Aktualny numer

“Stolica” 05/2015

Stolica_05-2015

6.       Nowa Warszawa

ŚWIĘTO SASKIEJ KĘPY

8.       Spotykamy się na Francuskiej po raz dziesiąty

Co roku od 10 lat warszawiacy przybywają w maju na Święto Saskiej Kępy. W ciągu jednego dnia niepozorne, a przecież magiczne uliczki tej dzielnicy, takie jak Francuska czy Paryska, przyciągają sto tysięcy gości.

10.     Promem na szerokie wody kultury – Tatiana Hardej

12.     Praga-Południe, czyli klucz do Warszawy – Władysław W. Łagodziński

Praga-Południe to z jednej strony kultowa – od niedawna – Saska Kępa, a z drugiej – Grochów, którego początki sięgają średniowiecza. Inną jakość ma osiedle Kinowa, a inną Orliki czy nowo budowane osiedle przy Egipskiej. Tworzenie jednolitego organizmu z tak różnych jednostek osiedleńczych graniczy z cudem.

15.    Saska Kępa – kultowa dzielnica czy skansen?

17.     Czas na wielkie porządki; rewitalizacja

Program rewitalizacji Pragi-Południe ma zmierzać do niwelowania dysproporcji w jakości życia w poszczególnych – powstających w różnych epokach cywilizacyjnych – częściach dzielnicy, w której jeszcze w tysiącach mieszkań brakuje centralnego ogrzewania i łazienek. Zamierzenia te mają być wsparte pieniędzmi obiecanymi na rewitalizację Pragi przez warszawski Ratusz.

18.     Architekt Saskiej Kępy Stanisław Barylski – Grzegorz Mika

W historii architektury Saskiej Kępy najczęściej pojawiają się nazwiska Syrkusów, Korngolda czy Szanajcy, jednakże to Stanisław Barylski zaprojektował najwięcej domów w tej dzielnicy (30-35!), tworząc nowoczesne oblicze lokalnej architektury.

Stolica_05-2015-spis

 

FRANCUZI W WARSZAWIE

24.     Francuzi płaczą dwa razy – z Pierre’em Buhlerem, ambasadorem Republiki Francuskiej, rozmawia Ewa Kielak Ciemniewska

28.     I paryżanie u nas budowali – Jarosław Zieliński

32.     Dwie Marie, dwie królowe – Krzysztof J. Falkowski

35.     Miłość nieodwzajemniona – Piotr Łopuszański

We Francji mało kto znał polską kulturę, mimo licznej kolonii polskich literatów w XIX i XX stuleciu. Francuzów interesowało to, co dzieje się w Paryżu, co mówi się w tamtejszych salonach. Do chlubnych wyjątków należał dramaturg i poeta Casimir Delavigné, który poruszony wypadkami powstania listopadowego napisał „Warszawiankę”.

42.     Polska książka nad Sekwaną – Jolanta Barełkowska

44.     Nie tylko ślimaki – Ewa Sośnicka-Wojciechowska

W średniowiecznej  Francji kawior był traktowany jako jadło dla ubogich lub nawet tylko dla trzody chlewnej. Z latami kuchnia francuska zyskiwała na znaczeniu. W 1783 r. polski pisarz Wojciech Wielądko w książce „Kucharz doskonały” zawarł trzy sposoby przyrządzania ślimaków.

HISTORIA

46. Ju 52 w płomieniach – akcja dywersyjna na lotnisku Bielany – artykuł Władysława Bartoszewskiego drukowany w 1957 r. w „Stolicy”

48 …staraj się jeszcze mnie uratować – Paweł Dunin-Wąsowicz wspomina przyjaźń swojego ojca Krzysztofa z Władysławem Bartoszewskim.

KULTURA

50.     Józef Hen i Papcio Chmiel na tych samych szlakach, czyli o dwóch zafascynowanych westernami chłopcach, którzy mijali się na Senatorskiej w drodze do swoich gimnazjów, a w tym roku będą obchodzili 92. urodziny.

54.     Nagroda ze skandalem w tle – Jarosław Górski

56.     Rafał Skąpski o książce „Okupacyjne losy muzyków”

57.     Notatnik warszawski

62.     Stolica czyta

65.     O Jakubie Franku i frankistach z Pawłem Maciejką rozmawia Jarosław Górski

Wśród książek nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy znalazła się powieść Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”, której akcja oparta jest na losach Jakuba Franka, twórcy żydowskiej sekty frankistów. Komentarzem do niej jest rozmowa z historykiem badającym ruch frankistowski, autorem książki „Wieloplemienny tłum. Jakub Frank i ruch frankistowski, 1755-1816”.

68.     Zwierzę w mieście – Jerzyki dają wyniki

Każdy dorosły jerzyk zjada w ciągu jednego dnia 20 tysięcy owadów, w tym dokuczliwych meszek i krwiożerczych komarów. Te niezwykle przydatne ludziom ptaki traktowane są jednak jako nieproszeni lokatorzy. Eksmisja zwykle oznacza eksterminację. Często przez zamurowywanie gniazd wraz z pisklętami.

 70.     Podążam tropem tablic – rozmowa ze Zbigniewem Chadrysiem

74.     Warszawa na starej fotografii

Do kupienia min. w: 
Empikach, salonikach i kioskach – Ruch, Garmond, Kolporter,
Placówkach Poczty Polskiej,
Domu Spotkań z Historią ul. Karowa 20 (także archiwalne numery),
Księgarni Warszawskiej ul. Zielna 39 – budynek PAST-y (także archiwalne numery),
Księgarni Naukowej al. Solidarności 83/89,
Księgarni im. Bolesława Prusa ul. Krakowskie Przedmieście 7,
Księgarni Serenissima w Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum Narodowym,
Księgarni im. K.K. Baczyńskiego ul. Żeromskiego 81,
Księgarni Sławomir Jagieło ul. Puławska 1,
Księgarni Eureka ul. Francuska 15,
Antykwariacie “Książka dla każdego” BUW,
Antykwariacie “Gryf” ul. Dąbrowskiego 71 (także archiwalne numery),
Tarabuk ul. Browarna 6,
Bibliomania ul. Solec 103

Komentarze są wyłączone.