Portal Nowa Warszawa i firma JLL przedstawiają mapę najciekawszych, najszybciej zmieniających się miejsc w Warszawie. Zostały one zgłoszone do plebiscytu Akupunktura Warszawy, który trwa do 21 czerwca 2015 roku.
Akupunktura Warszawy to plebiscyt, które pomoże w zidentyfikowaniu miejsc, w których doszło lub dopiero dojdzie do przeobrażeń, prowadzących do podniesienia jakości przestrzeni, jej ożywienia i uatrakcyjnienia. W głosowaniu internautów wygrywają okolice placu Grzybowskiego, Bulwary Wiślane i Port Praski wraz z błoniami Stadionu Narodowego. Kluczowe punkty na stołecznej mapie, w których dokonują się największe przeobrażenia tkanki miejskiej, wybrali internauci spośród 30 propozycji wyodrębnionych przez JLL i Nową Warszawę w trzech kategoriach. W ten sposób powstaje raport „Akupunktura Warszawy”. W plebiscycie można głosować do 21 czerwca 2015 roku.
Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce: Zaczynaliśmy działalność w Polsce od uruchomienia w 1994 r. biura w Warszawie i przez 20 lat z fascynacją przyglądaliśmy się spektakularnym zmianom w mieście. Zmianom, które zachodziły we wszystkich obszarach – politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturowym. Obserwowaliśmy, w jaki sposób zarówno wielkie inwestycje, jak i inicjatywy społeczne wpływają na kondycję Warszawy. Zauważyliśmy, że po latach inwestycyjnego boomu w obszarze np. infrastruktury drogowej, biurowej, handlowej, mieszkańcy miasta w coraz większym stopniu zwracają uwagę na jakość otaczającej ich przestrzeni, miejsc, w których przebywają na co dzień. I to jest naturalna kolej rozwoju miast – od spektakularnych inwestycji do dbałości o najbliższe otoczenie. Wszystkie te elementy składają się na jakość życia w mieście i jego wizerunek w oczach mieszkańców, turystów i biznesu.
Warszawa, jak każde miasto, to mozaika ulic, skrzyżowań, placów, skwerów, parków czy osiedli. Zmiany w przestrzeni dokonywane punktowo, w obrębie ulicy, kwartału czy placu, nie są w stanie samodzielnie wpłynąć na odbiór miasta jako całości. Niekiedy jednak wystarczy impuls, aby uruchomić lawinę zmian, w rezultacie której dana przestrzeń ożywa i zaczyna pozytywnie wpływać na sąsiednie rejony. Takim impulsem może być inwestycja miejska (np. remont ulicy, budowa stacji metra, otwarcie muzeum); prywatna (np. otwarcie popularnego lokalu, budowa biurowca) lub inicjatywa społeczna (np. cykliczne święto ulicy). Takie wydarzenia mogą przyciągnąć kolejne projekty, a w efekcie przyczynić się do poprawy jakości danego obszaru i zwiększenia jego atrakcyjności i popularności wśród mieszkańców, turystów czy inwestorów.
Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL: Spojrzeliśmy na Warszawę z innej perspektywy. Wyszliśmy z założenia, że miasta zmieniają się nie tylko na poziomie wielkich decyzji politycznych czy sztandarowych inwestycji, ale również na poziomie bliższym mieszkańcom, na szczeblu bardziej sąsiedzkim. Chcieliśmy zidentyfikować miejsca, które w ostatnich latach przeszły największą metamorfozę, wpływającą na ich bezpośrednie otoczenie; takie, które przekształcają się na naszych oczach, oraz te z największym potencjałem rozwoju. Skoncentrowaliśmy się na obszarze dawnej gminy Centrum, czyli na obecnych dzielnicach Śródmieście, Żoliborz, Praga Północ, Praga Południe, Mokotów, Ochota i Wola. Z naszej analizy wykluczyliśmy lokalizacje oczywiste lub już rozwinięte, takie jak Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto czy Plac Defilad. Pod dyskusję poddaliśmy nie dzielnice czy duże obszary wewnątrz miejskie, ale lokalizacje dużo mniejsze: kwartały, ulice czy place, które funkcjonują w świadomości mieszkańców Warszawy i osób przyjezdnych jako osobne, zdefiniowane mikro lokalizacje.
Więcej informacji na stronie: http://nowawarszawa.pl/