Rozmaitości marcowe

Kino i literatura

Kino Iluzjon zaprasza na debatę o polskim kinie połączoną z promocją książki „Kino i literatura”. Autorzy opublikowanych w niej esejów, którzy również wezmą udział w dyskusji, zastanawiają się nad wzajemnymi wpływami i zależnościami współczesnego kina i literatury. Rozmowę poprzedzi przegląd opisywanych w książce filmów, zaprezentowane zostaną m.in. „Panna Nikt” Andrzeja Wajdy i „Szamanka” Andrzeja Żuławskiego. 24 marca.

kino Iluzjon

Dancing międzypokoleniowy

Dobra zabawa jest dla wszystkich, niezależnie od wieku! Aby się o tym przekonać, wystarczy wybrać się na Dancing Międzypokoleniowy – cykliczną imprezę oswajającą seniorów ze współczesną muzyką , a juniorów – z muzyką ich dziadków czy rodziców. Przy utworach puszczanych przez 73-letnią didżejkę Wikę oraz didżejów młodego pokolenia bawią się razem starzy i młodzi.

Najbliższy dancing 24 marca w Cafe Kulturalna przy Teatrze Dramatycznym.

Warszawa Chopina

Po „Spacerowniku po Warszawie Lutosławskiego” czas na „Warszawę Chopina” – dostępna jest już kolejna mobilna aplikacja na telefony z systemem Android lub iOS. Aplikacja – w sześciu językach – zawiera kalendarz z informacjami o koncertach i festiwalach chopinowskich oraz audioprzewodnik, w którym zostały opisane najbardziej interesujące warszawskie miejsca związane z kompozytorem.

Tablica dla Dudka

Na budynku przy Nowym Świecie 63 prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odsłoniła tablicę upamiętniającą działalność niezapomnianego kabaretu Dudek. Pod tym adresem jeszcze nie tak dawno działała kawiarnia Nowy Świat, siedziba kabaretu, w której podczas 10 lat jego działalności odbyło się prawie tysiąc przedstawień.

Kocham kino w Multikinie

Sieć Multikino wraz z II Programem Telewizji Polskiej zainaugurowały projekt, który na pewno przyciągnie uwagę kinomanów – „Kocham kino w Multikinie”. W ramach cyklu odbywać się będą projekcje uznanych i nagradzanych dzieł. Co miesiąc w innym multikinie Grażyna Torbicka poprowadzi spotkanie z twórcami filmów i krytykami. Organizatorzy zapraszają widzów do współpracy – zadawania pytań i wymiany opinii.

Koniec Mimu

Smutną informację mamy dla wszystkich wielbicieli Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. Kolejna edycja tego jednego z najważniejszych w Europie i jedynego w Polsce festiwalu prezentującego sztukę pantomimiczną nie odbędzie się z powodu braku dofinansowania ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Łazienkowski konkurs

Do 15 listopada można nadsyłać prace na organizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie całoroczny konkurs na najpiękniejsze zdjęcie magicznych miejsc w Łazienkach. Laureaci wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez znanego polskiego fotografa Czesława Czaplińskiego, a wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Galerii Plenerowej w pierwszym kwartale 2014 r.

Filmy hiszpańskie nad Wisłą

Już po raz 13. polscy kinomani mogą wziąć udział w Festiwalu Kina Hiszpańskiego organizowanym w siedmiu miastach Polski (w Warszawie – w kinach Muranów i  Luna). Jak co roku najważniejszą częścią przeglądu będzie Nowe Kino Hiszpańskie, w ramach którego zaprezentowane zostaną najciekawsze tytuły z ostatnich trzech lat, filmy w większości wcześniej niewyświetlane w Polsce. Do 24 marca.

Koncerty pasyjne

Trwa 21. edycja „Koncertów pasyjnych” w Bazylice św. Krzyża. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę wielkiego postu o godzinie 17. Z kolei w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ulicy Nowogrodzkiej o godzinie 17.15, również w każdą niedzielę wielkiego postu, można wysłuchać koncertów z cyklu „Pasja i Gorzkie Żale u św. Barbary”. Do 24 marca.

Zakochać się w sztuce

Skoro można zakochać się w drugim człowieku, to dlaczego nie można by zakochać się w sztuce? Takie pytanie zadały sobie kuratorki wystawy „Zakochaj się w Sztuce” w Forcie Sokolnickiego na Żoliborzu. Na wystawie znalazły się obrazy, rzeźby i instalacje opatrzone wypowiedziami o miłości do sztuki. Podczas trwania ekspozycji odbywają się też spotkania i rozmowy z artystami. Do 29 marca.

Oj, dobrze już

„Oj, dobrze już” – tak zatytułowano wystawę w Galerii Propaganda, prezentującą prace artystów od 30 lat tworzących legendarną już Gruppę. Wybrane obrazy ukazują nici przyjaźni i powiązań łączących członków Gruppy. Mimo tak mocnych wieloletnich więzów ich prace dopiero teraz po raz pierwszy są prezentowane na jednej wystawie. Do 30 marca.

Bogowie zostają na dłużej

Dobra wiadomość – ciesząca się dużym powodzeniem wśród zwiedzających wystawa „Bogowie – instrukcja obsługi” w Państwowym Muzeum Etnograficznym została przedłużona do 31 marca.

Apetyczna wystawa

„Cukierki Sylvie Margot” w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki to wystawa adresowana przede wszystkim do najmłodszych. Dzieci nawiązują pierwszy kontakt ze sztuką poprzez dobrze im znane plastyczne formy lizaków, ciastek czy żelków. W ten sposób rozbudzają swoją wyobraźnię i chęć poznania sztuki współczesnej. Do 11 kwietnia.

Polaroid Gigante

Po długiej wędrówce po całym świecie do warszawskiego Instytutu Cervantesa przy ulicy Nowogrodzkiej trafiła wystawa „Polaroid Gigante 50 x 60”. Prezentowane na niej zdjęcia 10 znanych hiszpańskich fotografów zostały wykonane jednym z pięciu na świecie gigantycznych aparatów Polaroid, pozwalającym na wywoływanie odbitek w rozmiarze 50 x 60 cm. Ekspozycja jest hołdem dla tego wynalezionego w połowie lat 40. aparatu, który spowodował prawdziwą rewolucję w technologii wywoływania zdjęć. Do 26 kwietnia.

Oczy i obiektywy

Zbliża się 10. – jubileuszowy – przegląd filmów etnograficznych „Oczy i obiektywy” pokazywany w Muzeum Etnograficznym. Widzowie w ciągu trzech dni obejrzą  produkcje z całego świata, niedostępne w powszechnej dystrybucji, i wezmą udział w wydarzeniach towarzyszących. 5-7 kwietnia.

POSUL zaprasza

W poniedziałki Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający (posul.waw.pl) zaprasza na bezpłatne wykłady przy ulicy Wileńskiej 23 w kawiarni Sens Nonsensu. Najbliższe spotkania: 11 III – Igor Strojecki: „Aleksander Błok, poeta poczęty w Warszawie”; 18 III – dr Zbigniew Tucholski: „Warszawski przemysł zbrojeniowy dwudziestolecia”; 25 III – dr Tomasz Wiścicki: „Warszawskie miejsca ks. Jerzego Popiełuszki”; 8 IV – Magdalena Łoś-Komarnicka – „Adam Jarzębski – muzyczna awangarda czasów Wazów” (utwory autora pierwszego przewodnika po Warszawie wykona zespół muzyki dawnej Aulos); 15 IV – dyrektor Teatru Powszechnego Robert Gliński: „Ze Stalowej na Saską Kępę”.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.