Aktualny numer

„Stolica” 9/2017

 


4 Kronika miesiąca

6 Co nam budują

8 Jeszcze o stołecznych placach, czyli od dwóch dekad o tym samym – Grzegorz A. Buczek

Ulica Wilcza

12 Spacer Wilczą Jerzy S. Majewski oprowadza po ulicy jak za dawnych lat

W kamienicy przy ul. Wilczej 12/14, również z przełomu XIX i XX w., mieszkał do swej śmierci w 1912 r. Bolesław Prus. Do dziś z budynku ocalała jedynie prawa oficyna. W gabinecie pisarza znajdowały się m.in. biurko z kałamarzem podarowanym mu przez warszawskich cyklistów, kolekcja minerałów i całe stosy książek. W pokoju przyjęć stała maszyna do pisania. Jak na ówczesne standardy mieszczańskie – mieszkanie było skromne, godne raczej Rzeckiego niż któregoś z zamożnych bohaterów powieści Lalka.

20 Squat w sercu stolicy – Tomasz Kamiński o artystycznej kamienicy w centrum miasta

W 2011 r. pojawiła się swoista druga fala dzikich lokatorów i założyła kolektyw Syrena. Squattersi po zajęciu nieruchomości własnymi siłami rozpoczęli remont budynku. Klatki schodowe, brama i ściany od strony podwórza zostały odmalowane. Na niektórych ścianach wewnątrz obiektu naniesiono artystyczne graffiti przedstawiające tematy związane z ideami squatu, w tym portret Jolanty Brzeskiej jako symbol ruchów lokatorskich.

22 Kustosz sprawy polskiej Elżbieta Ciborska tropi warszawskie ślady Aleksandra Gieysztora

Profesor często wyjeżdżał w celach naukowych, m.in. na wykopaliska, także za granicę. Przez Wilczą przewinęło się wielu słynnych gości. Pamiętnego 20 października 1956 r., w imieniny pani domu, po obradach jubileuszowego zjazdu Polskiego Towarzystwa Historycznego w Pałacu Staszica w mieszkaniu przy Wilczej spotkali się m.in. profesorowie: Henryk Rutkowski z PAN i Kazimierz Lepszy z UJ, późniejszy rektor, oraz Paweł Jasienica. Z radia wysłuchali wtedy przemówienia Władysława Gomułki z historycznego VIII Plenum KC PZPR.

Architektura

28 Pierwsze osiedla architektury funkcjonalnej w Polsce Małgorzata Malicka

34 Bazar Pachulskiego i Domańskiego przy Stalowej – nowe ustalenia o dawnym targowisku Michał Pilich

W przekazach rodzinnych, ale także w potwierdzających to pośrednio dokumentach sądowych, Władysław Pachulski, z zawodu ponoć pomocnik rejenta, jawi się raczej jako spekulant skrupulatnie dbający o swoje interesy, a nie filantrop. Po śmierci Andrzeja Domańskiego (zm. 9 kwietnia 1931) procesował się z jego spadkobiercami – synami Stefanem i Janem Domańskimi – a przedmiotem sporu były rozliczenia za nowopraskie nieruchomości.


Historia

38 O dwóch posągach z warszawskiego kościoła brygidek w Raszynie Michał Wardzyński

W opinii znawców architektury nowożytnej i varsavianistów była to jedna z pierwszych świątyń wzniesionych w Warszawie w stylu barokowym. W 1701 r. sam klasztor stał się centrum administracyjnym niewielkiego „miasteczka” duchownego sióstr brygidek, nazwanego Nowym Lipiem (Nowolipiem)…

42 Przez Wisłę z szablą w zębach Piotr Kieżun o wojskowej szkole pływania na XIX-wiecznym Marymoncie

Biorąc pod uwagę warunki, w jakich odbywały się manewry, patent Wojskowej Szkoły Pływania można dziś spokojnie porównać do zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w należącej do sił specjalnych Jednostce Wojskowej Formoza.

Kultura

45 Balansowanie na linie z Andrzejem Szypulskim, krakowianinem wydającym „Biuletyn Wilanowski”, rozmawia Ewa Sośnicka-Wojciechowska

48 Notatnik warszawski

54 Praski komiks z Przemysławem Olszewskim, założycielem Fundacji Animacja i pomysłodawcą projektu Praga Gada, rozmawia Tomasz Kamiński

Farmazon to był taki facet, który picuje, czyli mówi o wszystkim, a na niczym się nie zna. Ale opowiadać potrafi. Były przypadki sprzedaży, proszę pana, tramwaju. I to nie są kawały, to są fakty…

57 Mowa z Grochowa Przemysław Śmiech

58 Zapomniany ogród – Jarosław Zieliński o tajemniczym ogrodzie na Pradze

Z perspektywy czasu wydaje się rzeczą niebywałą, że w ówcześnie ubogiej w zieleń Warszawie, a szczególnie jej praskiej części, ten nienazwany, starannie urządzony i całkiem spory park krajobrazowy nie doczekał się nawet jednozdaniowej wzmianki w prasie.

60 Z Andrzejem Włastem do kina. Przechadzka z 1924 roku Wojciech Świdziński

W latach 20. Nowy Świat zaczynał powoli przypominać Broadway dzięki nagromadzeniu na niedługim odcinku ekskluzywnych kin premierowych. Wkrotce pod numerem 50 otwarte zostanie Casino. Nieco dalej, pod numerem 19, na zapleczu pałacu Kossakowskich, w gmachu dawnej ślizgawki miejskiej, od 1918 r. działało Colosseum – największe kino w kraju, mogące pomieścić ponad 2300 widzów.

64 Pomysł Dziobatego Wacka – włamanie, świętokradztwo i paserstwo w międzywojennej Warszawie – Mateusz Rodak

Około godz. 2.00, jak zeznał Suchoń, wychodzący z kościoła wspólnik podał mu… złotą monstrancję, którą jeszcze na miejscu złamał na dwie części, a z jednej z nich odkręcił podstawę.

Z notatnika miastoluba – Maria Terlecka // Refleksje nadwiślańskie – Jacek Fedorowicz

Zwierzę w mieście – Arkadiusz Szaraniec // Warszawa na starej fotografii Jarosław Zieliński

 

 

Do kupienia min. w: 
Empikach, salonikach i kioskach – Ruch, Garmond, Kolporter,
Placówkach Poczty Polskiej,
Domu Spotkań z Historią ul. Karowa 20 (także archiwalne numery),
Księgarni MDM ul. Piękna 31/37,
Księgarni Warszawskiej ul. Zielna 39 – budynek PAST-y (także archiwalne numery),
Księgarni Naukowej al. Solidarności 83/89,
Księgarni im. Bolesława Prusa ul. Krakowskie Przedmieście 7,
Księgarni Serenissima w Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum Narodowym,
Księgarni im. K.K. Baczyńskiego ul. Żeromskiego 81,
Księgarni Eureka ul. Francuska 15,
Antykwariacie “Książka dla każdego” BUW,
Antykwariacie “Gryf” ul. Dąbrowskiego 71 (także archiwalne numery),
Bibliomania ul. Solec 103

Komentarze są wyłączone.