Z Orłem Białym przez wieki

z-orlem-bialym-przez-wieki-plakat

Muzeum Niepodległości w Warszawie i Fundacja Willa Polonia zapraszają

w niedzielę 20 listopada o godzinie 12.00 na spotkanie zatytułowane:

„Z Orłem Białym przez wieki”.

Program:

12.00 – „Dzieje znaku Orła Białego” – wykład Krzysztofa Mordyńskiego, kuratora wystawy „Z Orłem Białym przez wieki” Znawca tematu przybliży historię jednoczącego nas od prawie ośmiuset lat symbolu, który jest jednocześnie znakomitym odbiciem dziejów Polski: śledząc przemiany znaku Orła Białego, poznajemy historię ojczyzny, sztuki, wzornictwa.

13.00 – prapremiera kantaty Perseidy – z Orłem Białym przez wieki prof. Sławomira Czarneckiego
Profesor Sławomir Czarnecki, kompozytor, pedagog, organizator życia muzycznego, urodził się 23 lipca 1949 roku w Jeleniej Górze. W latach 1969–74 studiował kompozycję u Piotra Perkowskiego i Romualda Twardowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). W latach 1980–81 jako stypendysta rządu francuskiego odbył studia uzupełniające u Oliviera Messiaena w Paryżu.

Po ukończeniu studiów podjął pracę nauczyciela przedmiotów teoretycznych w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie, gdzie obecnie wykłada kompozycję. W latach 1989–1992 pełnił funkcję wicedyrektora tej uczelni. Był jednym z inicjatorów powołania Uczniowskiego Forum Muzycznego – festiwalu organizowanego od roku 1996 przy PSM im. Józefa Elsnera, podczas którego prezentowane są utwory uczniów i absolwentów szkoły. W 2006 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej kompozycja i teoria muzyki na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki, Rytmiki i Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od 2006 pracuje w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

14.00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Z Orłem Białym przez wieki” Pozwoli zobaczyć fascynujące dzieje symbolu Polski, splatające się z historią naszego państwa i narodu- w kontekście ludzi, miejsc, wydarzeń.

Muzeum Niepodległości w Warszawie
ul. Solidarności 62
00-240 Warszawa
tel. 22 826 90 93

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.