Rozmaitości Stolicy

Stolica_1-2-14_okl

Skarby skarpy
Zakończył się już cykl imprez i spotkań Fundacji Culture Shock zatytułowany „Skarby Skarpy” mającego przybliżyć warszawiakom skarpę warszawską. Z efektami tego projektu można się zapoznać na stronie www.skarby-skarpy.blogspot.com.

Nalewki na fotografii
Fundacja Shalom, Centrum Kultury Jidysz i Stacja Muranów zapraszają na wystawę fotograficzną „Migrujące ulice Muranowa” do Stacji Muranów przy ulicy Andersa 13. „Bohaterką” zdjęć jest ulica Nalewki i jej okolice. Do 31 stycznia.

Guercino w Narodowym
W Muzeum Narodowym wciąż można jeszcze zwiedzać wspaniałą wystawę „Guercino. Triumf baroku”, prezentującą dzieła jednego z najwybitniejszych malarzy epoki baroku. Do 2 lutego.

Kariera zapalniczek
W Muzeum Techniki trwa wystawa „Płomień, który podbił świat, czyli niezwykła kariera zapalniczek ZIPPO”, które od 80 lat nie zmieniły swojej konstrukcji i mają dożywotnią gwarancję producenta. Do 2 lutego.

DSH zaprasza
„Historia polskich tułaczy II wojny światowej w Iranie” to wystawa fotograficzna, którą można oglądać w Domu Spotkań z Historią do 2 lutego. Druga ekspozycja „Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla” (od 23 stycznia do 6 kwietnia) przedstawia niepublikowane wcześniej zdjęcia z 1934 r. holenderskiego fotografa i fotoreportera, wykonane w Warszawie, Łowiczu, Wilnie oraz na pograniczu polsko-rosyjskim i polsko-litewskim.

Wspaniałe czasy Sinana
Piękne tureckie miniatury z XVI wieku oraz prace współczesne nawiązujące do tradycji sprzed wieków znalazły się w Muzeum Azji i Pacyfiku przy Solec 24 na wystawie „Architekt Sinan i jego wspaniałe czasy”. Ta ekspozycja to jedno z pierwszych wydarzeń kulturalnych zorganizowanych w ramach obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Do 22 lutego.

2 m2 Mody
Na wystawie „2 m2 Mody” w Lookout Gallery przy Puławskiej 41/22 można zobaczyć aktualne trendy w młodej polskiej fotografii mody. Pokazano prace uznanych już fotografów i tych stojących dopiero u progu kariery. Do 22 lutego.

W stronę światła
Fascynacja Aliny Okszy-Orzechowskiej światłem znalazła swój wyraz na obrazach prezentowanych w Galerii Test przy Marszałkowskiej 34/50 . Ekspozycja „W stronę światła III” zawiera prace powstałe w ciągu ostatnich pięciu lat. Od 16 stycznia do 14 lutego.

Poezja w Łazienkach
W Łazienkach odbędą się kolejne spotkania pod nazwą „Salony Poezji K40”, podczas których w pięknej scenerii Starej Pomarańczarni można posłuchać wierszy czytanych i śpiewanych. Tym razem spotkania będą poświęcone twórczości Haliny Poświatowskiej. 19 i 26 stycznia.

Modernistyczna Warszawa
W grudniu zeszłego roku w Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczął się cykl wykładów Grzegorza Miki „Modernistyczna przestrzeń Warszawy”. Kolejne odbędą się 23 stycznia oraz 6 i 20 lutego o godzinie 18.30.

Kipnis w ŻIH-u
Fotografie autorstwa Menachema Kipnisa (1878-1942), wybitnego polskiego śpiewaka, pisarza i fotografa, współpracownika nowojorskiego magazynu „The Forward”, będzie można oglądać w Żydowskim Instytucie Historycznym. Na zdjęciach z kolekcji YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku Kipnis utrwalił życie mieszkańców żydowskich dzielnic i miasteczek w II RP. Od 30 stycznia.

Antoni Wit kończy 70 lat
Z okazji 70. urodzin Antoniego Wita, dyrygenta i dyrektora Filharmonii Narodowej w latach 2002-2013, w gmachu przy Jasnej zostanie zorganizowany koncert symfoniczny, podczas którego Chór i Orkiestra Symfoniczna FN pod batutą Mistrza wykonają utwory Jana Brahmsa, Karola Szymanowskiego i Ryszarda Straussa. Jako soliści wystąpią Iwona Hossa, Ewa Marciniec i Jarosław Bręk. 7 lutego.

Akwarele Brzozowskiego
Wkrótce w Galerii Foksal zostanie otwarta wystawa prac Tytusa Brzozowskiego, akwarelisty i architekta, zafascynowanego Warszawą i jej atmosferą, łączącego w swych pracach prawdziwy obraz miasta z tym wyobrażonym i wymarzonym. Od 10 lutego.

Światło i dźwięk
Z okazji walentynek warszawiacy będą mogli uczestniczyć w pokazie światła i dźwięku na dziedzińcu pałacu w Wilanowie. 14 lutego o godzinie 16 przy dźwiękach muzyki barokowej na fasadzie pałacu rozpocznie się niesamowity, barwny spektakl.

POSUL na Stalowej
Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający (posul.waw.pl) kontynuuje swoje bezpłatne wykłady w nowym miejscu – przy ulicy Stalowej 46, blisko pętli tramwaju 23 (w kawiarni „To się wytnie” w poniedziałki o godz. 19). Najbliższe wykłady: 20 I – Ewa Kalnoj-Ziajkowska: „Plany zagospodarowania Pragi w czasach Peerelu. Propaganda a rzeczywistość”; 27 I – Krzysztof Michalski: „Szmulowizna czy Michałów? Dzieje terenów wokół Bazyliki NSJ na Pradze”; 3 II – V. Ziutek, Frek i Stront: „Vlepka – lepka myśl ulotna. Historia warszawskich vlepek”; 10 II –  Anna Ciałowicz: Niewiarygodne acz prawdziwe historie praskich Żydów według varshe.org.pl (wykład w ramach obchodów urodzin Pragi).

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.