POSUL – wykład Zbigniew Muszyński: Brandel – fotograficzny kronikarz Warszawy

Dzisiaj 4 grudnia, wcześniej niż zwykle, bo punktualnie o godzinie 19.00 zapraszamy na przedostatni w tym roku wykład z cyklu POSUL.

“Zbigniew Muszyński: Brandel – fotograficzny kronikarz Warszawy” – to wykład o wybitnym polskim fotografiku i wynalazcy, konstruktorze aparatów fotograficznych. Uważany jest za jedną z najciekawszych postaci polskiej fotografii dziewiętnastego wieku. Urodzony warszawiak (nie warszawianin!) do historii Polski, a szczególnie Warszawy, przeszedł jako fotograf niestrudzenie utrwalający warszawskie widoki. To on w 1866 zaczął publikować ścienny kalendarz, na który składały się kunsztowne fotomontaże przedstawiające najważniejsze wydarzenia minionego roku.  Znaczenie Brandla dla rozwoju fotografii to jednak nie tylko wkład w postęp techniki. Ten fotograf uważany jest za pioniera fotoreportażu, to jego zdjęcia ukazują się jako pierwsze fotoreporterskie materiały na łamach ilustrowanych pism. Brandel jest też sprawcą przełomu w podejściu do fotografii jako autonomicznego dzieła, owocu pracy określonego artysty.

Prowadzący wykład – Zbigniew Muszyński – to kolejny warszawiak. Operator, producent filmowy i aktor.
Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Varsavianista, ukończył Akademię Wiedzy o Mieście oraz podyplomowe studia varsavianistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładowca przedmiotów z zakresu wiedzy o filmie i organizacji produkcji filmowej. Naukowo zajmuje się scenografią w polskim filmie fabularnym. W latach 1974 – 1983 pracownik WFDiF w Warszawie gdzie współrealizował filmy dokumentalne, tematy do PKF (ok. 350) – wiele z nich o tematyce warszawskiej.
Jako varsavianista od wielu lat prowadzi cykl wycieczek pt. „Z zabytkiem w tle” gdzie pokazuje różne aspekty historii Warszawy i okolic. Autor wykładów i pokazów multimedialnych. Za popularyzację miasta i zaangażowanie w rozwój turystyki, w roku 2010 Rada Miasta przyznała mu zaszczytne wyróżnienie „Zasłużony dla Warszawy”.

Więcej o wydarzeniu można dowiedzieć się pod adresami:

https://www.facebook.com/events/376447612805187/

oraz

http://www.posul.waw.pl/2017/11/Zbigniew-Muszynski-o-Konradzie-Brandlu-fotograficznym-kronikarzu-Warszawy.html

WSTĘP: WOLNY

Miejsce: ul. Stalowa 46, kawiarnia “To Się Wytnie

Wykłady odbywają się pod patronatem Miesięcznika Stolica i Związku Stowarzyszeń Praskich

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.