Rozmaitości kwietniowe

Stolica_04-2014_okladka

Rysunek miesiąca

Przypominamy o nowej edycji organizowanego przez Muzeum Karykatury cyklicznego konkursu na „Rysunek miesiąca”. Co miesiąc spośród nadesłanych karykatur i rysunków satyrycznych wybierane są najlepsze. Podsumowaniem 12 comiesięcznych edycji jest wystawa „Najlepsze z najlepszych. Rysunki roku”.

 Warszawa na koszulkach

Sympatycy stowarzyszenia Saski 2018 mogą je wspomóc, kupując koszulki z napisem „Chcemy, by Warszawa była wielka”. Cały dochód zostanie przeznaczony na działalność stowarzyszenia. T-shirty w cenie 69 zł dostępne są na stronie www.zerodwadwa.com

 Złote Widelce przyznane

Zakończył się III konkurs Warszawskiej Izby Przedsiębiorców zatytułowany „Warszawa od kuchni”, którego ideą jest promocja stołecznej gastronomii. Nagrody – Złote Widelce – otrzymało 25 restauracji i trzy bary szybkiej obsługi.

 Warszawskie Dni Wagnera

Trwają właśnie Warszawskie Dni Wagnera, podczas których 11 kwietnia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zostanie pokazana opera „Lohengrin”. W kinie Iluzjon odbywa się pokaz inspirowanych twórczością kompozytora filmów w reżyserii Hansa Jürgena Syberberga, a w Galerii Opera otwarto wystawę „Syberberg i Wagner”. Program retrospektywy na www.iluzjon.fn.org.pl. Do 11 kwietnia.

 Homeland

Galeria XXI zaprasza do oglądania pracy Marty Szulc „Homeland”. Artystka stworzyła film, w którym bada własną historię i oddziaływanie przeszłości na teraźniejszość. Komentarz stanowią fragmenty dawnych poradników wychowania oraz wypowiedzi m.in. Franza Kafki i Ingmara Bergmana na temat ich dzieciństwa. Do 12 kwietnia.

 Budapeszt na zdjęciach

W Węgierskim Instytucie Kultury przy ulicy Moniuszki 10 można oglądać zdjęcia autorstwa Rodolfa Hervégo, francuskiego fotografa węgierskiego pochodzenia, przedstawiające Budapeszt w latach 1989-1993, podczas początków transformacji i rozwoju kapitalizmu. Do 14 kwietnia.

 Koncert wielkanocny

Warszawska Opera Kameralna tradycyjnie zaprasza na koncert wielkanocny, który odbędzie się 15 i 16 kwietnia w kościele ewangelicko-reformowanym (al. Solidarności 74). Będzie można usłyszeć dzieła Antonia Vivaldiego i Giovanniego  Battisty Pergolesiego w wykonaniu Justyny Stępień (sopran) i Jana Jakuba Monowida (alt) z towarzyszeniem Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej.

Czescy artyści na Foksal

Stosunek człowieka do różnych systemów produkcji to temat przewodni wystawy Jiříego Skáli i Bohdana Mrázka „Jabberwocky” w Galerii Foksal. Ekspozycja obejmuje cztery nowe fotomontaże z dźwiękiem Jiříego Skáli oraz tekstylne grafiki Bohdana Mrázka z lat 90. Do 18 kwietnia.

Gdański barok

Dzieła XVII-wiecznego gdańskiego malarza Andreasa Stecha (1635-1697) można zobaczyć w Muzeum Wojska Polskiego, w tym nieznaną wcześniej „Martwą naturę kwiatową w szklanym wazonie”. Dopełnieniem wystawy jest krótkometrażowy film „Andreas Stech, barokowy malarz gdański”. Do 20 kwietnia.

Konkurs dla młodzieży

Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum Niepodległości, fundacja „Warszawa walczy 1939-1945” oraz Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy ogłaszają konkurs dla uczniów „Powstanie Warszawskie w świadomości potomnych”. Prace w dowolnej formie (plastycznej, pisemnej lub multimedialnej) należy nadsyłać na adres muzeum do 30 kwietnia. Szczegóły na www.muzeum-niepodleglosci.pl w zakładce „Strefa młodzieży”.

Biały szum

Malarstwo azerbejdżańskiego artysty Gamida Ibadullayeva pokazywane jest na wystawie „Biały szum” w galerii Elektor (ul. Elekoralna 12). Tytuł ekspozycji nawiązuje do szumu akustycznego, zawierającego wszystkie częstotliwości dźwięku. Inspiracją dla abstrakcyjnych obrazów artysty były dźwięki i procesy zachodzące w przyrodzie. Do 30 kwietnia.

Tęgie dudlenie

„Takiem tęgo dudlił, że się wszyscy zlecieli. Instrumenty ludowe na ziemiach polskich w czasach Fryderyka Chopina” to tytuł ekspozycji w Żelazowej Woli. Prezentowane są na niej nie tylko same instrumenty, ale również sposoby ich wykonywania, techniki gry oraz nagrania pieśni i przyśpiewek. Do końca listopada.

Poczytaj w parku

Na początku maja w Wilanowie po raz kolejny rusza akcja „Parkowanie z książką”, podczas której odwiedzający pałacowy ogród będą mogli wypożyczyć książki ze specjalnej szafy i wziąć udział w warsztatach tematycznych. Po zakończeniu akcji książki jak zwykle zostaną przekazane do biblioteki publicznej w Wilanowie.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.