Majowe Rozmaitości Stolicy

Stolica_05-2013

Feniksy rozdane

Podczas 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy tradycyjnie przyznano Warszawskie Feniksy. Główną nagrodę, Złotego Feniksa, otrzymał izraelsko-niemiecki film dokumentalny „Mieszkanie” w reżyserii Arnona Goldfingera. Nagrodę publiczności zdobył amerykański dokument „Hava Nagila” w reżyserii Roberta Grossmana.

 Jedność od Polonii

W parku im. marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na Powiślu stanęła rzeźba „Unity” („Jedność”). Jest to dar Polonii z Chicago z okazji 50. rocznicy podpisania umowy o miastach partnerskich między Warszawą a Chicago.

Powrót fontann

W Multimedialnym Parku Fontann 3 maja rozpoczął się nowy sezon. Tym razem tematem przewodnim show jest plenerowa filharmonia, a widoczny na wodnym ekranie dyrygent kieruje nie tylko orkiestrą, ale również samymi fontannami.

Kim jest fotograf?

W Starej Galerii ZPAF przy placu Zamkowym 8 trwa wystawa „Podglądacz czy kreator?”. Jej twórcy podjęli próbę odpowiedzi na pytanie o rolę współczesnego fotografa, jego punkt widzenia i podejście do fotografowanych zdarzeń i obiektów. Wszystkie prezentowane prace powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. Do 27 maja.

Formy nieostateczne

„Formy nieostateczne” Łukasza Głowackiego można oglądać w Galerii XX1 (al. Jana Pawła II 36). Artysta, którego dzieła były pokazywane na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, tworzy obiekty i instalacje, zajmuje się działaniami performance i wideo. Do 29 maja.

 Japonia w Muzeum Literatury

Na wystawę kaligrafii, wierszy tanka oraz obrazów sumi-e autorstwa Lecha Żurkowskiego zaprasza Muzeum Literatury. Ekspozycji towarzyszą spotkania ze znawcami kultury japońskiej i pokaz ceremonii parzenia herbaty. Do 31 maja.

 Rysunki i malarstwo

W Galerii Abakus przy Jezuickiej 4 pokazywana jest wystawa „Rysunki. Malarstwo” Zofii Broniek. Artystka, której prace znajdują się również w zbiorach Muzeum Narodowego, brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, miała również liczne wystawy indywidualne. Do 2 czerwca.

Hołd dla gliny

„Składam hołd garncarskiej glinie” to tytuł wystawy w CZARNA.gallery przy ulicy Henryka Sienkiewicza 4, a zarazem nawiązanie do miniaturowej książeczki autorstwa węgierskiej ceramiczki Margit Kovács. Artyści, których prace są prezentowane na wystawie, starali się oddać hołd spuściźnie starszych kolegów i ukazać publiczności jej nieprzemijającą wartość. Do 2 czerwca.

Czarne, białe i szare

Galeria Foksal prezentuje wystawę Stanislava Kolíbala „Czarne, białe, szare”. Wysoko cenioną przez krytyków wartością ekspozycji tego artysty – jednego z najważniejszych przedstawicieli czeskiej sztuki nowoczesnej – jest aspekt plastycznego aranżowania przestrzeni dla prezentacji dzieła rzeźbiarskiego. W Galerii Foksal Kolibal wyselekcjonował i zaaranżował w przestrzeni ponad 20 prac, głównie z ostatniego okresu twórczości. Do 7 czerwca.

Arcydzieła baroku

W kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu codziennie o godz. 12 (oprócz niedziel i świąt) można posłuchać arcydzieł muzyki baroku wykonywanych przez wybitnych polskich organistów na doskonale zrekonstruowanych organach z przełomu XVII i XVIII wieku. Wejściówki-cegiełki do nabycia przed koncertem. Do 28 września.

 Grenadier w Cytadeli

Dom Kultury Śródmieście organizuje VII Warszawski Konwent Gier Strategicznych Grenadier, który odbędzie się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Będzie można m.in. wziąć udział w turniejach gier, obejrzeć pokazy musztry, fechtunku i sprzętu wojskowego, posłuchać opowieści kombatantów. Dojazd na imprezę z placu Zamkowego zapewni specjalna linia autobusowa obsługiwana przez zabytkowy „ogórek”. 25-26 maja.

Koncerty na Grochowskiej

W siedzibie Sinfoni Varsovii przy Grochowskiej 272 lada chwila rozpoczną się Letnie Koncerty. W każdą sobotę i niedzielę o godzinie 16. będzie tam można posłuchać dzieł muzyki rosyjskiej, polskiej, francuskiej i niemieckiej w wykonaniu młodych polskich artystów. 3 czerwca-25 sierpnia.

Salon Plakatu Polskiego

Przed nami 16. już Salon Plakatu Polskiego w Muzeum Plakatu w Wilanowie, tradycyjny przegląd twórczości polskiej sztuki plakatu, prezentujący dokonania grafików-projektantów z ostatnich dwóch lat. 4 czerwca-30 września.

 Listy do Skręcipitki

Jedna z atrakcji tegorocznego Święta Saskiej Kępy będzie premiera monodramu „Listy do Skręcipitki” w wykonaniu Zacharjasza Muszyńskiego. Scenariusz, oparty na listach Antoniego Adamskiego (1884-1923) do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich (1884-1969), stworzyła pisarka i dziennikarka Małgorzata Karolina Piekarska (krewna autora i adresatki listów). „Listy…” to swoista lekcja historii Polski opowiedziana przez człowieka, którego los rzucił tysiące kilometrów od domu. 8 czerwca.

 Ostatnie wykłady POSUL-u

Na początku czerwca zakończy się rok akademicki na Praskim Otwartym Samozwańczym Uniwersytecie Latającym (posul.waw.pl). Organizatorzy zapraszają na ostatnie wykłady, odbywające się jak zawsze w poniedziałki o godz. 19 w kawiarni Sens Nonsensu przy Wileńskiej 23: 27 V – inż. arch. Grzegorz Mika „Koncepcje urbanistyczne Warszawy międzywojennej”; 3 VI – prof. Andrzej Brandt „Przykłady odbudowy praskiego przemysłu i kolei”; 10 VI – Joanna Mruk i Natalia Sielewicz „Ubiór warszawianki w międzywojniu”.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.