz, oraz Józef Reszka ps. „Wariat” (mieszkanie nr 95), dorywczo trudniący się stolarstwem. To m.in. z ich powodu dom przy Karolkowej był regularnie wizytowany przez funkcjonariuszy policji, którzy dokonywali w mieszkaniach obydwu złodziei rewizji, nie zważając na to, że zarówno jeden, jak i drugi, mieszkali z sędziwymi matkami i nieletnim rodzeństwem.

68. Zwierzę w mieście. Robię kokosy – Arkadiusz Szaraniec

70. Warszawa na starej fotografii – Jarosław Zieliński

 

 


 

 

 

Do kupienia min. w: 
Empikach, salonikach i kioskach – Ruch, Garmond, Kolporter,
Placówkach Poczty Polskiej,
Domu Spotkań z Historią ul. Karowa 20 (także archiwalne numery),
Księgarni MDM ul. Piękna 31/37,
Księgarni Warszawskiej ul. Zielna 39 – budynek PAST-y (także archiwalne numery),
Księgarni Naukowej al. Solidarności 83/89,
Księgarni im. Bolesława Prusa ul. Krakowskie Przedmieście 7,
Księgarni Serenissima w Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum Narodowym,
Księgarni im. K.K. Baczyńskiego ul. Żeromskiego 81,
Księgarni Eureka ul. Francuska 15,
Antykwariacie “Książka dla każdego” BUW,
Antykwariacie “Gryf” ul. Dąbrowskiego 71 (także archiwalne numery),
Bibliomania ul. Solec 103

Komentarze są wyłączone.