Wersal Marii Leszczyńskiej. Sztuka dworska we Francji XVIII wieku
Zamek Królewski w Warszawie
od 20 września 2013 do 06 stycznia 2014
Wystawa zorganizowana przez Zamek Królewski w Warszawie we współpracy z Pałacem w Wersalu
Maria Leszczyńska na tronie Francji – historia niemal jak bajki. Któż mógł się spodziewać, że córka Stanisława, elekcyjnego króla Polski, pozbawionego zresztą panowania i przebywającego na emigracji, zostanie wybrana spośród dziewięćdziesięciu dziewięciu księżniczek krwi, kandydujących do łoża i ręki ludwika XV, a tym samym do najbardziej pożądanej w Europie korony królestwa Francji. Wystawa, w sugestywnym wyborze dzieł sztuki najbardziej związanych z królową Marią, prezentować ma jej sylwetkę, jako szczęśliwej żony i matki dziesięciorga dzieci, ale też jako protektorki sztuki. Wyjątkowa sytuacja, jaką stwarza konieczność przeprowadzenia prac konserwatorskich w apartamentach królowej Marii w pałacu Wersalskim, otwiera niepowtarzalna okazję zaprezentować w Zamku Królewskim w Warszawie najwyższej klasy artystycznej dzieł i wyrobów luksusowych, które wyznaczały ramy życia codziennego i odświętnego „dobrej królowej Marii” . Były to jednocześnie prace najwybitniejszych artystów, które stanowiły o obliczu estetycznym sztuki dworskiej we Francji – a tym samym w całej Europie około połowy XVIII w., jak takim Jean-Marc Nattier, Jean-Baptiste Oudry, Jean-Baptiste van Loo czy Aleksander Roślin.
Wystawa ta zorganizowana we współpracy z Pałacem Wersalu będzie z pewnością jednym z ważniejszym wydarzeń muzealnych ostatnich lat, otwierając przed publicznością możliwość obcowania ze sztuka najwyższej klasy, w której powstawaniu niemały był udział francuskiej królowej z Polski.
Portret Marii Leszczyńskiej, J. B. Vanloo, Pałac w Wersalu, dep. Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie / @ PMN-Grand Palais (Château de Versailles)/ Gerard Blot