3. Spacery architektoniczne – Tu było, tu stało

Zespol sportowy SKS Warszawianka

Tu było, tu stało 3. Spacery architektoniczne

Niedziela, 25 października, godz. 16
Zbiórka: róg ulic Wspólnej i Chałubińskiego (obok Hampton)
Prowadzenie: mgr inż. arch. Grzegorz Mika, doktorant WAPW, architekt i varsavianista, twórca i autor strony “Warszawski Modernizm 1905–1939”, współautor tekstów do Stolicy, Skarpy, współautor „MOK”.
Wstęp wolny!

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na cykl spacerów architektonicznych. Tematem wycieczek będą warszawskie obiekty architektoniczne, które po 1989 roku uległy znacznym przekształceniom. Dotyczy to dobrych i złych realizacji. Tych, które dały budynkom nowe życie oraz tych, których wartość artystyczna została zatarta lub utracona.

Wycieczki prowadzą historycy sztuki i architekci. Ich uczestnicy odwiedzą pięć warszawskich dzielnic. Udadzą się między innymi do dawnej Warszawskiej Fabryki Wódek „Koneser”, Pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha” i baru Wenecja. Dla wielu bardzo ciekawa może się okazać wycieczka pociągiem, w czasie której przewodnik opowie o historii dworców Linii Średnicowej i zmianach jakie  zaszły w ostatnich latach.

– Chcemy pokazać te miejsca, które niebawem znajdą się na mapie „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.”. Są wśród nich obiekty i przestrzenie przekształcone z pomysłem, z poszanowaniem oryginalnej substancji i wartości zabytkowej budynku, w sposób pozwalający im doskonale spełniać nowe funkcje w społeczno-kulturalnym życiu stolicy. Udamy się również do miejsc, które utraciły swoje walory artystyczne, a ich pierwotny zamysł architektoniczny został zniszczony na skutek przekształceń lub lat zaniedbań – mówi Patrycja Jastrzębska pomysłodawczyni i organizatorka projektu „Tu było, tu stało”.

Pierwszy spacer architektoniczny odbędzie się już w niedzielę, 18 października o godz. 13.00.

Poprowadzi go Aleksandra Kędziorek, historyczka sztuki i kuratorka z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Przewodniczka przybliży historię i architekturę Warszawianki i pomoże odkryć walory, które, pomimo zniszczenia, nadal można dostrzec w jej przestrzeni.

Zbiórka: ul. Merliniego 4 (przed budynkiem Basen Wodny Park)

Spacery architektoniczne organizowane będą do 22 listopada i poprzedzą główne wydarzenie projektu „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.” – premierę drukowanej mapy, która odbędzie się 1 grudnia 2015 r. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Na mapie znajdzie się 20 obiektów, a także przestrzeni miejskich, które uległy przekształceniom w przeciągu ostatnich 25 lat. W ramach projektu odbędzie się również debata dotycząca zagadnień związanych z przekształceniami w architekturze Warszawy po 1989 roku.

Opis pierwszego spaceru: SKS Warszawianka

Kompleks sportowy Warszawianka, zaprojektowany w 1954 roku przez Jerzego Sołtana, Zbigniewa Ihnatowicza, Wojciecha Fangora i Lecha Tomaszewskiego, był „poetycko-przestrzennym wykładem o Ziemi, o możliwości koegzystencji Natury i Działalności Człowieka”. To określenie zaprzyjaźnionego z twórcami Warszawianki architekta Oskara Hansena doskonale oddawało istotę projektu, składającego się z przestrzennych form wyrzeźbionych w masywie Skarpy Wiślanej. Formy powstałe z ziemi, zieleni i betonu wchodziły w dialog z zastaną przestrzenią, tworząc wybitne dzieło architektury, integrujące przebywającego w nim człowieka z krajobrazem w skali miasta i kraju. Dziś pierwotny zamysł architektoniczny jest już prawie niewidoczny dla oka – formy wyrzeźbione w skarpie zarosły zdziczałe rośliny, budynki sportowe zostały znacznie przebudowane, a relację stadionu do doliny Wisły zaburzyły powstające wokół niego wysokie bloki.

Harmonogram spacerów:

  1. 18.10.2015 (niedz.) godz. 13

SKS Warszawianka, MOK

prowadzenie: Aleksandra Kędziorek

  1. 25.10.2015 (niedz.) godz. 16

Ściana Zachodnia, ŚRÓ

prowadzenie: Grzegorz Mika

  1. 08.11.2015 (niedz.) godz. 13

Dworce Linii Średnicowej, OCH-ŚRÓ-PRA

prowadzenie: Hubert Trammer

  1. 14.11.2015 (sob.) godz. 13

Bar Wenecja, PDT Wola, WOL

prowadzenie: Patrycja Jastrzębska

  1. 15.11.2015 (niedz.) godz. 13

Ściana Wschodnia, ŚRÓ

prowadzenie: Tomasz Sitko

  1. 22.11.2015 (niedz.) godz. 13

Koneser – Warszawska Fabryka Wódek, PRA

prowadzenie: Małgorzata Pastewka

 

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/415945811948102/

Organizatorzy: Tu było, tu stało; Masław Stowarzyszenie

Partner:

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

facebook.com/TuByloTuStalo

maslaw.org.pl

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.