miesięcznik Stolica 10/2013

Stolica_10-2013_okladka

Zapraszamy do lektury nowej „Stolicy”!

W październikowym numerze wszystko o arystokracji w 20-leciu międzywojennym i dzisiaj. Warszawskie salony Radziwiłłów, Lubomirskich, Zamoyskich, Czartoryskich i najwybitniejszych przedstawicieli tych rodów przypomina potomek arystokratów Tadeusz Władysław Świątek. A Jacek Głuski w swoich artykułach potwierdza, że magii arystokratycznych tytułów w międzywojniu ulegały nawet wielkie gwiazdy filmu i kabaretu: Pola Negri, Loda Halama czy Hanka Ordonówna, której mężem został hrabia Michał hr. Tyszkiewicz. O takich mezaliansach mówiła wówczas cała Warszawa. Jak i o pojedynkach znanych osób, w tym literatów (Melchior Wańkowicz, Ksawery Pruszyński czy Antoni Słonimski). Czy coś zostało z tamtych czasów i tamtej arystokracji? Na to pytanie stara się odpowiedzieć książę Stanisław Czartoryski w rozmowie z Ewą Kielak Ciemniewską.

Spragnionym doznań kulturalnych po przerwie wakacyjnej polecamy artykuły o ciekawych warszawskich wystawach, takich jak „Powrót rodziny Tepperów”, „Polacy w parlamencie wiedeńskim”, „Guercino. Triumf baroku” czy „Bracia Łopieńscy. Tytani warszawskiego brązownictwa”, u których swoje dzieła odlewali wybitni rzeźbiarze, m.in. Xawery Dunikowski, Wacław Szymanowski, Edward Wittig czy Konstanty Laszczka.

A na koniec trochę sportu. Nie wszyscy wiedzą, że jeden z najsłynniejszych klubów piłkarskich świata – FC Barcelona – szkoli młode talenty w Warszawie. Szczegóły w tekście Wojciecha Stasiaka „Barcelona z Tarchomina”.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.