STOLICA, nr 03-04/2024
Stolica do kupienia w kioskach, empikach, DSH, placówkach Poczty Polskiej, na niektórych stacjach benzynowych i w prenumeracie.
Czy wiemy gdzie się schronić w razie zagrożenia – do jakże aktualnego obecnie pytania ponownie powracamy wraz z Andrzejem Rogińskim. Jaka przyszłość czeka znajdującą się w stanie coraz większej ruiny Warszawiankę – zastanawia się Tadeusz Michalski. Zdjęcia Zbyszka Siemaszki ukształtowały w nas obraz architektury, przestrzeni i wyglądu Warszawy czasów PRL, a jaka była naprawdę – opowiada Jerzy S. Majewski. Papierowa wycinanka specjalnością regionu Mazowsza? Czemu nie! Historię majstersztyków z kolorowego papieru przybliża Edyta Markiewicz-Brzozowska. Po Piwnej – najdłuższej ulicy Starego Miasta – oraz wnętrzach kościoła św. Marcina oprowadza Adrian Sobieszczański. Pałace Saski i Brühla – ich odbudowa rozpala wyobraźnię warszawiaków już przez… osiem dekad! Szczegóły batalii o powrót tych obiektów na mapę naszego miasta prezentują Maria Wardzyńska i Dominik Szewczyk.
O teatrze w trudnych czasach – czasach I wojny światowej opowiada Tomasz Mościcki. Obraz ścisłego centrum przedwojennej stolicy przybliża Jerzy S. Majewski, a Elżbieta Ciborska przypomina sylwetkę niezrównanego bojownika o dobra polskiej kultury – prof. Stanisława Lorentza. O Warszawie z prof. Jerzym Kochanowskim rozmawia Mateusz Kaczyński, a o teatrze z dyrektorem Drugiej Strefy, Sylwestrem Biragą, rozmawia Ewa Sośnicka-Wojciechowska.