Aktualny numer

STOLICA, nr 11-12/2023

Stolica do kupienia w kioskach, empikach, DSH, placówkach Poczty Polskiej, na niektórych stacjach benzynowych i w prenumeracie.

Co w najnowszej STOLICY

Świąteczne życzenia na kartach pocztowych, choinki i salwy z okazji Nowego Roku – mimo powszechnej cyfryzacji wciąż kultywujemy bożonarodzeniowe i noworoczne tradycje! Nie wszyscy znają ich historię – przypominamy ją w rozmowie Ewy Kielak-Ciemniewskiej z dr. Tadeuszem Skoczkiem i w tekście Joanny Borowskiej. Z Jerzym S. Majewskim zaglądamy do otwartego, choć jeszcze niezupełnie, Muzeum Historii Polski. Z Tadeuszem Michalskim przypominamy burzliwą rozmowę kilku najważniejszych warszawskich architektów XX w. o szczerości w architekturze. Z Lechem Królikowskim szukamy odpowiednich miejsc do maszerowania i urządzania pochodów w stolicy. Zahaczamy o Stare Miasto z Adrianem Sobieszczańskim, a potem udajemy się w podróż śladami zabytków sztuki – po warszawskiej obwodnicy artystycznej – z prof. Michałem Wardzyńskim.

W roku Aleksandra Fredry przypominamy mniej znane fakty z jego życia i twórczości, a naszymi przewodnikami są prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, prof. Karol Samsel i Ewa Kielak-Ciemniewska. Rafał Dajbor rozmawia z Anną Seniuk o tym, jak powinno się grać bohaterów Fredry, a Julia Majewska prowadzi nas do najmniejszego kina Warszawy – Amondo. Jako pierwsi publikujemy fragmenty Bielańskiego przewodnika literackiego Pawła Dunin-Wąsowicza, a z Rafałem Skąpskim zaglądamy do dwupiętrowej Big Book Cafe w miejscu dawnej Księgarni MDM.

STOLICA życzy wszystkim spokojnych ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA i DOBREGO NOWEGO ROKU!

Komentarze są wyłączone.