W sobotę, 8 czerwca 2013 r., w siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych, przy ulicy Długiej 7 w Warszawie, w holu na pierwszym piętrze, można będzie obejrzeć wystawę archiwaliów ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy poświęconą dzieciom Warszawy i nie tylko.
Ekspozycja pokazuje dzieci, od kilkumiesięcznych po nastoletnie, którym przyszło żyć w trzech różnych epokach — u schyłku XIX w. i w pierwszych latach XX stulecia, w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w czasach drugiej wojny światowej. Pokazuje, jak wyglądały, jak się ubierały i czesały, jak się uczyły, bawiły i pracowały. Pokazuje je z rodziną i z rówieśnikami. Pokazuje też, jak zmieniała się rola dziecka w rodzinie i społeczności na ziemiach polskich tego okresu.
Wystawę tworzą fotografie i archiwalia powstałe w okresie od XIX w. do 1945 r. Wśród nich zwracają uwagę te, na których można obejrzeć XIX-wieczne zabawki, klasy przedszkolne i szkolne, przykładowe świadectwa szkolne czy programy nauczania.
Zwiedzający będą mogli wcielić się w rolę bohatera starego archiwalnego zdjęcia…. Wystarczy, że staną za planszą przedstawiającą powiększoną fotografię i umieszczą buzię na wysokości twarzy dziecka na zdjęciu, a następnie zostaną sfotografowani
Ekspozycja została zorganizowana przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Archiwum Państwowego m.st. Warszawy oraz Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych w związku z IV Warszawskim Piknikiem Archiwalnym towarzyszącym obchodom Międzynarodowego Dnia Archiwów. Będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach 10.30–17.00.
Tego samego dnia można będzie również:
wziąć udział w quizie wiedzy na temat….. i wygrać nagrodę. Pytania konkursowe dotyczą trzech zagadnień: problematyki archiwalnej (Czy wiesz, co to jest archiwum?), wychowania i edukacji dawniej i dziś oraz Warszawy (Czy znasz swoje miasto?). Uczestniczący w zabawie losują trzy pytania. Trzy prawidłowe odpowiedzi gwarantują nagrodę! Nagrodami są wydawnictwa Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, niedostępne w żadnej księgarni.
przejechać się gratisowo omnibusem konnym na trasie:
Pałac Staszica, Krakowskie Przedmieście, ul. Miodowa, ul. Długa, Pałac Raczyńskich
czas przejazdu: ok. 30 minut
obowiązują specjalne bilety!!!!!
godziny odjazdów:
PRZYSTANEK „PAŁAC STASZICA”, vis a vis kościoła Świętego Krzyża (bilety do odbioru na stoisku Stołecznego Biura Turystyki w Pałacu Staszica, I piętro, hol przed salą H. Kołłątaja): 10.30, 12.30, 14.30
PRZYSTANEK „PAŁAC RACZYŃSKICH”. ul. Długa 7 (bilety do odbioru na stoisku Archiwum Państwowego m.st. Warszawy w Pałacu Raczyńskich, hol na I piętrze): 11.30, 13.30, 15.30