32. konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”

CP

Centrum porad #1: Wysadź miasto

W sobotę 11 kwietnia 2015 r. rusza 32. konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”. O godzinie 15:00 na warszawskim Jazdowie odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Centrum porad, zatytułowane „Wysadź miasto”. W programie między innymi warsztaty z przygotowywania bomb kwiatowych i niekonwencjonalnych doniczek. Organizatorami konkursu są Miasto Stołeczne Warszawa i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Kuratorami Centrów porad są Kwiatuchi.

Potrzeba zieleni jest naturalna. Mieszkańcy Warszawy hodując kwiaty na  swoich balkonach, tarasach i w ogródkach robią to przede wszystkim dla siebie. Często nie zdają sobie sprawy, że robią to również dla innych, że piękny balkon zdobi okolicę i wpływa na to, jak wygląda całe miasto. Konkurs ma za zadanie ich wyróżnić, zauważyć, podkreślić tę społeczną funkcję indywidualnej inicjatywy. – mówi Beata Michalec, prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Udział w konkursie „Warszawa w kwiatach i zieleni” może wziąć każdy mieszkaniec Warszawy oraz każda firma i instytucja publiczna działająca na terenie stolicy. Spośród wszystkich zgłoszeń Urząd Miasta Warszawy wybierze trzy najlepsze w kategoriach: 1. Człowiek, 2. Firma, 3. Sąsiedzi. Tradycyjnie przyznana również zostanie Nagroda im. Stefana Starzyńskiego. Swoje nagrody rozda także Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, które wybierze najlepsze zgłoszenia w sześciu kategoriach: 1. Balkony, logia i okna 2. Ogródki przydomowe, 3. Budynki i tereny ogólnodostępne, 4. Osiedla mieszkaniowe, 5. Inne formy zieleni miejskiej, 6. „Mister Kwiatów” – za całościowe ukwiecenie budynku, oraz Nagrodę Specjalną Zarządu TPW za szczególne zasługi na rzecz konkursu. Wszystkich laureatów poznamy 30 sierpnia 2015 r. podczas gali w CSW Zamek Ujazdowski.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 czerwca 2015 r. drogą elektroniczną (za pośrednictwem strony www.warszawawkwiatach.pl) i tradycyjną (na adres Zarządu Głównego TPW – pl. Zamkowy 10, 00-277 Warszawa).

Po raz drugi konkursowi towarzyszą spotkania z cyklu Centrum porad. W tym roku do udziału w Centrach porad zapraszają kuratorzy – Kwiatuchi, duet artystyczny, specjalizujący się w działaniach w przestrzeni publicznej.

Centrum porad #1: Wysadź miasto odbędzie się w sobotę 11 kwietnia o godzinie 15:00 w PM na trawie (Osiedle Jazdów, ul. Jazdów 3/12). W programie:

15.00                     przedstawienie idei konkursu (prowadzenie: Kwiatuchi)
15.15        opowieść o konkursie balkonowym: historia i idea, pokaz slajdów o pięknie ukwieconych balkonach wyróżnionych w poprzednich konkursach (prowadzenie: TPW)
15.45                     o regulaminie parę słów (prowadzenie: TPW)
16.00-16.30        prelekcja o miejskich ogrodach (prowadzenie: Monika Joanna Latkowska)
16.30-18.00        warsztat z robienia bomb kwiatowych (prowadzenie: Kwiatuchi)
16.20-18.00        warsztat z robienia niekonwencjonalnych doniczek (prowadzenie: Zwykłe Życie)
16.30-18.00     drukowanie sitem roślinnego wzoru na przyniesionych przez uczestników koszulkach (prowadzenie: Kwiaciarnia Grafiki)
18.00-24.00        piosenka jest dobra na wszystko. Dancing.

Na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu Centrum porad wstęp wolny. Kolejne spotkania:

 Centrum porad #2: Przekop miasto | 16 maja, godz. 12:00, Żolibuh, al. Wojska Polskiego
To już 4 edycja kolektywnego wysadzania roślin w tym miejscu, które przypomną o wspólnym sadzeniu roślin w 1932 roku w parku Żeromskiego. Działanie nie tylko w oczywisty sposób zmieni estetykę miejsca, ale też wpłynąć może na  relacje sąsiedzkie i budując emocjonalną więź  mieszkańców z miejscem.

Centrum porad #3: Słodka Warszawa | 30 maja, godz. 12:00, Jazdów
Spotkanie ma na celu pokazanie jak ważne w naszym życiu są pszczoły i inne zapylacze. Jak fundamentalne miejsce zajmują w ekosystemie. Jak wielkim zagrożeniem dla owadów są opryski roślin. A przede wszystkim uświadomienie, że jeśli o nie nie zadbamy sami zginiemy z braku pożywienia.

Centrum porad #4: Zjedz miasto | 27 czerwca, godz. 12:00, Ogród Botaniczny
Wiele z roślin występujących na zielonych obszarach Warszawy jest jadalna. Ciągła ekspansja miasta wchłaniała tereny rolne, sady, teraz ciągle wydaje plony. Porzucone ogródki działkowe raczą nas owocami i nadwiślańskie brzegi kuszą ziołowym aromatem. Z wielu  z tych roślin możemy sami przyrządzić sałatki i inne specjały.

Centrum porad #5: Wybryki natury | 18 maja, godz. 12:00 – Centrum Nauki Kopernik, godz. 16:00 – SGGW
Czasami myślenie o roślinach wymyka się spod kontroli dochodzimy do wniosków, które są nowe, odkrywcze, ukazują nowe funkcje, które rośliny mogą spełniać i ich nowe zastosowanie.

Organizatorzy:

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Warszawy – gromadzi ludzi, którzy pragną poznać przeszłość Warszawy, zrozumieć proces jej przekształcania w teraźniejszości i zapoznać się z wizją Warszawy przyszłości – powiedział prof. Stanisław Lorentz założyciel i długoletni prezes TPW. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy tworzone jest przez społecznie aktywnych mieszkańców Warszawy, którym bliska jest pamięć o mieście i jego rozwój. Swoje oddziały ma prawie w każdej dzielnicy Warszawy, organizuje wiele wydarzeń, wydaje publikacje, organizuje spotkania i dyskusje. TPW to wieloletni organizator konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni.

Miasto Stołeczne Warszawa – konkurs był od zawsze związany z osobą prezydenta m.st. Warszawy. Jego inicjatorem i wielkim orędownikiem był Stefan Starzyński. Współcześnie we wszystkich kategoriach konkursowych przyznawane są Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy wręczane osobiście przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Organizacja konkursu „Warszawa w Kwiatach i Zieleni” wpisuje się w działania m.st. Warszawy na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców oraz zwiększenia partycypacji społecznej.

Kuratorzy:

Kwiatuchni – duet artystyczny, specjalizujący się w działaniach w przestrzeni publicznej. Kładą nacisk na współpracę, partycypację, ponowne przetwarzanie jak i działania efemeryczne.

Koordynator:
Szustow. Kultura i Komunikacja

Partnerzy:

Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, Ogród Botaniczny UW, Ogród Botaniczny w Powsinie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie PM na trawie, Centrum Nauki Kopernik, Zarząd  Oczyszczania Miasta.

Patroni medialni:

TVP Warszawa, Polskie Radio RDC, Gazeta Wyborcza, Gazeta Stołeczna, Magazyn Co jest grane, Zwykłe Życie, Aktivist, Magazyn Stolica, Magnolia, e-ogrody, kampaniespołeczne.pl, warszawa.pl

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.