Nowi Warszawiacy w Muzeum Woli

nowi_warszawiacy_small

Nowi warszawiacy. Historie awansów społecznych drugiej połowy XIX wieku. Nowa wystawa w Muzeum Woli 14.05 ‒ 27.07.2014

We wtorek 13 maja o godz. 18:30, w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy, otwiera się wystawa o nowych warszawiakach, dla których XIX-wieczna Warszawa stała się przestrzenią emancypacji i awansu. To historie ludzi, którzy samodzielnie zapracowali na swój sukces – ucząc się, otwierając własny biznes, angażując się w życie społeczne. Ich biografie są opowieścią o modernizującym się mieście, o narodzinach społeczeństwa obywatelskiego oraz kultury miejskiego aktywizmu.

Bohaterami wystawy „Nowi warszawiacy” są postaci związane z Warszawą lat 60. i 70. XIX wieku. To ludzie, którzy przybyli do miasta w poszukiwaniu zarobku i nowych możliwości, a z czasem przyczynili się do ważnych zmian, jakie zaszły w Warszawie tego czasu.

Ich awans oznaczał nie tylko zdobycie pozycji i uznania, ale również, a może przede wszystkim zaangażowanie w życie publiczne. Biografie „nowych warszawiaków” są jednocześnie opowieścią o modernizującym się mieście oraz energii i samodzielności jego mieszkańców.

Wśród bohaterów wystawy znaleźli się między innymi: księgarz i wydawca Stanisław Czarnowski, student Józef Sławiński, lekarz Henryk Dobrzycki, krawiec i publicysta Józef Juszczyk, fotograf Jan Mieczkowski, redaktor Adam Wiślicki, publicysta Aleksander Świętochowski oraz promotorka sztuki kulinarnej Lucyna Ćwierczakiewiczowa.

Muzeum Woli czynne:
wtorek‒piątek, godz. 10:00‒18:00;
sobota-niedziela, godz. 10:00–20:00
oddział Muzeum Warszawy, ul. Srebrna 12

Więcej informacji i program:muzeumwarszawy.pl, www.facebook.com/Wola.lab.miasta

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.