Wraz z nową – kwietniową – „Stolicą” nasi Czytelnicy mają wyjątkową okazję zajrzeć, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, do Muzeum Historii Żydów Polskich na Muranowie. Po siedmiu galeriach prezentujących czasy od X do XXI wieku oprowadzi nas koordynatorka wystawy Joanna Fikus. Obrazu tego dopełni opowieść o znamienitym rodzie Epsteinów – przemysłowców, społeczników i powstańców – oraz bardzo osobiste refleksje Józefa Hena. Mocnym akcentem jest niewątpliwie artykuł korespondenta „Die Welt” Gerharda Gnaucka o kontrowersyjnej postaci niemieckiego krytyka literackiego polsko-żydowskiego pochodzenia Marcelego Reicha-Ranickiego.
W numerze szczególnie polecamy też dwa teksty o nowym, coraz popularniejszym wśród widzów, kinie historycznym – film „Warszawa 1935” ocenia Jarosław Zieliński, a o pracy nad filmem „Początek” (o pierwszych dniach okupacji w Warszawie) opowiada jeden z jego twórców Krzysztof Jaszczyński.
Czytanie proponujemy jednak zacząć od ważnego artykułu „Księgarnie na wypowiedzeniu” Agnieszki Czapli o tym, że moda z czasów PRL-u na czytanie i kolekcjonowanie książek – niestety – się skończyła, a z polskich ulic w szybkim tempie znikają księgarnie.
Tym goręcej zachęcamy do lektury!