7. Nagroda Literacka m.st. Warszawy

baner_nl_600

 

Nagrody za najlepszą literaturę wydaną w 2013 roku

Do końca stycznia 2014 r. każdy może zgłosić kandydatów do 7. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, której partnerem została Biblioteka Narodowa. Jest o co walczyć – łącznie do laureatów trafi 200 tys. zł. Nagroda łącząca przeszłość z teraźniejszością, przez ostatnie lata nabrała prestiżu i jest ważnym wydarzeniem w warszawskim środowisku literackim.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez samorząd. Nagroda z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem w środowisku twórców i miłośników literatury w całym kraju. Konkurs jest kontynuacją wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Nagrodą tą wyróżniono twórców tak wybitnych jak Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937) Leopold Staff (1938). W ramach działań na rzecz rozwoju czytelnictwa i twórczości literackiej oraz promocji miasta Nagroda Literacka została reaktywowana przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy 28 sierpnia 2008 roku.

W ciągu ostatnich lat Nagrodą Literacką m.st. Warszawy uhonorowani zostali w kategorii WARSZAWSKI TWÓRCA: Tadeusz Konwicki, Józef Hen Marek Nowakowski, Janusz Głowacki, Janusz Tazbir, Joanna Kulmowa, natomiast w pozostałych kategoriach nagrodzeni zostali między innymi: Julia Hartwig, Maciej Wojtyszko, Eustachy Rylski, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Kazimierz Orłoś czy Aleksandra i Daniel Mizielińscy.

Jurorzy spośród nadesłanych zgłoszeń wskazują nominowane książki w czterech kategoriach (nominacje ogłaszane są na specjalnej konferencji prasowej pod koniec marca). Z nominowanych tytułów Jurorzy wybierają zwycięzców. Jednocześnie jurorzy wskazują laureata najcenniejszej kategorii – Warszawskiego Twórcę (bez wcześniejszego ogłaszania nominacji). Wyniki poznajemy podczas Gali finałowej, która od 2012 roku organizowana jest zawsze w kwietniu, w okolicach Światowego Dnia Książki i Prasy.

Zgłoszenia przyjmowane są do końca stycznia 2014 roku – swoje propozycje może zgłosić każdy. Najlepsze wydawnictwa wybierać należy spośród książek żyjących autorów, napisanych w języku polskim, wydanych w 2013 r. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną: ahagmajer@um.warszawa.pl
bądź listowną (Biuro Kultury ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa).

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.