POSUL – wykład Wielka Księga Legend Warszawy Anny Wilczyńskiej

Już dzisiaj, 27 listopada o godz. 19 z hakiem odbędzie się kolejny bezpłatny wykład POSUL – Praskiego Otwartego Samozwańczego Uniwersytetu Latającego.

Wykład, zatytułowany Wielka Księga Legend Warszawy, poprowadzi Anna Wilczyńska.

 

Nowe, niekanoniczne spojrzenie na opowieści znane nam wszystkim z czasów dzieciństwa. Będzie próba obalenia stereotypu że legendy to twórczość adresowana tylko dla najmłodszych. Przypomniany zostanie również w skrócie dorobek folklorystów, zbierających podania o dawnej Warszawie oraz cechy tego gatunku, zarówno pod kątem etnograficznym, jak i literackim.
Gdzie są granice i gdzie tkwi przysłowiowe ziarno prawdy? Jak bardzo fikcja splata się w legendach z rzeczywistymi faktami? Poszukamy odpowiedzi na te pytania na przykładzie książki naszej wykładowczyni. Będzie o tym, skąd czerpała pomysły na autorskie legendy, których stworzenie było dla niej największym wyzwaniem.
Usłyszymy również, dlaczego szata graficzna „Wielkiej Księgi” jest bardzo bogata i dlaczego każda z 25 opowieści o Warszawie poprzedzona jest ilustracją. Nie zabraknie kilku ciekawostek o Syrence, Bazyliszku i innych, fantastycznych oraz historycznych postaciach z książki. Poświęcimy też należną uwagę miejscom, w których rozgrywała się akcja legend. Na tej podstawie uważni słuchacze z pewnością domyślą się, gdzie w stolicy można jeszcze szukać skarbów

Anna Wilczyńska – absolwentka Etnografii i Antropologii Kulturowej UW, redaktor portalu i Magazynu Folk24, miłośniczka muzyki etno-folkowej, kultury krajów słowiańskich i wschodniego śpiewu tradycyjnego. W przeszłości prezenter internetowego radia RadioWid, promującego muzykę tradycyjną i folkową. Po kądzieli piąte pokolenie w Warszawie.

Więcej o wydarzeniu można dowiedzieć się pod adresami:

https://www.facebook.com/events/894093670741752/

oraz

http://www.posul.waw.pl/2017/11/anna-wilczynska-wielka-ksiega-legend-Warszawy.html

WSTĘP: WOLNY

Miejsce: ul. Stalowa 46, kawiarnia “To Się Wytnie

Wykłady odbywają się pod patronatem Miesięcznika Stolica i Związku
Stowarzyszeń Praskich

 

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.