“Podróże Guliwera” premiera w Tatrze Polskim

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

Podróże Guliwera,  powieść Jonathana Swifta napisana  w 1726 roku, od  prawie 300 lat zachwyca, niepokoi, przerażą, śmieszy, budzi refleksje kolejnych  pokoleń czytelników na całym świecie. Książka irlandzkiego pisarza jest satyrą  na ludzką naturę, kpiną z zadufania człowieka w stworzoną przez siebie cywilizację i opowieścią o naszym niedopasowaniu do otaczającego świata. Podróże Guliwera są jednak przede wszystkim księgą o niepojętej i zagadkowej potrzebie podróżowania , która człowieka „pcha wciąż na rozdroża, pociąga ku niebezpieczeństwom,     a za jedyne wynagrodzenie trudów i ofiar ukazując jedynie zwodniczą nadzieję ujrzenia cudów nieznanych i zaspokojenie palącej ciekawości”.
Odkrycie nieznanych miejsc, spotkanie nieznanych ludzi, poznanie niezwykłych zwyczajów, konfrontacja  z obcymi cywilizacjami staje się  konfrontacją z samym sobą, drogą do samopoznania. Z podróży wraca się zawsze trochę innym, odmienionym, mądrzejszym.  Doświadczenie podróży daje siłę, która może przemieniać świat. Zwłaszcza gdy jest to wyprawa w świat wyobraźni…
Podróże Guliwera to prawdziwe wyzwanie dla teatru…  Jak zrobić morską burzę na scenie? Jak pokazać w teatrze Liliputy, które gadają z Guliwerem spacerując mu po nosie? Jak przedstawić  olbrzymy, wobec których Guliwer jest mały jak najmniejszy palec? Jak sprawić by wielki orzeł, porwał Guliwera i wrzucił go do morza?
W podróż w fantastyczne i nieznane krainy poniosą Was pomysły reżysera Jarosława Kiliana, scenografki Julii Skrzyneckiej, mistrzów zdjęć filmowych i animacji: Piotra Niemyjskiego i Andrzeja Jobczyka, efekty przygotowane przez studio  Platige Image  i muzyka Grzegorza Turnaua. Przewodnikami po morzach i oceanach będą artyści Teatru Polskiego z Maksymilianem Rogackim w roli Guliwera.
Podróż i teatr łączy tajemnica. Niewiadoma, która leży u kresu morskiej wyprawy przypomina cud, jaki za każdym razem odkrywamy w teatrze. W magiczny sposób pokonujemy odległości i czas. Przedstawienie, na które zaprasza Teatr Polski, niesie więc tajemnicę podwójną. Tę ukrytą w fantastycznych podróżach Guliwera i tę schowaną za kurtyną teatru. Ten, kto raz poznał smak wędrówki i teatru może odtąd podróżować już zawsze i wszędzie – dzięki wyobraźni. Nawet nie  ruszając się z miejsca.

Spektakl dla starszych dzieci i tych którzy są dziećmi podszyci…

Premiera spektaklu 29 września 2015r.

Repertuar i możliwość rezerwacji biletów  na stronie internetowej Teatru Polskiego http://www.teatrpolski.waw.pl/

 

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.