STOLICA nr 11-12/2024
W ocenach gmachu MSN nie ma opinii pośrednich – warszawiacy oceniają go albo dobrze, albo skrajnie źle. Jerzy S. Majewski sugeruje wyciszyć emocje i poczekać, aż obiekt dostanie „towarzystwo” w postaci kolejnych budynków w zachodniej pierzei Marszałkowskiej. O tym, że emocje towarzyszące nowym gmachom w stolicy – jak też opinie na ich temat – zmieniają się z upływem czasu, przeczytamy także w tekście Norberta Piwowarskiego, który przypomina inwestycyjne plany dla Warszawy sprzed kilkunastu i więcej lat oraz ich dzisiejszą ocenę.
Zarośnięte, czasem zdewastowane nekropolie są ukryte wśród pól i lasów. Cmentarzy z czasów I wojny światowej jest w okolicach Warszawy prawie sto. Jerzy Majewski oprowadza po tych zapomnianych nekropoliach, na których zgodnie z rycerskim obyczajem pochowani są obok siebie żołnierze wszystkich walczących stron.
Na zwiedzanie Ciechanowa zaprasza Nina Matczak, a po Starym Mieście – tym razem jego powojennych lokalach – oprowadza Adrian Sobieszczański. W Warszawie zaglądamy do Ogrodu Saskiego – już w zimowej szacie – a także na plac budowy pałaców Saskiego i Brūhla. Lech Królikowski opowiada o dawnym Solcu, a Piotr Łopuszański przedstawia nieznaną stronę osobowości Władysława Reymonta – wielkiego miłośnika kobiet. O skarbach z dna Wisły z prof. Hubertem Kowalskim rozmawia Katarzyna Komar-Michalczyk, a Paweł Dunin-Wąsowicz wypytuje Jakuba Żulczyka o Warszawę prawdziwą i zmyśloną.
W podróż w czasie na wystawę do Paryża zabiera nas Wojciech Lipczyk, a Tatiana Hardej proponuje przedświąteczny żurek na płuckach w bazie Oaza przy Targowej. Wesołych Świąt życzy redakcja STOLICY!