ArtNoblin. Tu współczesność łączy się z historią

Wystawa ArtNorblin. Tu współczesność łączy się z historią small

Wystawa w dawnej fabryce Norblina

 2 października br. na terenie dawnej fabryki Norblina przy ul. Żelaznej 51/53 w Warszawie otwarta została wystawa pt. „ArtNoblin. Tu współczesność łączy się z historią” zorganizowana przez Fundację Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Na tablicach ustawionych od strony otwartej właśnie ulicy Prostej przedstawiona została bogata historia tego terenu, zakres prac konserwatorskich związanych z ochroną jego tożsamości oraz projekt rewitalizacji, który w sierpniu br. otrzymał pozwolenie na budowę.

  – Wystawa powstała w konsultacji z potomkami rodziny wieloletnich właścicieli fabryki, ekspertami w dziedzinie zabezpieczenia i konserwacji zabytków oraz zespołem architektów – komentuje Artur Setniewski, Prezes Fundacji Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. – Zwiedzający ekspozycję mają m.in. możliwość zapoznania się z technikami restauracji zabytkowych maszyn stanowiących pamiątkę po czasach świetności spółki „Norblin, Bracia Buch

i T. Werner”, sylwetkami kluczowych postaci w historii zakładów czy też wizualizacjami projektu ArtNorblin – dodaje.

Ekspozycja objęta została Honorowym Patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, oraz Mazowieckiego
i Stołecznego Konserwatora Zabytków. Wystawa ma charakter ekspozycji ruchomej, tj. raz na kilka tygodni przenoszona będzie do miejsc gromadzących mieszkańców Warszawy oraz turystów, tak by umożliwić jak najszerszy jej odbiór.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, która powołana została przez inwestora projektu rewitalizacji w celu popularyzacji wiedzy o zabytkach poprzemysłowych Warszawy. Fundacja opracowała również koncepcję nowoczesnego muzeum będącego częścią projektu rewitalizacji zaznajamiającą zwiedzających z przeszłością tego wyjątkowego miejsca oraz ludzi z nim związanych.

Na terenie przy ul. Żelaznej 51/53 powstanie ponad 64 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowo-handlowo-kulturalnej. Koncepcja rewitalizacji zakłada zachowanie oraz wkomponowanie w projekt 10 budynków oraz 44 kompleksów maszyn wpisanych do rejestru zabytków. Ta otwarta przestrzeń, kreowana z uwzględnieniem potrzeb nowoczesnej tkanki miejskiej, będzie zachęcać do spędzania w niej wolnego czasu, tym samym stanowiąc wartość dodaną nie tylko dzielnicy, ale również całego miasta. Centralnym punktem kompleksu będzie brukowana, niezadaszona uliczka pełna restauracji i butików, stworzona wokół zabytkowych hal pofabrycznych.

 Informacje dodatkowe

 O projekcie

Celem projektu należącego do spółki Art Norblin, właściciela terenu dawnej fabryki Norblina w Warszawie przy ul. Żelaznej 51/53, jest rewitalizacja nieruchomości na podstawie projektu stworzonego przez pracownię PRC Architekci.

 Na terenie dawnej fabryki Norblina powstanie ponad 64 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowo-handlowo-kulturalnej na poziomach od -1 do +8. Parking znajdzie się na czterech kondygnacjach podziemnych.

 Koncepcja rewitalizacji zakłada zachowanie 10 budynków oraz 44 kompleksów maszyn wpisanych do rejestru zabytków. Elementy te po renowacji będą wkomponowane w przyszły projekt. Nowa zabudowa powstanie nad zabytkowymi budynkami, tworząc tym samym otwartą przestrzeń skupioną wokół brukowanej głównej uliczki, przy której znajdą się zabytkowe budynki, pasaże, kawiarenki i butiki oraz odnowione maszyny. Te ostatnie będą częścią Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Fundacja, powołana przez inwestora w celu prowadzenia działań w sferze kultury, sztuki i popularyzacji wiedzy o zabytkach poprzemysłowych dawnej fabryki, pracuje obecnie nad koncepcją nowoczesnego muzeum, które opowiadać będzie o przeszłości tego miejsca oraz ludziach z nim związanych.

 Historia fabryki

Obszar d. Zakładów Norblina przy ul. Żelaznej 51/53 jest przestrzenią postindustrialną, wyjątkową nie tylko ze względu na przeszłość historyczną, ale również na miejsce w sercu mieszkańców Warszawy. Tradycja zakładów „Norblin” sięga 200 lat. W okresie świetności były one wizytówką polskiego przemysłu, co potwierdzają liczne krajowe
i międzynarodowe nagrody. Do zakończenia II wojny światowej, podczas której zakłady zostały silnie zniszczone, produkowano tu słynne platery, później wyroby metalowe. Fabrykę ostatecznie zamknięto w 1982 roku.

 Fundacja Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina

Fundacja Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina została powołana do życia we wrześniu 2009 r. przez właściciela i inwestora terenu dawnej fabryki Norblina przy
ul. Żelaznej 51/53 w Warszawie, firmę Art Norblin Sp. z o.o. Celem Fundacji jest m.in. ochrona dóbr kultury i tradycji w zakresie dotyczącym historii rozwoju przemysłowego miasta Warszawy, a w szczególności dawnej Walcowni Metali Warszawa/dawnej fabryki Norblina, prowadzenie działań w sferze kultury, sztuki, popularyzacja wiedzy o zabytkach poprzemysłowych w Warszawie, a także gromadzenie, przechowywanie, konserwowanie
i udostępnianie zabytków dokumentujących historię rozwoju przemysłowego miasta Warszawy, w tym w szczególności Walcowni Metali Warszawa/dawnej fabryki Norblina na Woli.

Pierwszym zrealizowanym projektem Fundacji była renowacja oryginalnej nawijarki elektromechanicznej z 1935 r. uruchomionej po raz pierwszy od 28 lat. Dokumentacja renowacji została zaprezentowana na najważniejszym wydarzeniu branżowym, ogólnopolskim Forum Konserwatorów w Toruniu. Nawijarka stanowić będzie zaczątek przyszłego Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina.

 Program Rewitalizacji

Planowany program rewitalizacji nawiązywać będzie do najlepszych międzynarodowych doświadczeń, zarówno w zakresie muzeów przemysłu i ich misji edukacyjnej, jak
i nowoczesnej formy prezentacji zbiorów, realizowanej poprzez bezpośrednie włączenie obiektu muzealnego w życie współczesnego miasta. Najbardziej reprezentatywne ciągi technologiczne dawnej walcowni zostaną odtworzone i udostępnione publiczności, w postaci maszyn skupionych w logiczną całość, staną się częścią ogólnodostępnej przestrzeni, stanowiąc twórcze tło dla nowych funkcji. Ekspozycja pozostałych maszyn zostanie wkomponowana w klimatyczną i zrewitalizowaną przestrzeń jako część aranżacji wspólnych przestrzeni i użytkowych powierzchni.

 Inwestor

Grupa Capital Park jest doświadczonym i aktywnym inwestorem i deweloperem działającym na rynku nieruchomości w Polsce od ponad dziesięciu lat, specjalizującym się w wyszukiwaniu i wykorzystywaniu okazji rynkowych (ang. opportunistic investor). Głównym przedmiotem działalności Grupy jest nabywanie nieruchomości ze znacznym potencjałem budowy wartości, np. poprzez zmianę warunków zagospodarowania przestrzennego lub uzyskanie pozwolenia na budowę, budowę nowych lub przebudowę istniejących obiektów, lub poprawę zarządzania istniejącymi budynkami.

Capital Park osiąga dochody z najmu oraz ze sprzedaży nieruchomości lub produktów inwestycyjnych opartych na nieruchomościach. Grupa aktywnie poszukuje możliwości zakupu nowych projektów nieruchomościowych oraz nowych źródeł dochodów i wzrostu wartości w obszarach rynku charakteryzujących się dużym potencjałem rozwoju. Od rozpoczęcia działalności w 2003 roku Grupa przeprowadziła ok. 100 transakcji inwestycyjnych i zarządza portfelem nieruchomości obejmującym 76 projektów o łącznej powierzchni wynajmu brutto ok. 250 tys. mkw., zlokalizowanych w 39 miastach. Spośród tych projektów 39 nieruchomości handlowych typu high-street znajduje się w strukturze utworzonego, innowacyjnego na polskim rynku Real Estate Income Assets FIZ AN, którym Grupa aktywnie zarządza i w którym posiada 15-proc. udział.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.