Czerwcowe Rozmaitości Stolicy

Stolica_06-2013

Strona internetowa Muzeum Powstania Warszawskiego – www.1944.wp.pl – jest już dostępna w wersji angielskiej i francuskiej. Internauci znający te języki mogą teraz korzystać ze wszystkich materiałów Wirtualnego Muzeum; zostały też dla nich przygotowane specjalne lekcje-prezentacje o powstaniu i scenariusze interaktywnych tematycznych lekcji dla nauczycieli języków obcych w szkołach ponadpodstawowych. Współorganizatorem projektu jest Fundacja Orange.

Sybille rozdane

Zorganizowana przez Muzeum Historii Polski w Zamku Królewskim wystawa „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI-XVIII wiek)” zdobyła nagrodę dla najlepszej ekspozycji historycznej w prestiżowym konkursie dla muzeów Sybilla 2012.

www.zamek-krolewski.pl

Aleja Ireny Sendlerowej

W połowie maja alei biegnącej wzdłuż fasady Muzeum Historii Żydów Polskich nadano imię Ireny Sendlerowej, która uratowała tysiące dzieci z Holocaustu. W uroczystym odsłonięciu tablicy z jej nazwiskiem wzięli udział prezydent RP Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz córka bohaterki Janina Zgrzembska.

strona UM Warszawa

Warszawa z dystansu

Dobiega końca wystawa prac Basi Bańdy w Miejscu Projektów Zachęty przy ulicy Gałczyńskiego 3 – „Codzienne wiadomości – Warszawa”. Obdarzona dużym poczuciem humoru artystka, inspirując się tytułami artykułów czy notkami informującymi o najważniejszych wydarzeniach w mieście, za pomocą kolaży stworzyła portret stolicy widzianej z oddalenia. Do 23 czerwca.

www.zacheta.art.pl

Kontrapunkt

Prace 17 artystów z grupy Młodzi Sztuką, od malarstwa poprzez instalacje po rzeźby, można oglądać na wystawie „Kontrapunkt” w Galerii Elektor przy ulicy Elektoralnej 12. Twórcy wystawy pragnęli zgłębić problem współistnienia pojedynczego artysty o silnej indywidualności i grupy innych artystów przyjaciół. Do 23 czerwca.

www.galeriaelektor.pl

Aktorzy fotografują

W Starej Galerii ZPAF przy placu Zamkowym 8 trwa wystawa „Fotografia według aktorów”, prezentująca zdjęcia o różnorodnej tematyce wykonane m.in. przez Grażynę Szapołowską , Łukasza Garlickiego czy Wojciecha Mecwaldowskiego. Do 28 czerwca.

www.zpaf.waw.pl

ABC grafiki

Galeria Grafiki i Plakatu przy Hożej 40 zaprasza na wystawę „ABC”, na której obejrzeć można prace trzech uznanych polskich graficzek: Dany Andreev, Marty Bożyk i Agnieszki Cieślińskiej. To pierwsza wystawa z serii „Alfabet GGiP”, cyklu prezentującego artystów współpracujących z galerią. Do 28 czerwca.

www.galeriagrafikiiplakatu.pl

Galeria W-Z

Warszawa wzbogaciła się o nową galerię sztuki w przestrzeni publicznej –  w budynku z ruchomymi schodami przy placu Zamkowym. W niewykorzystywanych od lat witrynach zawisły plakaty z cyklu „WARsaw” autorstwa Pawła Skya, pokazujące Warszawę z perspektywy jej mieszkańca. Do 30 czerwca.

Zmierzyć się z przeszłością

Stefka Ammon to niemiecka artystka należąca do pokolenia, dla którego II wojna światowa jest już odległą historią. Poprzez wystawę „Podwójne wiązanie” w Galerii Studio przy placu Defilad 1 mierzy się z długo ukrywaną przeszłością swego dziadka, pracującego jako tłumacz dla niemieckich osadników na Litwie, oraz jego braci należących do Wehrmachtu i SS. Do 30 czerwca.

Stefka Ammon wystawa FB

Clinamen

W Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni pokazywana jest wystawa Izy Tarasewicz „Clinamen”. Tytuł ekspozycji – jak tłumaczą jej organizatorzy –  nawiązuje do atomistycznej teorii Lukrecjusza (rzymskiego poety i filozofa żyjącego w I wieku p.n.e.) i „oznacza spontaniczne oraz nieprzewidywalne odchylenia w ruchu cząsteczek, wywołujące zderzenia atomów”. Tak samo mają oddziaływać na siebie prace artystki i obiekty wydobyte z magazynów Muzeum Narodowego – szpachle mistrza Dunikowskiego czy fragmenty XVIII-wiecznej dekoracji rzeźbiarskiej. Do 11 sierpnia.

krolikarnia.mnw.art.pl

Muzyka w kwiatach

W każdą niedzielę o godzinie 14 i 15 na tarasie zabytkowego dworku Fangorów w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, w ramach XVIII festiwalu Floralia Muzyczne, można posłuchać utworów Chopina i innych kompozytorów epoki romantyzmu w wykonaniu zarówno utalentowanych młodych pianistów, jak i  światowych sław. Do 2 września.

tifc.chopin.pl

Zawirowania

Jak co roku – już od 7 lat – na przełomie czerwca i lipca w stolicy odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania. Hasło przewodnie tegorocznej imprezy to dialog Afryka – Europa – Azja. Artyści z wielu krajów sięgną po takie tematy, jak ekologia, konfrontacja tradycji z nowoczesnością, wolność i zniewolenie oraz postrzeganie ludzkiego ciała w różnych kulturach. 29 czerwca-7 lipca.

zawirowania.pl

Chopin i jego Europa

Zbliża się kolejna odsłona festiwalu Chopin i jego Europa, zatytułowana „Od Chopina do Lutosławskiego”. Program koncertów jest już dostępny na stronie internetowej festiwalu pl.chopin.nifc.pl. W maju rozpoczęła się sprzedaż biletów przez Internet, w empikach i w Muzeum Fryderyka Chopina przy Okólnik 1. 15 sierpnia-1 września.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.