Bulwary Wiślane, Port Praski i Q22 to punkty z największym potencjałem zmian na stołecznej mapie. Firma JLL oraz portale Nowa Warszawa i Baza Biur przedstawiają mapę najciekawszych miejsc w Warszawie, które przechodzą metamorfozę. W głosowaniu internautów wygrywają Bulwary Wiślane, Port Praski oraz Q22.
– Warszawa to nie tylko flagowe inwestycje infrastrukturalne i komercyjne, ale również mniejsze, pojedyncze inicjatywy miejskie, prywatne, społeczne. Zarówno wielkie przedsięwzięcia, jak i lokalne projekty budują postrzeganie Warszawy i jej atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów oraz stanowią impuls do rozwoju otoczenia. Akupunktura Warszawy ma na celu identyfikację miejsc, które dzięki zrealizowanym lub toczącym się inwestycjom mogą przyczynić się do rozwoju obszarów miejskich w wymiarze gospodarczym, społecznym i przestrzennym, a tym samym przesądzić o transformacji całego miasta – wyjaśnia Jan Zombirt, starszy analityk rynku w JLL.
Miejsca, w których dokonują się największe przeobrażenia tkanki miejskiej, wybrali internauci spośród 30 propozycji wyodrębnionych przez JLL i Nową Warszawę w trzech kategoriach.
Najlepsze przeobrażenie przestrzeni publicznej – Bulwary Wiślane znów na podium
W kategorii „największego przeobrażenia przestrzeni publicznej” brano pod uwagę obszary, które – dzięki zrealizowanej już inwestycji lub inicjatywie – uległy przekształceniu i oddziałują pozytywnie na sąsiednie rejony. W głosowaniu internautów po raz drugi zwyciężyły Bulwary Wiślane (37% głosów), przed Placem Europejskim (21%) i ulicą Świętokrzyską (17%). Pozostałe nominacje to: ul. Próżna, Skwer Wolnego Słowa, Port Czerniakowski, Plac Powstańców Warszawy, ul. Targowa, Plac Małachowskiego i Plac Przed Zodiakiem.
Port Praski jako obszar, którego metamorfoza będzie miała największy pozytywny wpływ na miasto
Druga kategoria wskazywała obszary, które po przeobrażeniach będą miały największy, pozytywny wpływ na Warszawę. Zdecydowanie zwyciężył Port Praski z 56% głosów, przed Kampusem Politechniki Warszawskiej i Żoliborzem Przemysłowym. Inne mikrolokalizacje nominowane w zestawieniu to Miasteczko Wilanów, Łuk Siekierkowski, Odolany, Zielona Białołęka, Chrzanów, Rejon pod Stocznią i Zawady.
– Ponowne zwycięstwo Bulwarów Wiślanych i Portu Praskiego pokazuje, że to właśnie zmiany dokonywane w tych lokalizacjach są najbardziej oczekiwane przez mieszkańców Warszawy. Duże zainteresowanie plebiscytem pokazuje także, że warszawiakom zależy na poprawie jakości przestrzeni publicznych. Doceniane są te inwestycje, które w największym stopniu przyczyniają się do pozytywnych zmian w wizerunku miasta – dodaje Jan Zombirt.
Q22 – najbardziej miastotwórcza inwestycja komercyjna w Śródmieściu
W trzeciej kategorii internauci wybierali inwestycję komercyjną w Śródmieściu, która będzie miała największy wpływ na miasto, tkankę miejską, otoczenie. Najwyższe miejsce na podium zajął budynek biurowy Q22 przy skrzyżowaniu ul. Grzybowskiej i Al. Jana Pawła II. Następne projekty w rankingu to The Tides (22% głosów), biurowiec powstający na terenach Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego oraz Centrum Marszałkowska (15%), realizowane w miejscu wyburzonego już Domu Towarowego Sezam. W tej kategorii nominowane były również: Plac Zamkowy – Business with Heritage, Astoria, Cedet, Hotel Europejski, Gdański Business Centre, Nowy Świat 2.0 oraz Carpathia Office House.