VIII Międzynarodowy Festiwal I.J. Paderewskiego

Już tradycyjnie w pierwszej połowie listopada stołeczne sale koncertowe wybrzmią dźwiękami dzieł Ignacego Jana Paderewskiego, genialnego pianisty, cenionego kompozytora i jednego z głównych autorów polskiej niepodległości. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu I. J. Paderewskiego – wydarzenia, które na przestrzeni lat zyskało ogromną popularność wśród warszawskich melomanów. Tegoroczna odsłona festiwalu to już ósma edycja tego wyjątkowego wydarzenia.

Międzynarodowy Festiwal I. J. Paderewskiego jest jednym z najważniejszych, cyklicznych wydarzeń kulturalnych w Polsce, którego misją jest przywrócenie po latach zaniechań pamięci o jednym z największych polskich patriotów, światowej sławy pianiście, kompozytorze, mężu stanu, dyplomacie, polityku i filantropie – Ignacym Janie Paderewskim. Człowieku, który bardziej niż ktokolwiek inny przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości, który wykorzystując swój niebywały talent muzyczny, międzynarodową sławę i rozległe wpływy doprowadził do odrodzenia ojczyzny. „Ignacy Jan Paderewski to postać absolutnie wyjątkowa w historii naszego kraju. To nie tylko wspaniały artysta, który odniósł ogromny międzynarodowy sukces, to bohater, symbol narodowy, z którego powinniśmy być na zawsze dumni. Jego altruistyczna postawa to najlepszy wzór patriotyzmu” – mówi Wiesław Dąbrowski, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego będzie wyjątkowa z kilku powodów, choćby dlatego, że w 2021 roku obchodzimy okrągłą 80 rocznicę śmierci Paderewskiego. Do udziału w festiwalu zaproszono plejadę gwiazd oklaskiwanych w salach koncertowych całego świata, między innymi wspaniałą sopranistkę Ewę Biegas, amerykańskiego dyrygenta Jeana Hobsona, maestro akordeonu Klaudiusza Barana, wirtuoza wiolonczeli Tomasza Strahla, rewelacyjnego rosyjskiego pianistę Ilyię Maximowa, niezwykle popularną wokalistkę jazzową Dorotę Miśkiewicz z Atom String Quartet, polsko-duński Erlendis Quartet czy Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej. To tylko część atrakcji przygotowanych przez organizatorów. „W ramach tegorocznego festiwalu zaplanowaliśmy między innymi koncert zatytułowany ‘Salon odrzuconych’, do udziału w którym zaprosimy wybranych uczestników Konkursu Chopinowskiego, którzy nie dostali się do ścisłego finału konkursu, wystawimy prace studentów Akademii Sztuk Pięknych pod kierownictwem dr Katarzyny Stanny, symbolicznie uczcimy też pamięć o Cyprianie Kamilu Norwidzie z okazji dwusetnej rocznicy jego urodzin. Twórczość poety recytowała będzie znana i ceniona aktorka Teatru Polskiego Grażyna Barszczewska. Ponadto planujemy projekcje filmów dokumentujących życie i twórczość Paderewskiego, jak również wystawy tematyczne. W naszym festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie.” – puentuje Wiesław Dąbrowski, pomysłodawca i Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego.

Program festiwalu:

03.11.2021 r. Koncert Inauguracyjny, Zamek Królewski, godz. 19:00 

04.11.2021 r. Koncert kameralny – Urodziny Paderewskiego, Oranżeria-Pałac w Wilanowie, godz.  19:00 

06.11.2021 r. „Salon Odrzuconych”, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, godz. 19:00
Półrecitale chopinowskie uczestników XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, którzy nie zakwalifikowali się do finału Konkursu. 

08.11.2021 r. „Powszechnie Znani Uhonorowani” – Koncert symfoniczny, Studio Koncertowe Polskiego Radia S1, godz. 19:00

13.11.2021 r. „Paderewski-Jazz-Inspiracje”, Prom Kultury Saska Kępa w Warszawie, godz. 19:00 

Wstęp bezpłatny –  liczba miejsc ograniczona -obowiązują zapisy – tel. 606 386 687 lub e-mail rsvp@avearte.pl

Szczegółowy program:

https://www.avearte.pl/

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.