“PLAC” premiera książki 11.12 Klub Księgarza

Serdecznie zapraszamy na promocję książki

    Jarosława Zielińskiego

   Plac. “Warszawski plac Piłsudskiegojako zwierciadło losów i duchowej kondycji narodu

Klub Księgarza, 11 grudnia (środa), godzina 17.30

www.facebook.com/events/Premiera-PLAC/

Projekt przebudowy pałacu Saskiego i Placu; Vogel po 1791

“PLAC warszawski plac Piłsudskiego jako zwierciadło losów i duchowej kondycji narodu”. Najnowsza książka Jarosława Zielińskiego jest rezultatem wieloletnich badań autora, odsłania wiele nieznanych dotąd tajemnic placu, który w swoich dziejach różnie był nazywany. Jest też szczegółowo przedstawioną historią Pałacu Saskiego i zabudowy wpisywanej przez 300 lat w tę miejską przestrzeń. Książka ukazała się w serii Biblioteka STOLICY

Jerzy S. Majewski poleca:

Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza jest miejscem o znaczeniu symbolicznym, ważnym dla całego narodu. Od przeszło dwustu lat jego przestrzeń pozostaje zarówno scenerią manifestacji patriotycznych, jak i polem starć ideowych oraz politycznych. Ich wyrazem są wielokrotne zmiany nazwy placu oraz los wznoszonych tu pomników i gmachów. Budowane wbrew woli większości mieszkańców stolicy, z czasem znikały z przestrzeni placu, choć miały istnieć przez setki lat.

Książka Jarosława Zielińskiego, znakomitego badacza dziejów warszawskiej architektury, jest pierwszą tak skrupulatnie przeprowadzoną opowieścią o przeszłości tego miejsca. Jest też rzetelną analizą problemów związanych z urbanistyką placu. Praca, będąca rezultatem wieloletnich badań, odsłania wiele nieznanych dotąd tajemnic, a autor stara się dociec istoty genius loci placu.

Opowieść o placu Saskim, dziś Piłsudskiego, nie ogranicza się wyłącznie do historii. Jest też ważnym, popartym mocnymi argumentami głosem w dyskusji nad odbudową zachodniej pierzei placu z Pałacem Saskim. Dla każdego, kto interesuje się dziejami Warszawy, książka Jarosława Zielińskiego to lektura obowiązkowa.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.