zmarł Kordian Tarasiewicz

KT

Z wielkim smutkiem podajemy  tę wiadomość. Rodzinę prosimy o przyjęcie naszych kondolencji, wyrazów głębokiego smutku i żalu. Kordian Tarasiewicz to nie tylko Człowiek wielu zasług ale też wspaniała w swym bogactwie osobowość wyposażona w czar i niepowtarzalny urok. Szczęście, że cieszył  i wzbogacał ludzi swoją serdecznością, mądrością i pogodą ducha tyle lat swojego życia, wielki smutek Go żegnać.

W dniu 16 grudnia 2013 r. w wieku 103 lat zmarł Kordian Tarasiewicz. Urodził się 19 listopada 1910 r., był synem aktora Michała Tarasiewicza. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, członek korporacji studenckiej Jagiellonia, od 1934 r. kierował rodzinną firmą – palarnią kawy Pluton, która stała się czołowym importerem kawy i herbaty w kraju. W okresie okupacji firma Pluton niosła pomoc swoim pracownikom oraz wielu innym potrzebującym. W okresie powojennym Kordian Tarasiewicz pracował w Centrali Przemysłowo Handlowej “Inco” oraz spółce “Libella” powstałej z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie i zespołu redakcyjnego miesięcznika “Więź”. Działał także w samorządzie gospodarczym II RP oraz w okresie powojennym do likwidacji samorządu przez władze PRL. Przez wiele lat działał w Polskim Związku Tenisowym, Społecznym Komitecie Opieki Nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa oraz warszawskim KIKu.

Autor książek poświęconych historii tenisa, kawy i herbaty, historii Warszawy i Plutona, wspomnień: “Kawa po warszawsku. Dzieje firmy Pluton”, “Opowieści tenisowe z myszką”, “Zwycięskie meczbole”, “Przygody z kawą i herbatą”, “Cały wiek w Warszawie”, “Kawa i herbata na ziemiach polskich. Handel, konsumpcja, obyczaje”, “Dzieje domu przy ulicy Grzybowskiej 37 w Warszawie”, “Zapach świeżej kawy”.

Odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz odznaką honorową Zasłużony Dla Kultury Polskiej a także orderem prymasowskim Ecclesiae Populoque servitium praestanti – Wyróżniającemu się w służbie dla Kościoła i Narodu.

zawiadamia

Karol Tarasiewicz-Mrowiński
wnuk

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.