Hafciarski maraton w centrum Warszawy z okazji 100-lecia Niepodległości.
We wrześniu w Parku Saskim stanie 6 metrowa rama z rozpiętą tkaniną a na niej wzorem przedstawiającym Warszawę sprzed stu lat. Przez dwa weekendy trwał będzie wyścig z czasem by wspólnymi siłami warszawiaków stworzyć niezwykłą pamiątkową tkaninę dla stolicy i w ten niecodzienny sposób uczcić rocznicę odzyskania niepodległości. To pierwsza tego typu akcja na świecie.
Jak mówią organizatorki wydarzenia, „Haftowana Panorama. Warszawa 1918 roku” to będzie prawdziwy haft społeczny. Współtwórcą dzieła może zostać każda i każdy – wystarczą dobre chęci, nawet jeśli nigdy wcześniej nie trzymało się igły i nitki w ręce. Uczestnikom pomogą doświadczone hafciarki. Wszystkie niezbędne materiały dostępne będą na miejscu. Czas spędzony wspólnie na haftowaniu urozmaicony zostanie dodatkowo opowieściami i anegdotami varsavianistów o stolicy 1918 roku. Z pewnością takiej oryginalnej lekcji historii nie zapomnicie nigdy!
Kluczem do panoramy będzie postać Józefa Piłsudskiego i prześledzenie historii jego działalności zaraz po powrocie do stolicy, od 10 listopada do grudnia 1918 roku. Dlatego wśród budynków upamiętnionych na tkaninie znajdzie się wiele miejsc związanych właśnie z postacią Piłsudskiego.
Projekt pod tytułem „Haftowana Panorama. Warszawa 1918 roku” będzie to otwarty warsztat plenerowy co oznacza, że aby wziąć w nim udział wystarczy przyjść do Parku Saskiego w Warszawie w jeden z dwóch weekendów września (15–16.09, 22-23.09) w godzinach 10.00-18.00. Nie obowiązują zapisy ani sztywne godziny pracy, można przyjść na 10 minut albo posiedzieć znacznie dłużej. Uczestnicy warsztatu staną się współautorami dzieła, a chętni zostaną wymienieni z imienia i nazwiska na stronie internetowej prezentującej panoramę i zaproszeni na wernisaż.
Panoramę projektuje Aleksandra Grudzińska, warszawska malarka. Na 6-metrowej tkaninie umieści kształty nie istniejących już pałaców; Pałacu Saskiego, Pałacu Kronenberga, Dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, wzory imponujących kamienic dawnej Warszawy, parków i postaci z dawnych fotografii.
Haft to prestiżowy i oryginalny sposób upiększania a zarazem upamiętniania. Dostrzec go można wszędzie tam gdzie tworzy się historia, a także tam gdzie ludziom zależy na nadaniu czasowi, swoim działaniom i otoczeniu dodatkowej wartości. Ręczne hafty powstają dziś np. według pomysłów najlepszych projektantów mody i jako wyszukane dekoracje kostiumów do seriali. Hafty wychodzą spod igieł twórców i twórczyń na całym świecie – zarówno tych, którzy podążają tradycyjnymi ścieżkami, jak i tych, którzy wchodzą z tradycją w ostrą dyskusję. Haft nigdy nie przebrzmiał jako medium dla sztuki.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta St. Warszawy.
Projekt wspiera ARIADNA S.A. Fabryka Nici z Łodzi od 1898 roku.