MNW rusza nowy program edukacyjny 2015/2016

Edukacja_MNW_Pomaranczarka

Więcej, częściej i dla wszystkich! Muzeum Narodowe w Warszawie startuje z nowym programem edukacyjnym na rok szkolny 2015/2016. Powracają najbardziej popularne i lubiane cykle muzealne, MNW przygotowało także kilka nowości.

Kreatywność, twórcza inspiracja, odkrywanie tajemnic przeszłości i zdobywanie wiedzy to hasła, którymi kieruje się Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. W gmachu przy Alejach Jerozolimskich 3 od października br. startuje nowy program edukacyjny, w ramach którego odbywać będą się spotkania, warsztaty, wykłady i oprowadzania poświęcone najrozmaitszym motywom i tendencjom w sztuce – od starożytnych kanonów po dwudziestowieczne eksperymenty. Na wybrane zajęcia Muzeum rozpocznie zapisy w poniedziałek 21 września.

Muzeum przygotowało liczne atrakcje dla indywidualnych gości oraz zorganizowanych grup zwiedzających. W ofercie edukacyjnej MNW znajdą się zajęcia dla dzieci, także tych najmłodszych, młodzieży i dorosłych. MAMY
w Muzeum, Urodzinowe warsztaty twórcze czy dedykowane seniorom Muzealne Studium Dziejów Sztuki to znane i lubiane propozycje przygotowane również w roku szkolny 2015/2016. Na wspólne kreatywne spędzanie czasu podczas nowego cyklu Sztuka dla Wnuka muzealni edukatorzy zaproszą babcie i dziadków z wnukami. Spotkania w ramach Wieczorów czwartkowych i Urodzin Mistrzów będą okazją, aby poznać twórczość artystów oraz porozmawiać
ze specjalistami, którzy z pasją dzielą się wiedzą o sztuce. Muzeum przygotowało bezpłatne druki edukacyjne i audioprzewodniki będące inspirującą pomocą podczas samodzielnego zwiedzania galerii stałych i wystaw czasowych.

We wrześniu kontynuowane są programy edukacyjne do wystaw czasowych i galerii stałych.

Szczegółowe informacje o programach edukacyjnych znajdują się na stronie mnw.art.pl w zakładce EDUKACJA.
PROGRAM WYDARZEŃ EDUKACYJNYCH 2015/2016

Poszczególne cykle wydarzeń organizowanych w ramach nowego programu edukacyjnego 2015/2016 kierowane są do różnych grup odbiorców – od dwulatków, przez rodziców na urlopach macierzyńskich i tacierzyńskich, rodziny
z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym, po seniorów i nauczycieli. W lekcjach muzealnych biorą udział zarówno przedszkolaki, jak i maturzyści. Dział Edukacji MNW odpowiada również za liczne przedsięwzięcia przygotowywane z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku i słuchu. Inspirującą pomocą podczas lekcji i zwiedzania galerii są druki edukacyjne i audioprzewodniki oraz filmy, które w trakcie wizyty w Muzeum można oglądać na tabletach.

Z Działem Edukacji MNW współpracuje około trzydziestu edukatorów – m.in. archeologów, historyków sztuki, muzyków i pedagogów, którzy prowadzą lekcje, oprowadzania i warsztaty. W organizowaniu muzealnych wydarzeń i ich dokumentacji fotograficznej pracowników Muzeum wspierają wolontariusze.

W roku 2015/2016 zapraszamy na:

ZAJĘCIA DLA DZIECI I RODZIN

MAM DWA LATKA, DWA I PÓŁ
Zapraszamy dzieci w wieku 2–3 lat z opiekunami do zabawy z kolorami! Na każdym spotkaniu poznamy inną barwę, poszukamy jej na obrazach i pobawimy się z nią. Zobaczymy między innymi, jakie figle płata kolor żółty, sprawdzimy, czy pomarańczowe są tylko pomarańcze i co się dzieje, gdy niebieski się zachmurzy. środy, piątki, soboty / 11.00 / raz w miesiącu / październik – czerwiec / ok. 60 minut
Zapisy na cały cykl odbywają się we wrześniu
www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/mam-dwa-latka-dwa-i-pol/

TRZY, CZTERY, START!
Zapraszamy dzieci w wieku od 3 do 4 lat wraz z opiekunami do poszukiwania odpowiedzi na intrygujące pytania o otaczający nas świat. Na każdym spotkaniu poszukamy odpowiedzi na jedno z nich. Pomogą nam obrazy i rzeźby
z muzealnych galerii oraz specjalnie przygotowane ćwiczenia i zabawy.
soboty / 11.00, 13.00 / raz w miesiącu / październik – maj / ok. 60 minut
Zapisy na cały cykl odbywają się we wrześniu
www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/trzy-cztery-start/

PROGRAM DLA RODZIN
Rodziny z dziećmi w wieku 5–12 lat zapraszamy na cykliczne spotkania w MNW. Raz w miesiącu całymi rodzinami przeniesiemy się do magicznego świata sztuki. Poznamy m.in. twórczość wybitnych malarzy, dowiemy się, co artyści myśleli o swoich obrazach, i zastanowimy się, czy dzieła sztuki nas „oszukują”.
niedziele / 11.00 / raz w miesiącu / października – kwiecień / ok. 90 minut
Zapisy na cały cykl odbywają się w wrześniu
/www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/program-dla-rodzin/

RODZINNE ZWIEDZANIE
Zapraszamy na rodzinne wizyty w Muzeum!
Podczas spotkań Wasza rodzina nie tylko lepiej pozna to miejsce, lecz także stworzy listę muzealnych przebojów, dowie się więcej o słynnych polskich malarzach, a nawet będzie tropić pewnego hrabiego!
wtorki – niedziele / ok. 70 minut / rezerwacja telefoniczna*
www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/rodzinne-zwiedzanie/

URODZINOWE WARSZTATY TWÓRCZE W MNW
Urodzinowe warsztaty to propozycja skierowana do rodziców, którzy chcą wyprawić swoim dzieciom niezwykłe przyjęcie. W trakcie jego trwania odbędą się warsztaty w galeriach muzealnych i w sali edukacyjnej. Podczas zabawy dzieci poznają historie przedstawione na obrazach, zamienią się w artystów, zostaną poszukiwaczami skarbów.
wtorki – niedziele / ok. 120 minut / rezerwacja telefoniczna*
www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/urodzinowe-warsztaty-tworcze/

ZAJĘCIA DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

MAMY W MUZEUM
Karmienie, spacer, drzemka, karmienie, spacer, drzemka… i wizyta w MNW! Zapraszamy na spotkania organizowane dla rodziców na urlopach macierzyńskich i ojcowskich. Zapewniamy swobodną atmosferę (20 minut w galerii, potem spotkanie w sali edukacyjnej, gdzie podczas rozmowy o sztuce można nakarmić i przewinąć dzieci), wrażliwość i otwartość prowadzących, możliwość wejścia z wózkiem do galerii.
czwartki / 11.00 / raz w tygodniu / październik – czerwiec / ok. 60 minut
www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/mamy-w-muzeum/

URODZINY MISTRZÓW
Kiedy słynni artyści obchodzą urodziny? Cykl „Urodziny Mistrzów” został stworzony z myślą o tych, którzy chcą bliżej poznać sylwetki ulubionych artystów. O dziełach – często specjalnie na ten jeden dzień wyjmowanych z muzealnych magazynów – opowiadają opiekunowie zbiorów, współpracownicy Działu Edukacji, a czasem sami jubilaci. W tym roku obchodzimy urodziny: Maksymiliana Gierymskiego, Katsushika Hokusai, Józefa Chwłmońskiego, Władysława Strzemińskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Wojtkiewicza i in. dwa razy w miesiącu w rocznicę urodzin wybranych artystów / 17:00 / ok. 45 minut / zapisy telefoniczne*
www.mnw.art.pl/edukacja/mlodziez-dorosli/urodziny-mistrzow/

POZNAJEMY ZBIORY MNW
Cykl adresowany do młodzieży i osób dorosłych. Spotkania dają szansę szczegółowo poznać zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie i poszerzyć wiedzę z zakresu historii sztuki. Mają na celu przybliżenie zbiorów galerii stałych, wystaw czasowych oraz niedostępnych zazwyczaj dla publiczności pracowni i magazynów. Naszym celem jest inspirowanie i zachęcenie do samodzielnych odwiedzin galerii muzealnych.
soboty / 13:00 / raz w miesiącu / październik – maj / ok. 75 minut
Zapisy na cały cykl odbywają się we wrześniu
www.mnw.art.pl/edukacja/mlodziez-dorosli/poznajemy-zbiory-mnw/

WIECZORY CZWARTKOWE
Wieczory czwartkowe to cykl spotkań, podczas których o zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych poznawać będziemy ciekawe historie związane z życiem i twórczością artystów bardzo znanych, ale też tych trochę mniej. Zagłębimy się również w charakterystyczne dla kolejnych epok style, poznamy zagadnienia nurtujące świat sztuki na przestrzeni dziejów. Dowiemy się między innymi, po co obrazowi rama i jak świętowano staropolskie wesele.
czwartki / 19.30 / raz w tygodniu / październik – maj / ok. 60 minut
www.mnw.art.pl/edukacja/mlodziez-dorosli/wieczory-czwartkowe/

ZAJĘCIA DLA SENIORÓW

SZTUKA DLA WNUKA
Kto dzieciom pokazuje świat i opowiada ciekawe historie? Kto cierpliwie odpowiada na milion pytań? Dziadkowie! Zapraszamy zatem dziadków i babcie oraz ich wnuczków na wyjątkowe spotkania w Muzeum. Poznamy najciekawsze dzieła sztuki, zastanowimy się, jak maluje się obrazy, odbędziemy także podróż w przeszłość. Przewodnikami małych odkrywców będą nasi edukatorzy i… sami dziadkowie.
wtorki / 15.30 / raz w miesiącu / październik–maj / ok. 60 minut
www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/sztuka-dla-wnuka/

MUZEALNE WTORKI
W każdy wtorek zapraszamy na wykłady do Muzeum Narodowego w Warszawie!
Muzealni edukatorzy przybliżą dzieje obrazów i artystów, zabierając Zwiedzających na spacery szlakiem niezwykłych historii. Muzealne wtorki dedykujemy szczególnie seniorom, ale także wszystkim tym, którzy są ciekawi kolekcji MNW.
wtorki / 13.00, 14.30 / raz w tygodniu / ok. 40 minut
www.mnw.art.pl/edukacja/seniorzy/muzealne-wr/

MUZEALNE STUDIUM DZIEJÓW SZTUKI
Muzealne Studium Dziejów Sztuki to program przygotowany z myślą
o zorganizowanych grupach osób dorosłych (domy kultury, Uniwersytety Trzeciego Wieku itp.). Zajęcia w ramach Studium odbywają się w galeriach muzealnych i są doskonałą okazją do poznania sztuki powszechnej i polskiej w bezpośrednim kontakcie z oryginalnymi dziełami.
wtorki – niedziele / ok. 70 minut / rezerwacja telefoniczna*
www.mnw.art.pl/edukacja/seniorzy/muzealne-studium-dziejow-sztuki/

WYKŁADY
Zapraszamy na wykłady w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wykładowcami są historycy sztuki, posiadający duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć o charakterze popularnonaukowym. Proponujemy szereg tematów ukazujących kulturę i sztukę na tle zagadnień historycznych, społecznych i politycznych.
wtorki – niedziele / ok. 60–75 minut / rezerwacja telefoniczna*
www.mnw.art.pl/edukacja/lekcje-muzealne/wyklady/

LEKCJE MUZEALNE
Lekcje muzealne adresowane do przedszkolaków oraz dzieci i młodzieży szkolnej to podstawowa forma pracy Działu Edukacji, który przygotował ponad pięćdziesięciu tematów bezpośrednio powiązanych z podstawą programową, jak również wykraczających poza nią.
wtorki–niedziele / 10.15, 12.00, 13.30, 15.00, 16.30 / ok. 60–90 minut / rezerwacja telefoniczna*
www.mnw.art.pl/edukacja/lekcje-muzealne/

WOLONTARIAT
Zapraszamy do współpracy wolontariackiej osoby zainteresowane pomocą
w projektach edukacyjnych realizowanych w Muzeum Narodowym w Warszawie.
www.mnw.art.pl/edukacja/wolontariat/

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz doradcy metodyczni w zakresie historii serdecznie zapraszają nauczycieli na bezpłatne warsztaty pogłębiające wiedzę z zakresu zasad opisu, analizy i interpretacji dzieł sztuki. Kurs roczny, trwa 56 godzin.
środa – czwartek / 15.30 / raz w miesiącu / ok. 180 minut / zapisy przez stronę www.wcies.edu.pl
www.mnw.art.pl/edukacja/nauczyciele/

*Rezerwacja pon.–pt. 8.30–15.00, tel.22 621 10 31 wew. 246 / 22 629 50 60

Oprócz wyżej wymienionych w Muzeum Narodowym w Warszawie odbywają się również:
• cykliczne programy dla zamkniętych grup, na które obowiązywały jednorazowe zapisy na cały rok: „Mam dwa latka, dwa i pół“, „Trzy, cztery, START!“, „Program dla rodzin“, „Poznajemy zbiory“ oraz „Kurs historii sztuki. Od piramid do abstrakcji“
• programy edukacyjne do wystaw czasowych i otwarć galerii stałych
Więcej informacji: www.mnw.art.pl / Edukacja

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.