STOLICA 8/2017
Powstanie Warszawskie odcisnęło piętno na wszystkich warszawskich rodzinach – w wielu z nich pamięć tamtych dni trwa do dziś, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Co roku 1 sierpnia STOLICA przypomina historie tych, których los poddał tej cięższej próbie i odmienił ich życie. Małgorzata Bojarska opowiada o przeżyciach swoich dziadków i rodziców, o losach i rodzinie Stanisława Jankowskiego „Agatona” pisze Elżbieta Ciborska, Sebastian Pawlina przywołuje udział w walce rodzin arystokratycznych, a Paweł Dunin-Wąsowicz przypomina scenarzystę czasów wojny – Jerzego Stawińskiego.
W letnie dni kontynuujemy wędrówki po Warszawie – tym razem zapraszamy do Wilanowa. Okazuje się, że ten zabytek, znany każdemu od dziecka, może skrywać przed nami jeszcze niejedną tajemnicę – odkrywamy je w tekście Wilanów dla niewtajemniczonych. Wyruszymy także na spacer śladami motywów muzułmańskich w stołecznych pałacach i parkach.
Pora na deser – będzie bardzo słodko, bo zapraszamy do lektury tekstu Królowa tańczy i śpiewa Arkadiusza Szarańca o warszawskich pszczołach rezydujących w pasiekach na dachach biurowców i centrów handlowych, ostatnio także zadomowionych na dachu budynku Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Polecamy też wywiad z jednym z najbardziej warszawskich twórców – Jerzym Gruzą – reżyserem niezwykle popularnych filmów, seriali, telewizyjnych programów rozrywkowych, a także sopockich festiwali. A wszystkim mieszczuchom, którzy letnie dni postanowili spędzić w stolicy i turystom, podajemy na tacy rozmaitości kulturalne i najnowsze varsaviana oraz teksty naszych stałych felietonistów.