Nowe muzeum w Płocku
Warto się wybrać do Płocka już nie tylko po to, by zwiedzić Muzeum Mazowieckie z rewelacyjną kolekcją secesyjnych dzieł, ale również aby zobaczyć nowo powstałe Muzeum Żydów Mazowieckich mieszczące się w zabytkowej bóżnicy. Żydowską historię, kulturę i religię przybliżają odwiedzającym liczne zabytkowe eksponaty i najnowocześniejsze urządzenia multimedialne.
Aktorzy Teatru Polskiego
To już ostatnia szansa na obejrzenie wystawy „Aktorzy Teatru Polskiego w latach 1913-2013” w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie. Ekspozycja, ukazująca zdjęcia artystów, którzy odegrali kluczową rolę w różnych okresach działalności Teatru Polskiego, została zorganizowana w ramach obchodów stulecia jego istnienia. Do 22 kwietnia.
Trzy wizje Polski
Wystawa prac Katarzyny Krzykawskiej „Z serii: Confiserie Polonaise” w Galerii XX1 (aleja Jana Pawła II 36) prezentuje trzy różne sposoby postrzegania Polski przez cudzoziemców: jako kraju o dziewiczej przyrodzie, kraju katolickiego bądź miejsca pamięci o Holokauście. Do 26 kwietnia.
Jutro będzie lepiej
Lata 90. w Polsce były okresem przemian, w którym funkcjonowały obok siebie i przeplatały się kultura z czasów PRL oraz nowe życie i nowe nadzieje. Fotograficzną opowieść o tym specyficznym w polskiej historii momencie, utrwaloną przez Tadeusza Rolkego, można oglądać na wystawie zatytułowanej „Jutro będzie lepiej” w Galerii Le Guern przy Widok 8. Do 27 kwietnia.
Święto ekologii
Z okazji Światowego Dnia Ziemi na Polu Mokotowskim odbędzie się festyn, podczas którego zostanie przeprowadzona wielka zbiórka odpadów. W zamian za oddany sprzęt elektryczny i elektroniczny, szkło i opakowania z tworzyw sztucznych rozdawane będą rośliny doniczkowe i sadzonki krzewów. 28 kwietnia.
Jazz na plakatach
Plakaty z lat 60., 70. i 80. można oglądać na wystawie „Polski plakat jazzowy” w Sali Elektorskiej Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki przy ulicy Elektoralnej 12. Prezentowane prace stanowią fragment kolekcji Wojciecha Kwapisza, współorganizatora wielu imprez jazzowych. Do 5 maja.
Ludzie i zwierzęta
„Człowiek i zwierzę” to cykl obrazów malarki Katarzyny Karpowicz, nawiązujący do nieukończonych prac jej zmarłego ojca Sławomira Karpowicza, malarza i profesora ASP. Obrazy, przedstawiające przenikający się świat ludzi i zwierząt, prezentowane są w Galerii Elektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Do 8 maja.
Ostre cięcie
Taki tytuł nosi wystawa obrazów Andrzeja Rysińskiego w Galerii TEST przy Marszałkowskiej 34/50. Mieczysław Szewczuk w albumie „Sztuka indywidualności” napisał o twórczości Rysińskiego: „Płaszczyznę jego obrazów wypełniają swobodnie malowane powiększenia ornamentów, które zyskują niezależną wartość artystyczną i siłę działania”. Do 10 maja.
Okno na tamtą stronę
W warszawskim Fotoplastikonie można obejrzeć wystawę fotograficzną „Okno na tamtą stronę. Getto Warszawskie. 1939-1945” dokumentującą życie i zagładę warszawskiego getta. Oprócz zdjęć przedstawiających sceny uliczne z Muranowa, Nalewek i Mirowa pokazane zostały fotografie wykonane przez SS-Gruppenführera Jürgena Stroopa odpowiedzialnego za krwawe stłumienie powstania w getcie. Do 16 maja.
Świat bez motyli
„Tu NIE latają motyle”, poruszająca wystawa rysunków dziecięcych cudem uratowanych z Holokaustu, prezentowana jest w kościele Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim. Wstęp wolny. Do 16 maja.
Ziemia i Księżyc
Wystawie „Splendor tkaniny” w Galerii Sztuki Zachęta towarzyszy projekt performatywny Matka Ziemia Siostra Księżyc. Gigantyczny skafander, wzorowany na ubiorze radzieckiej kosmonautki Walentyny Tierieszkowej, odwołuje się do prowadzonej w czasach zimnej wojny walki między Wschodem a Zachodem o podbój wszechświata. Do 19 maja.
Wystawa fotoreporterek
W siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy Foksal 3/5 została otwarta wystawa „Fotografia Prasowa – Prezentacje – Fotoreporterki”. Zdjęcia fotoreporterek młodego pokolenia, powstałe w ciągu kilku ostatnich lat, prezentują zarówno wydarzenia zwykłe, jak i niecodzienne czy nawet dramatyczne. Do 15 czerwca.
Fotografia Prasowa – Prezentacje – Fotoreporterki
Sztuka japońska
Na wystawę kaligrafii, wierszy tanka oraz obrazów sumi-e wykonanych przez artystę Lecha Żurkowskiego zaprasza Muzeum Literatury. Ekspozycji towarzyszyć będą spotkania ze znawcami kultury japońskiej oraz pokaz ceremonii parzenia herbaty. 24 kwietnia-31 maja.
POSUL zaprasza
Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający (posul.waw.pl) zaprasza na swoje społeczne, bezpłatne wykłady przy ul. Wileńskiej 23 w kawiarni Sens Nonsensu. Spotykania odbywają się w poniedziałki o godz. 19: Najbliższe: 6 V – Jolanta Wiśniewska „Z dziejów warszawskich firm ogrodniczych”; 13 V – Feliks Tych „Rewolucja 1905 roku – znaczenie dla Polski i Warszawy”; 20 V – Folklor miejski – Heniek Małolepszy i inni. Nie tylko koncert.
Sprostowanie
W lutowym numerze „Stolicy” podaliśmy omyłkowo nazwisko Romana Marcinka jako autora „Ilustrowanego atlasu dawnej Warszawy”. Autorem książki jest oczywiście Robert Marcinkowski. Obu Panów za pomyłkę przepraszamy.