Kwietniowe Rozmaitości Stolicy

Stolica 04/2013

Nowe muzeum w Płocku

Warto się wybrać do Płocka już nie tylko po to, by zwiedzić Muzeum Mazowieckie z rewelacyjną kolekcją secesyjnych dzieł, ale również aby zobaczyć nowo powstałe Muzeum Żydów Mazowieckich mieszczące się w zabytkowej bóżnicy. Żydowską historię, kulturę i religię przybliżają odwiedzającym liczne zabytkowe eksponaty i najnowocześniejsze urządzenia multimedialne.

strona Muzeum w Płocku

Aktorzy Teatru Polskiego

To już ostatnia szansa na obejrzenie wystawy „Aktorzy Teatru Polskiego w latach 1913-2013” w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie. Ekspozycja, ukazująca zdjęcia artystów, którzy odegrali kluczową rolę w różnych okresach działalności Teatru Polskiego, została zorganizowana w ramach obchodów stulecia jego istnienia. Do 22 kwietnia.

strona wystawy

Trzy wizje Polski

Wystawa prac Katarzyny Krzykawskiej „Z serii: Confiserie Polonaise” w Galerii XX1 (aleja Jana Pawła II 36) prezentuje trzy różne sposoby postrzegania Polski przez cudzoziemców: jako kraju o dziewiczej przyrodzie, kraju katolickiego bądź miejsca pamięci o Holokauście. Do 26 kwietnia.

strona Galeria XX1

Jutro będzie lepiej

Lata 90. w Polsce były okresem przemian, w którym funkcjonowały obok siebie i przeplatały się kultura z czasów PRL oraz nowe życie i nowe nadzieje. Fotograficzną opowieść o tym specyficznym w polskiej historii momencie, utrwaloną przez Tadeusza Rolkego, można oglądać na wystawie zatytułowanej „Jutro będzie lepiej” w Galerii Le Guern przy Widok 8. Do 27 kwietnia.

Galeria Le Guern

Święto ekologii

Z okazji Światowego Dnia Ziemi na Polu Mokotowskim odbędzie się festyn, podczas którego zostanie przeprowadzona wielka zbiórka odpadów. W zamian za oddany sprzęt elektryczny i elektroniczny, szkło i opakowania z tworzyw sztucznych rozdawane będą rośliny doniczkowe i sadzonki krzewów. 28 kwietnia.

www.dienziemi.org.pl

Jazz na plakatach

Plakaty z lat 60., 70. i 80. można oglądać na wystawie „Polski plakat jazzowy” w Sali Elektorskiej Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki przy ulicy Elektoralnej 12. Prezentowane prace stanowią fragment kolekcji Wojciecha Kwapisza, współorganizatora wielu imprez jazzowych. Do 5 maja.

www.mckis.waw.pl

Ludzie i zwierzęta

„Człowiek i zwierzę” to cykl obrazów malarki Katarzyny Karpowicz, nawiązujący do nieukończonych prac jej zmarłego ojca Sławomira Karpowicza, malarza i profesora ASP. Obrazy, przedstawiające przenikający się świat ludzi i zwierząt, prezentowane są w Galerii Elektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Do 8 maja.

www.mckis.waw.pl

Ostre cięcie

Taki tytuł nosi wystawa obrazów Andrzeja Rysińskiego w Galerii TEST przy Marszałkowskiej 34/50. Mieczysław Szewczuk w albumie „Sztuka indywidualności” napisał o twórczości Rysińskiego: „Płaszczyznę jego obrazów wypełniają swobodnie malowane powiększenia ornamentów, które zyskują niezależną wartość artystyczną i siłę działania”. Do 10 maja.

galeria Test

Okno na tamtą stronę

W warszawskim Fotoplastikonie można obejrzeć wystawę fotograficzną „Okno na tamtą stronę. Getto Warszawskie. 1939-1945” dokumentującą życie i zagładę warszawskiego getta. Oprócz zdjęć przedstawiających sceny uliczne z Muranowa, Nalewek i Mirowa pokazane zostały fotografie wykonane przez SS-Gruppenführera Jürgena Stroopa odpowiedzialnego za krwawe stłumienie powstania w getcie. Do 16 maja.

Fotoplastikon FB

Świat bez motyli

„Tu NIE latają motyle”, poruszająca wystawa rysunków dziecięcych cudem uratowanych z Holokaustu, prezentowana jest w kościele Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim. Wstęp wolny. Do 16 maja.

Tu NIE latają motyle

Ziemia i Księżyc

Wystawie „Splendor tkaniny” w Galerii Sztuki Zachęta towarzyszy projekt performatywny Matka Ziemia Siostra Księżyc. Gigantyczny skafander, wzorowany na ubiorze radzieckiej kosmonautki Walentyny Tierieszkowej, odwołuje się do prowadzonej w czasach zimnej wojny walki między Wschodem a Zachodem o podbój wszechświata. Do 19 maja.

Splendor tkaniny

Wystawa fotoreporterek

W siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy Foksal 3/5 została otwarta wystawa „Fotografia Prasowa – Prezentacje – Fotoreporterki”. Zdjęcia fotoreporterek młodego pokolenia, powstałe w ciągu kilku ostatnich lat, prezentują zarówno wydarzenia zwykłe, jak i niecodzienne czy nawet dramatyczne. Do 15 czerwca.

Fotografia Prasowa – Prezentacje – Fotoreporterki

Sztuka japońska

Na wystawę kaligrafii, wierszy tanka oraz obrazów sumi-e wykonanych przez artystę Lecha Żurkowskiego zaprasza Muzeum Literatury. Ekspozycji towarzyszyć będą spotkania ze znawcami kultury japońskiej oraz pokaz ceremonii parzenia herbaty. 24 kwietnia-31 maja.

muzeumliteratury.pl

POSUL zaprasza

Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający (posul.waw.pl) zaprasza na swoje społeczne, bezpłatne wykłady przy ul. Wileńskiej 23 w kawiarni Sens Nonsensu. Spotykania odbywają się w poniedziałki o godz. 19: Najbliższe: 6 V – Jolanta Wiśniewska „Z dziejów warszawskich firm ogrodniczych”; 13 V – Feliks Tych „Rewolucja 1905 roku – znaczenie dla Polski i Warszawy”; 20 V – Folklor miejski – Heniek Małolepszy i inni. Nie tylko koncert.

POSUL.WAW.PL

Sprostowanie

W lutowym numerze „Stolicy” podaliśmy omyłkowo nazwisko Romana Marcinka jako autora „Ilustrowanego atlasu dawnej Warszawy”. Autorem książki jest oczywiście Robert Marcinkowski. Obu Panów za pomyłkę przepraszamy.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.